DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette en yüksek kazanç sağlayan e-posta türleri

E-ticarette en yüksek kazanç sağlayan e-posta türleri

E-ticaret girişimcileri, dijital pazarlamanın en son trend’lerinden fayda sağladıkları sürece, kampanyalarında o trend’leri izliyor. Bu anlamda, e-posta pazarlamanın, son yılların dijital pazarlama trend’lerinin üst sıralarındaki yerini koruması, e-ticaret girişimcilerinin; e-posta pazarlamaya olan ilgisini de canlı tutuyor.

E-posta pazarlaması ise, birçok araştırma, anket ve yapılan farklı ölçümlemelerle etkinliğini kanıtlamaya devam ediyor. DMA (Direct Marketing Association- Doğrudan Pazarlama Derneği) her yıl, e-posta stratejileri üzerine gerçekleştirdiği anket raporlarını yayımlıyor. DMA’nın bu yılki raporu; İngiltere’de farklı sektörlerden, toplam 73 B2B ve B2C e-ticaret işletmesinin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarını içeriyor. Raporda, e-posta pazarlama stratejileri ve sonuçlarıyla ilgili önemli başlıklar yer alıyor.

Peki; DMA raporuna göre, hangi e-posta strateji ve türlerinden en yüksek kazanç sağlanabilir?

Hedefli e-postalar pazarlama gelirlerini artırıyor

Rapora göre, listenin belirli bir bölümünü (segmentini) hedefleyen e-postalar, aynı zamanda en fazla satış sağlayan e-postalar. Ve bu tür e-postalar, pazarlama gelirlerini yüzde 36 oranında artırıyor.

Aslında bu sonuç, geleneksel pazarlamanın “Hedef kitleniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar etkili bir mesaj oluşturabilirsiniz” söylemini de kanıtlar nitelikte. Ayrıca, e-posta listenizdeki kişilerin aynı olmadığını ve aralarındaki farklılıkların son derece önemli olduğunu da göstermesi açısından bu veriler oldukça anlamlı.

E-posta otomasyonundan sağlanan gelirler artıyor

DMA raporuna göre, ankete katılan e-ticaret şirketleri, gelirlerinin yüzde 18’ini ‘aktivite odaklı’; yüzde 12’sini ise ‘müşteri yaşam döngüsü odaklı’ e-postalardan elde ediyor. Bu anlamda e-ticaret şirketlerinin; belirli bir hedefe hizmet eden otomatik e-postalardan giderek daha fazla geri dönüş sağladığı da görülüyor.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

E-posta pazarlama muazzam bir ROI sunuyor

Rapora göre; e-postaya harcanan her 1 Pound’ın, ortalama 38 Pound ROI’si (yatırım getirisi) var. Bir önceki yılın raporunda bu rakam, ortalama 24,93 Pound idi.

Raporda ayrıca, e-ticaret sitesi sahiplerinin; e-posta pazarlama konusunda artık daha bilinçli oldukları ve müşterilerin online satın almaya gün geçtikçe daha fazla alıştıkları da vurgulanıyor.

Segmentasyon yapılmayan e-postalar düşük geri dönüş sağlıyor

Rapora göre, geçen yıl, segmentasyon yapılmadan tüm üyelere gönderilen e-postalardan yüzde 23 kazanç sağlanırken; bu yıl, bu oranın yüzde 14’e düştüğü göze çarpıyor. Bu bağlamda, segmentasyon yapılmayan e-postaların; farklı amaçlarla kullanılabileceği durumlar olsa da; ‘yüksek gelir elde etme’ amacı söz konusu olduğunda, hedef kitleyi segementlere ayırarak gönderilen e-postayı’ tercih etmenizde yarar var.

Ayrıca; kişiselleştirilmiş e-postalar daha fazla önem kazandığı için, e-postalardan en fazla gelir elde etmek isteyen e-ticaret şirketlerinin, yalnızca ‘hedefli mesajlara’ yönelmesi de büyük önem taşıyor.

E-ticaret şirketleri e-posta pazarlamayı önemsiyor

DMA raporunda; “e-posta pazarlamanın stratejik önemi” sorulduğunda, on katılımcıdan dokuzunun “önemli” veya “çok önemli” yanıtını vermesi dikkat çekiyor.

Bu rapor her ne kadar İngiltere bazında hazırlanmış olsa da hızla globalleşen dünyada, tüketici davranışları ve alışkanlıklarının pek de farklı olmadığını gözönünde bulundurmakta fayda var. Bu açıdan, paylaştığımız bu verilerden yola çıkarak, siz de en yüksek kazanç sağlayacağınız e-posta strateji ve türlerini belirleyebilir ve e-ticaret sitenizin gelirini artırabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta PazarlamaE-ticaret Girişimciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!