Ekim ayı içinde uygulanabilecek içerik pazarlaması fikirleri

İçerik pazarlama, arama motoru trafiğine önem veren ve bu doğrultuda satışlarını artırmak isteyen bütün iş kolları için büyük önem taşıyor. İşte bu nedenle sektörde bulunan veya bu alana ilgi duyan hemen hemen herkes “içerik kraldır” söyleminin önemini biliyor ve içerik stratejisi geliştirmeye özen gösteriyor.

İyi bir içerik stratejisi oluşturmanın ilk adımını doğru zamanda doğru paylaşımlar yapmak oluşturuyor. Bu konuda planlama yapacak olanlar, “içerik takvimi” oluşturmakla işe başladıklarında başarılı sonuçlara kolayca ulaşabiliyorlar. E-ticaret kullanıcılarının ilgisini çekecek, bir değer sunan ve güncel trendlerden de uzaklaşmayan; faydalı ve kimi zaman eğlenceli başlıklardan özenle seçilen içerikler her zaman ilgi çekiyor. İşte Ekim 2016 ayı için içerik planlaması yaparken ilham alınabilecek bazı fikir önerileri…

Emzirme Haftası

Emzirme haftası olarak anılan 1-7 Ekim tarihleri arasında sağlık kuruluşlarında ve medyada anne sütünün faydaları hakkında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Özellikle anne-bebek ürünleri dikeyinde hizmet veren e-ticaret siteleri, bu haftayı iyi değerlendirerek gerek bilgilendirici blog yazıları hazırlayabilir gerekse ilgi çeken videolarla hedef kitleleri ile interaktif bir iletişim kurma yoluna gidebilirler.

Dünya Konut Günü

1985 yılından bu yana Birleşmiş Milletler kararı ile anılan ve bu sene 3 Ekim tarihine denk gelen bu günün amacı, insanların yerleşimlerinin iyileştirilmesi gerektiği konusunu hatırlatmak olarak özetleniyor. Emlak, inşaat ve ev ürünleri alanında hizmet sunan e-ticaret siteleri, bu özel gün kapsamında kullanıcılarına günün anlamına dair özel içerikler hazırlayabilirler.

Dünya Çocuk Günü

Ekim ayının ilk pazartesi günü, aynı zamanda Dünya Çocuk Günü olarak kutlanıyor. UNICEF tarafından 1954 yılından bu yana kutlanan ve özel olarak anılan bu güne Birleşmiş Milletlere üye bütün ülkeler katılıyor. Her ne kadar 23 Nisan tarihi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanıyor olsa da küresel çapta kutlamalara konu olan bu diğer bir özel günle ilgili içerikler hazırlayıp paylaşmak da marka imajınızı olumlu etkileyebilir. Çünkü çocuklar, bütün sektörlerin geleceğinde yer alacak olan yarının büyükleridir. Siz de web sitenizde bu güne özel çalışmalar yürüterek gelecek nesle verdiğiniz önemi vurgulayabilirsiniz.

Dünya Hayvanları Koruma Günü

Dünyada diğer canlılarla barış içinde yaşamamız gerektiğini anlatan bu günü komik kedi videoları haricinde daha yaratıcı içerik çalışmaları ile anan e-ticaret siteleri, mutlaka çok daha fazla beğeni alacaktır. Bununla ilgili olarak e-ticaret mağazanısın temasında birtakım düzenlemeler yapabilir, sosyal medya paylaşımlarınızda hayvanları korumanın önemine değinebilirsiniz.

Dünya Standartlar Günü

Tüketici haklarının her zaman gündemde olmasına karşın özel olarak bilincine varılması için çalışmalar yürütülen bu özel günde e-ticaret siteleri, tüketicilerin haklarına değinerek bu konuda ne kadar duyarlı olduklarını dile getirebilirler. Unutulmamalıdır ki tüketici haklarına önem veren ticari kuruluşlar, her zaman müşterileri açısından takdir edilir. Bu nedenle siz de müşterilerinize değer verdiğinizi gösterebilir, onları hazırlayacağınız içeriklerle hakları ile ilgili daha fazla bilgilendirebilirsiniz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Ekim ayının en önemli günü, elbette 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak karşımıza çıkıyor.
Hem bu anlamlı bayramı kutlayarak bu özel güne verdiğiniz önemi gösterebilir hem de takipçilerinizin paylaşma isteği duyacağı ilgi çeken görsellerle sosyal medyada trafiğinizi artırabilirsiniz. Ayrıca blog içeriklerinizde de bu günle ilgili tarihi verilere yer vererek soğuk bir e-ticaret sitesi olmadığınızı, toplumsal ve ulusal olaylara duyarlı olduğunuzu göstererek kullanıcılarınızla aranızda sıcak bir bağ kurabilirsiniz.

E-ticaret sitelerinin daha fazla kişiye ulaşabilmelerinde içerik paylaşımları büyük rol oynuyor. Her bir aya özel içeriklerle zenginleştirilen e-ticaret mağazası, kullanıcılarıyla kolayca etkileşime geçebilir. Elbette bunu başarabilmek için kullanıcı dostu bir e-ticaret sitesine sahip olmanızda büyük fayda var. Eğer siz de kullanıcılarınızı memnun edecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, online alışverişte yerinizi bir an önce sağlamlaştırın.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)