DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret işinizi Linkedln ile geliştirmenin 10 kuralı

E-ticaret işinizi Linkedln ile geliştirmenin 10 kuralı

Linkedln, Facebook veya Twitter’dan farklı olarak genel bir sosyal mecra değil, sadece iş çevresindeki profesyonel kişilerin buluştuğu bir yer olarak tanınıyor. Çalışanların, iş arayanların ve işverenlerin kullanabileceği şekilde tasarlanmış durumda. Şirket yöneticilerinin çeşitli içeriklerini paylaşabildikleri, ürünlerini sergileyebildikleri ve aynı zamanda ilgili takipçileriyle bağlantı kurabildikleri bir yapıya sahip. LinkedIn’in “Şirket Sayfaları” olarak bilinen bu bölümü e-ticaret şirketlerinin gelişmesi ve marka tanıtımı için de bulunmaz bir fırsat.

Günümüzde firmalar, şirket tanıtımlarının daha iyi olması ve ürünlerinin markalaşması amacıyla sosyal medya stratejisi oluşturmanın en etkili yöntemlerinden biri olduğunun farkındalar. Siz de takipçilerinizle iletişim kurmak, fotoğraf ve video paylaşmak ve diğer güncellemeleriniz ile e-ticaret şirketinizi 300 milyona yaklaşan kullanıcı sayısı ile Linkedln’de tanıtabilirsiniz.

Peki bunun için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte e-ticaret işinizi LinkedIn’de geliştirmenin 10 kuralı…

1 – Fayda sağlayan içerikler

Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi Linkedln’de de daima müşterinizin işine yarayacak bilgiler paylaşmaya özen göstermelisiniz. Bu anlamda örneğin ürün ve hizmetlerinizden bahsedebilir; şirketinizin tanıtımına ve çalışmalarına yer verebilirsiniz.

2 – Takipçilerinizin dikkatlerini çekin

Sosyal medyada takipçilerin dikkatlerini çekebilmenin birinci kuralı görsellerden faydalanmak. “Bir resim bin kelimeye bedeldir” sözü, diğer sosyal ağ sitelerinde olduğu kadar LinkedIn için de geçerli.

3 – Videolardan yararlanın

Fotoğrafların yanı sıra video tanıtımlar da pazarlamada etkin bir şekilde kullanılıyor. Araştırmalar tüketicilerin yüzde 52’sinin ürün videolarını izlediğinde, online satın alma kararlarında ürüne duyulan güven duygusunun arttığını söylüyor.

4 – Vitrin sayfalarını kullanın

LinkedIn’in vitrin sayfalarında e- ticaret şirketinizin öne çıkarmak istediğiniz ürünlerini sergileyebilirsiniz. Bu sayede özellikle öne çıkartmak istediğiniz ürünlere vurgu yapmanız mümkün olabilir.

5 – Güncellemelere dikkat

Paylaşacağınız güncellemeler dikkat çekici ve kısa olmalı. Örneğin şirketinize dair öne çıkartmak istediğiniz hizmet veya ürünler hakkında bir başlık, kısa bir yazı ve bir fotoğraf kullanmak yeterli olacaktır.

6 – Takipçilerinizi harekete geçirin

Müşterilerinizin sizi takip ediyor olmaları, her zaman markanızla etkileşim halinde oldukları anlamına gelmez. Müşterilerinize Linkedln üzerinden soracağınız sorular ve gerçekleştireceğiniz anketler ile sayfanızda daha aktif hale giterebilir, etkileşim seviyesini en üste çıkartabilirsiniz.

7 – Sponsorlu güncellemeleri kullanın

Linkedln’in sponsorlu güncellemeler uygulaması en hızlı şekilde daha fazla potansiyel müşterileriye ulaşmanın en kısa yollarından biri. Eğer reklam bütçeniz izin veriyorsa, LinkedIn’in sponsorlu güncellemerini de hesaba katmanızda fayda olabilir.

8 – Tek taraflı iletişim yerine diyalog

Şirketlerin müşterileri ile arasında bir güven duygusu oluşturmanın en iyi yöntemlerinden biri onlarla iletişim halinde bulunmaktır. Fakat bu iletişimin sadece sizin konuştuğunuz ve müşterilerin dinleyici olduğu gibi şekilde değil, karşılıklı hale gelmesi için onları teşvik etmenizde fayda var.

9 – Sayfa yönetimini ciddiye alın

Linkedln ve diğer sosyal ağlarda profilinizin ve sayfalarnızın yönetimine yetişemiyorsanız bu konuda ekibinizim içerisinde bir ekip kurmak veya profesyonel bir yardım almak bir seçenek olabilir.

10 – “Bizi takip edin”

Linkedln ile daha çok kullanıcıya ulaşmak mümkün. Kurumsal web sitesi için bir “bizi takip edin” butonu eklemek, hızlı bir şekilde çok sayıda kullanıcıya ulaşmanın etkili bir yolu olabilir.

E-ticaret işinizi geliştirebilirebilmek için Linkedln ve diğer sosyal platformları etkin şekilde kullanmak çok işinize yarayabilir. Sitenizi kurup, sosyal medya ve diğer kanalları en etkili şekilde kullanmak için siz de ücretsiz IdeaSoft demo hesabınızı hemen oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!