DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satışlarınızı hızlı ve kademeli olarak artırmak için kullanabileceğiniz taktikler

Satışlarınızı hızlı ve kademeli olarak artırmak için kullanabileceğiniz taktikler

Özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar için satışları hızlı bir şekilde artırmak önemlidir. Tabii ki hızlı bir büyüme bir takım sorumlulukları da beraberinde getireceği için bu büyümenin kademeli bir şekilde olması uzun vadede daha sağlam temellerin atılmasına yardımcı olur.

Satış ve pazarlama taktiklerinin yanı sıra hem web sitenizde hem de internet üzerindeki görünürlüğünüz ile ilgili yapacağınız bir takım çalışmalar satışlarınızı hızlı ve kademeli olarak artırmanıza yardımcı olur. Bu rehberimizde de yararlanabileceğiniz bazı taktik ve uygulamaları paylaşacağız.

Beklentileri karşılayabilecek hedefler belirleyin

Satışlarınızı artırmak için bir takım stratejiler belirleyeceksiniz ve burada bazı amaçlarınız olacak. Ancak bu amaçlarınızı belirlerken beklentilerinizi karşılayabilecek hedefler koymanız oldukça önemlidir. Çok yüksek hedefler belirlemek hem üzerinizde çok fazla stresin oluşmasına neden olabilir hem de küçük kazançların değerinin kaybolmasına neden olabilir.

Bu sebeple hedeflerinizi üç aylık planlar halinde oluşturabilir ve küçük ancak istikrarlı adımlar atabilirsiniz. Uzun vadede bakıldığında bu küçük adım ve hedefler size daha büyük kazançlar sağlayacaktır. Bunu yanı sıra bu küçük adım ve hedefler ilerleyen zamanlarda yapacağınız çalışmalar için de analiz edilecek veriler ortaya çıkartacaktır. Bu verilerin analizini yapmak da pazarlama ve satış taktiklerinizi daha iyi bir şekilde geliştirmenize yardımcı olur.

Web sitenizi ve ürünlerinizi iyi analiz edin

Web siteniz üzerindeki faaliyetleri yakından takip etmek, en çok ziyaret edilen varış saylarını incelemek, eyleme çağrı ifadelerinin geri dönüşümlerini takip etmek, en çok ziyaret edilen ve ürün sayfalarını ve en çok satın alınan ürünleri gözlemlemek satış ve pazarlama stratejilerinizi belirlerken size yardımcı olacaktır.

Bu sebeple de hem web sitenizi iyi bir şekilde analiz etmelisiniz hem de mevcut ziyaretçi ve müşterilerinizin en çok talep gösterdiği alan ve ürünleri belirlemelisiniz.

Rakiplerinizinden ne farkınız olduğunu gösterin

Rakiplerinizden ayrışmak ve onlardan farklı bir hizmet sunuyor olmak da satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Müşterilerinize rakiplerinizde olmayan birşeyler sunmanız da farkındalık yaratmanızı sağlar. Bu müşteri hizmet kalitenizle olabilir ya da sattığınız ürünlerin farklılıklarıyla olabilir. Sadece fiyat odaklı olmak, uzun vadede karlılığınızın azalmasına neden olabilir.

Web siteniz üzerindeki kullanıcı deneyimini geliştirin

Kullanıcı deneyimi tüketicilerin web site üzerinde daha rahat bir şekilde vakit harcayabilmelerini sağlar. Site navigasyonun kolay olması, ödeme sayfalarında yapılacak olan işlemlerin kısa ve hızlı bir şekilde tamamlanması satın alma süreçlerini de hızlandırır. Site tasarımınızı hazırlarken, kullanıcı deneyimini de göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir.

SEO çalışmalarına odaklanın

Sürekli olarak ücretli içerikler çıkmanız, reklam ve pazarlama bütçenizi zorlayacağı gibi karlılığınızı da azaltır. Bu sebeple de organik olarak da trafik elde etmeniz gerekiyor. Site üzerindeki içeriklerinizi arama motorlarına uyumlu hale getirmek, doğru anahtar kelimeler üzerine odaklanmak ve sitenizin altyapısını da arama motorlarına uyumlu olacak şekilde hazırlamak, arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmanızı sağlar.

Orijinal ve uzun içerik pazarlama çalışmaları yapın

SEO çalışmalarınızı desteklemek ve Google üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için orijinal ve uzun içerik pazarlama çalışmaları yapmanız gerekir. İçerik çalışmaları hem sitenizin düzenli olarak güncellenmesini sağlar hem de ilgili içerikler oluşturularak arama sonuçlarından organik olarak sitenize trafik çekmenize yardımcı olur. Ürünlerinizle, sektörünüzle ya da müşteri deneyimleriyle ilgili farklı içerik türleri oluşturabilirsiniz.

Adwords ve sosyal medya reklamlarından yararlanın

Satışlarınızı artırmak için öncesinde sizin de para harcamanız gerekiyor. Rekabetin ve alternatifin çok fazla olmasından dolayı tüketicilerin birçok seçeneği oluyor. Bu nedenle de marka bilinirliğine ihtiyacınız vardır. Bu da pazarlama ve reklam çalışmalarıyla oluşuyor. Organik olarak büyümenin yanı sıra şirketinizin marka ve ürün bilinirliğini reklam çalışmalarıyla da desteklemeniz gerekiyor.

Bu sebeple de reklam ve pazarlama bütçenizi belirleyerek, size en çok geri dönüşümü sağlayacak olan kanallar üzerinde reklam kampanyaları oluşturmalısınız. Adwords e-ticaret firmaları için oldukça ideal olsa da kimi zaman kafa karıştırıcı ya da maliyetli olabiliyor. Bu durumda sosyal medya reklamlarından yararlanabilirsiniz. Buradaki önemli nokta asıl hedef kitlenizin hangi kanalları daha çok tercih ettiğini belirleyerek, reklam ve pazarlama çalışmalarınızı bu kanallara odaklamak olacaktır.

İlgili rehber: Facebook reklamları mı Google Adwords mü? Hangisini tercih etmelisiniz?

Mobile odaklanın

Tüketicilerin mobil cihaz kullanım alışkanlıkları her geçen gün artıyor ve bu sebeple de web siteleri mobil cihazlardan takip ediyorlar. Mobil site tasarımları artık bir standart haline geldiği için e-ticaret sitenizin mobile uyumlu olması ve mobildeki tasarımının iyi bir kullanıcı deneyimi sunması bir hayli önemli bir hal alıyor.

Mobil site tasarımının yanı sıra pazarlama ve reklam çalışmalarınızı da mobil tarafa odaklayabilirsiniz. Hedef kitlenizin kullanıcı deneyimlerini araştırarak, reklam kampanyalarınızı doğrudan mobile odaklı yapabilirsiniz.

Bunlara ek olarak mobil cihazlar üzerinde ödeme yapma işlemleri kimi zaman zor olabiliyor ve kullanıcılar sepette ürün bırakarak siteyi terk edebiliyorlar. Bu durumun önüne geçmek için mobil tasarımınızda ödeme süreçlerini kolaylaştıracak çözümler sunmanız da satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız, İdeasoft e-ticaret altyapı paketlerinden yararlanarak 1 günde kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz mobil tasarımlarımızı inceleyebilir ve 15 günlük demo talebinde bulunarak hizmetlerimizi denemeye başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!