DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette kazancınızı artırmanın 6 yolu

E-ticarette kazancınızı artırmanın 6 yolu

​Eğer e-ticaret ile uğraşıyorsanız doğal olarak vaktinizin çok önemli bir kısmını gelirleri artırmak ile ilgili seçenekleri değerlendirmeye ayırıyor olmalısınız. İşinizin sürdürülebilir olması için kuşkusuz en önemli etmen e-ticaretten elde ettiğiniz kazanç olduğu için bu konudaki seçeneklerinizi de iyi bilmenizde fayda var.

 

E-ticarette kazancınızı artırmak için değerlendirebileceğiniz pek çok farklı seçenek arasından öne çıkan 6 tanesini sizler için bir araya topladık ve kısaca açıklamaya çalıştık. Bu seçeneklerden tamamı sizin için uygun olmayabilir ama uygun olanları tespit edip, aralarında daha önce denememiş olduklarınızı da uygulamaya geçirerek var olan e-ticaret kazancınızı daha da artırmanız mümkün olabilir.

 

İşte e-ticarette kazancınızı artırmanın 6 yolu…

 

1- Müşteri Sayısını Artırmak

Hali hazırda ulaşmış olduğunuz ve e-ticaret sitenizden alışveriş yapmakta olan müşteriler sizin şu an için başlıca gelir kaynağınızdır ve düz bir mantıkla gelirlerinizi artırmak için müşteri sayınızı artırmak muhtemelen sizin de ilk aklınıza gelen seçenek olacaktır. Fakat yeni bir müşteri kazanmak çoğu zaman diğer seçenekler ile karşılaştırıldığında daha yüksek maliyetli olanlardan biridir. En temel hali ile bunu sağlamak için reklam harcamalarınızı artırmanız gerekir.

 

2- Eski Müşterilere Yeniden Satış Yapmak

Bir önceki seçeneğe göre daha düşük maliyetli olan bu yöntem, gelirlerinizi artırmak için en etkili yöntemlerden biri. Pek çok e-ticaret sitesi için ellerindeki müşterilere yeniden satış yapmak hem daha kolay, hem de müşteri memnuniyeti zaten sağlanmış olduğu için satış sonrası (destek, iade vs) maliyetleri de en düşük olandır. Sadakat programları bu amaç için etkili bir yöntem olacaktır.

 

3- Ortalama Sepet Tutarını Artırmak

Müşterilerinizin tek bir siparişte ulaştıkları sepet tutarını artırmayı başarırsanız, müşteri sayınızı artırmaya gerek kalmadan, hatta var olan müşterilerinizin tekrar sipariş vermesini beklemeden gelirlerinizi artırabilirsiniz. Bu son derece önemli ve etkili bir yöntemdir ve size maliyeti çoğu zaman önceki iki maddeden daha düşük olduğu e-ticaret sitelerinin de başlıca hedefleri arasındadır. Bunun için toplu alımlarda özellikle yüksek kar marjı ile sunduğunuz ürünlerde kısmi bir indirim sunmak veya ilgili ürünleri birlikte pazarlamak faydalı olacaktır.

 

4- Ürün Çeşitliliğini Artırmak

Bu listedeki diğer seçenekler arasında genellikle en sık gözden kaçırılan madde ürün çeşitliliğini artırmaktır. Bir müşteri satın aldığı ürün ile ihtiyacını karşıladıktan sonra sitenizden satın alabileceğim farklı bir şey sunmadığınız sürece sitenize olan ilgi oranı düşecektir. Diğer yandan sitenizde aradığını bulamayan müşteriler de sizin için kaçırılmış bir potansiyel müşteriye dönüşür. Bu yüzden sunduğunuz ürün yelpazesine dahil olabilecek yeni ürünlerin satışına başlamak veya bir adım daha ileri giderek daha önceden sunmadığınız yeni bir ürün yelpazesinin satışına başlamak gelirlerinizi artırmanızı sağlayabilir.

 

5- Yeni Pazarlara Açılmak

Listedeki uzun vadeli strateji oluşturmaya en çok gerek duyulacak madde muhtemelen budur ve çoğunlukla ancak belli bir çapın üzerindeki işletmeler tarafından uygulanabilir. Eğer henüz yeni pazarlara açılmak için gerekli kaynaklara sahip değilseniz bu konuda aceleci davranmak yerine, bu maddeyi uzun vadeli planlarınız içerisinde tutmak daha iyi bir seçenek olabilir. Yeni pazarlara açılmak aslında iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki daha önceden satış yapmadığınız yeni bir coğrafi lokasyona satış yapmaktır. E-ticaret üzerinden muhtemelen tüm Türkiye’ye satış yapabildiğiniz için bu durumda bu madde sizin için yurtdışına açılmak anlamına gelir. İkincisi ise daha önceden hedeflemekte olmadığınız bir müşteri segmentine satış yapmaktır. Örneğin önceden sadece kadın çantası satar ve sadece kadın müşterileri hedeflerken, artık erkek veya çocuk çantaları da satıyor olmak buna bir örnek olabilir.

 

6- Fiyatları artırmak

Gelirleri artırmak istiyorsanız yapabileceğiniz diğer bir şey de fiyatları artırmaktır. Bu seçenek de tüm maddeler arasında en riskli, dolayısıyla en dikkatli uygulanması gereken seçenektir. Eğer fiyatları bir anda çok yükseğe çıkartırsanız var olan müşterileri de kaybetme riski ile karşı karşıya gelirsiniz. Ama fiyatlarınızı yüzde 1 veya 2 gibi bir oranda artırırsanız bir anda gelirlerinizi de yaklaşık aynı oranda artırmış olursunuz. Bu sık tekrarlayabileceğiniz bir yöntem olmadığı için zamanlamasına ve artış oranına dikkat ederek iyi karar vermeniz önemlidir.

 

Bu bilgiler ışığında IdeaSoft’un akıllı paketlerinin size ne şekilde yardımcı olabileceğini incelemek için sunduğumuz seçeneklere bir göz atmanızı tavsiye ederiz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!