DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Eticaret Sitelerinde Bilgi ve İşlem Güvenliği

Ülkemizde internet kullanıcılarının eticaret sitelerine ve bilgilerini paylaştıkları diğer birçok siteye güveni zamanla yavaş yavaş oluşmuştur.2000’li yılların başında kredi kartını güvenipte alışveriş yapan kitle, bugün internet üzerinden alışveriş yapan kitle ile kıyaslanamaz düzeydedir. Olumlu yorumlar, çevresel etmenler, olumlu tecrübe etmiş arkadaşlar vb. birçok etmen insanların internette bilgi paylaşımına güvenini arttırmıştır.

Eticaret siteleri için  bilgilerin kanallar üzerinden iletilmesi sırasında, çalınma ve değiştirilme riski olmadan alıcıya gönderilmesi büyük önem taşımaktadır.Bunun için, çeşitli kriptografi yöntemleri ve araçları geliştirilmiştir.Şifreleme işlemiyle, gönderilen bilgi, anlamsız sayısal veriye dönüştürülmekte ve alıcıya gönderilmektedir. Alıcı ise, yine anahtar şifreyi kullanarak, anlamsız sayısal veriyi özgün haline dönüştürmektedir. Farklı şifreleme yöntemlerine ve şifre altyapılarına sahip kriptografi türleri vardır.

 

Şifreleme ve güvenliği sağlamak amacıyla bu yöntemlerde kullanılan araçlar bir önceki bölümde incelediği üzere; dijital sertifikalar, dijital ve elektronik imzalardır. Fakat burada şifreleme ile sağlanan güvenliğin dışında, alıcının bilgisayarında ki işlem güvenliği tam olarak sağlanamayabilmektedir. Alıcının bilgisayarında bulunabilecek virüs, spy, trojen veya gizlice yerleştirilmiş güvensiz öğeler nedeniyle işlem güvenliği sağlanamayabilir. Bu sorunun giderilmesi alıcı tarafından sağlanabilecek bir unsurdur. Alıcının bilgisayarlarında bulunan virüs veya koruma programları aracılığı ile işlem güvenliğinde yaşanabilecek sıkıntılar minimuma indirilebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıHukuk
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!