DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-Ticarette Sık Yapılan 8 Hata

E-Ticarette Sık Yapılan 8 Hata

​Bir e-ticaret sitesinin başarılı ya da başarısız olmasına neden olan pek çok farklı kriter bulunur. Her ne kadar başarıyı etkileyecek faktörler işe giriş aşamasında titizlikle incelense de bazen gözden kaçanlar olabilir. E- ticaret sitelerinin müşteri kaybetmesine neden olabilecek, sık yapılan hatalardan bazılarını sizin de bu hataları tekrarlamamanız için bir araya getirdik:

 

Yetersiz Kargo Ücreti Bilgisi: Online alışveriş yapan müşteriler, yaptıkları alışverişin kendilerine tam olarak kaça mal olacağını bilmek ister. Alışveriş tamamlanmadan önce, sepet bedeline ilave olarak gönderinin kargo bedelinin de eklenmesi önemlidir. Kargo ücretinin belirsiz olması müşterinin satın alma kararını olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Ayrıca araştırmalarda kargo bedeli alışveriş sırasında öğrenen müşterilerin satın alma sonrasında oluşan memnuniyeti, kargo bedelini teslimat sırasında öğrenenlere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.

 

Sitenin Blog’unun Olmaması: E-ticarette müşteri sadakati yaratmak alışverişin sürekliliği için çok önemli bir konudur. Sitenin bir marka olabilmesi ve müşteriye sağladığı güvenirliğinin artması için önemli kriterlerden biri de tekrarlanan alışveriş adedidir.

 

E-ticaret sitelerinin öncelikli işlevi alışveriş olsa da, sitelerin blogları müşterinin alışveriş dışında da siteye girmesine, dolayısıyla bir bağlılık oluşmasına yardımcı olur. Müşteriler ile ürün sayfaları dışında da bir iletişim kaynağının bulunması, müşterinin kendisini daha değerli hissetmesini sağlar. Ayrıca bloğunuz özel kampanyaları müşterilerinize duyurmanıza da aracılık edecektir.

 

Kötü Müşteri Hizmetleri: Değişen müşteri alışkanlıklarının en önemlilerinden biri de müşteri hizmetlerinin artan önemi. En başarılı e-ticaret sitelerinin aynı zamanda müşteri hizmetlerine en çok önem veren firmalar olması bir tesadüf değil. İçinde bulunduğumuz çağda müşteri, sorularının en kısa sürede, en tatmin edici şekilde yanıtlanmasını ve sorunlarının çözülmesini bekliyorlar. Bu tür durumlarda firmanın gösterdiği hassasiyet müşteri sadakatinin artmasında belirleyici bir rol oynuyor.

 

Yetersiz Ürün Özellikleri: Müşteri satın alma kararını vermeden önce incelemekte olduğu ürüne dair tüm detayları bilmek isteyebilir veya farklı özellikleri önemsiyor olabilir. Bu nedenle ürün açıklamalarının özenle hazırlanmış ve mümkün olduğunca çok detay veriyor olması çok faydalıdır.

 

Küçük Ürün Görselleri: E-ticarette müşterinin ürünleri inceleyip satın alma kararı vereceği en önemli sayfa ürün sayfasıdır. Burada en az ürün özellikleri kadar önemli bir diğer nokta da ürünün fotoğrafıdır. Ürün görseli çok küçük ise müşteride satın alma arzusunu yaratmak çok daha zor olacaktır. Aynı zamanda küçük ürün görselleri müşterinin ürüne dair detayları kafasında canlandırmasına ve teslimat sırasında hayal kırıklığına uğrayarak iade kararı vermesine de neden olabilir.

 

Gereksiz Bilgi Talebi: Online alışverişlerde müşteriyi tanımak ve bilgi sahibi olmak onlara en uygun hizmeti sunabilmek için önemlidir. Ancak, kayıt sırasında gereksiz, çok sayıda ve detaylı bilgi verilmesini şart koşan sorular sormak müşterinin süreçten sıkılarak kaydı gerçekleştirmeden siteyi terketmesine neden olabilir.  Bu nedenle kayıt formlarında gereksiz detaylara girmeden sadece sizin için gerekli bilgileri istemek daha faydalı olacaktır.

 

Yetersiz İletişim Bilgileri: Müşterinin sizle iletişim kurmasını mümkün olduğu kadar kolaylaştırmak, kişilerin sitenize güven duyması açısından önemli bir nokta. Olası bir sorunda müşterinizin çevresine kötü reklam yapmasındansa sizinle iletişime kolaylıkla geçebilmesini tercih etmelisiniz. Bu nedenle iletişim formu dışında size ulaşabileceği mümkün olduğunca çok farklı yöntem sunmanız faydalı olacaktır.

 

İade Politikaları Bilgisi Olmaması: İnternetten alışveriş etmek doğası gereği bir de iade politikası gerekliliği doğurmaktadır. Kişilerin ürün ellerine geçtiğinde iade edebileceklerini bilmeleri satın alma kararını kolaylaştırır. İade politikası ile bilgilerin kolaylıkla ulaşılabilir bir yerde, hatta mümkün ise ürün sayfasında bulunması müşterinin size karşı güven duygusunu artırmak için önemli bir tercih olacaktır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!