DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette sosyal medyayı doğru kullanıyor musunuz?

E-ticarette sosyal medyayı doğru  kullanıyor musunuz?

​2006 yılında bir sosyal ağ sitesine üye olmuş kullanıcıların sayısı 20 milyon civarındaydı. Bugün dünyadaki online nüfusun yaklaşık yarısı, Türkiye’dekinin ise yüzde 86’sı en azından bir sosyal ağ sitesine üye. Dünyada 1,5 milyara yaklaşan Türkiye’de ise 30 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip sosyal medya bugün internette kullanıcılara ulaşmanın en etkili yöntemlerinden biri haline geldi.

 

Sosyal medya barındırdığı bu inanılmaz potansiyel ile e-ticaret siteleri için de son derece önemli. Muhtemelen siz de dijital pazarlama planınız içerisinde sosyal medyanın yeri var. Peki ama bu büyük gücü doğru kullanıyor musunuz?

 

Eğer e-ticaret için sosyal medya hedeflerinizi doğru belirlemediyseniz çalışmalarınızın büyük kısmı boşa gidiyor olabilir…

 

Satış ve pazarlamanın farkı

 

Her ne kadar ülkemizde bu iki kavram sıklıkla karıştırılıyor olsa da ikisinin anlamı ve işleyişleri birbirlerinden oldukça farklı. En kısa hali ile pazarlamayı ürünü tanıtma, satışı ise ürünü alıcıya ulaştırarak satışı sonuçlandırma işi olarak tanımlayabiliriz. Bu anlamda baktığınızda satış yapmak ürünü müşteriye ulaştırmakla, pazarlama ise müşteriyi ürüne çekebilmek işine verilen isimdir.

 

Bu iki kavramın farkını net bir şekilde ayırt edebildiğimizde sosyal medyayı satış ve pazarlama açısından daha net bir şekilde değerlendirebiliriz.

 

Sosyal medyada satış mı, pazarlama mı?

 

Sosyal medya kullanıcılar tarafından çoğunlıkla tanıdıkları veya tanımak istediği diğer kişiler ile iletişim halinde olmak ve keyifli vakit geçirmek için kullandıkları bir mecradır. Bu anlamda sosyal medyayı büyük bir arkadaş toplantısına veya çok sayıda insanın sosyal bir nedenle bir araya geldikleri bir alan olarak değerlendirebiliriz. Böyle bir ortamda herhangi birini, bir şeyler satın almaya ikna etmek pek de kolay değildir.

 

Dolayısıyla sosyal medya öncelikli olarak satış değil, pazarlama için daha uygun bir mecradır. Kendinizi ve ürünlerinizi tanıtabileceğiniz, diğer kullanıcıların ilgisini çekecek konulardan bahsederek onlarla bağ kurabileceğiniz bir ortamdır.

 

Sosyal medyada satış tabi ki mümkün ama eğer sosyal medyaya çok uygun bir konseptiniz yoksa sosyal medya üzerinden gerçekleştireceğiniz satışların, e-ticaret sitenizdeki satışlarla yarışması pek de mümkün olmayabilir.

 

Öyleyse sosyal medyada birinci hedefiniz…

 

Pazarlama olmalı. Müşteri ve potansiyel müşterileriniz ile iletişim halinde olmak, onlarla bağlantılar kurmak ve markanızın bilinirliğini artırmak öncelikli hedefleriniz olmalı. Bunu yaparken tabi ki sitenize trafik sağlayacak ve hem sosyal medya üzerinden, hem de sosyal medyadan gelen yönlendirmelerle satış da yapacaksınız. Fakat ölçmesi daha zor olsa da sosyal medyanın e-ticaret işinize öncelikli katkısı müşterinin aklında kalarak, başka bir zamanda sitenizi ziyaret ederek satın alma gerçekleştirmeleri ve sizi kendi çevrelerine tanıtmaları olacaktır.

 

Bugün için sosyal medya üzerinden satış çok kolay değil ama zaman geçtikçe daha da kolay hale gelecek. O yüzden sosyal medya faaliyetlerinizde önceliği pazarlamaya verirken, diğer yandan Facebook mağazanızı da şimdiden açmanızda fayda var. Sosyal medya pazarlaması ve Facebook Store gibi e-ticaret sitenize büyük faydaları olacak yöntemleri kullanmanızı sağlayan IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri de bu konudaki en büyük yardımcınız olacaktır. Eğer hala denemediyseniz, gelin şimdi ücretsiz IdeaSoft demo hesabınızı oluşturun ve başarılı bir e-ticaret işi kurmanız için size yardımcı olalım…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!