DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette dönüşüm oranlarınızı artırmak için ödeme seçenekleriniz yeterli mi?

E-ticarette dönüşüm oranlarınızı artırmak için ödeme seçenekleriniz yeterli mi?

Tüketicilerin, alışveriş için daha pratik buldukları interneti tercih etmeleri sonucu e-ticaret, ülkemizde ve dünyada büyük bir hızla gelişiyor. Bu gelişmeler, sektöre yönelik ar-ge çalışmalarının da artmasını ve e-ticaretin gerek tüketiciler gerekse firmalar açısından daha güvenilir ve pratik bir hale gelmesini sağladı.

Bu doğrultuda, bir zamanlar sadece kredi kartı ile alışveriş yapılabilirken artık çok daha pratik ve güvenli alternatif sistemler geliştirildi. E-ticarette online ödeme seçenekleri konusunda yapılan araştırmalar; müşterilerine kredi kartının yanında 4 veya daha fazla farklı ödeme seçeneği sunan e-ticaret firmalarının, sadece bir ödeme seçeneği sunan firmalara göre %12 oranında daha yüksek bir dönüşüme sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Peki, siz e-ticaret sitenizde müşterilerinizin güvenini kazanacak, ödemelerini kendilerine en uygun şekilde yapabilmelerini sağlayacak alternatiflere sahip misiniz? İşte, müşterilerinize sunabileceğiniz ve günümüzde en çok tercih edilen online ödeme seçenekleri:

Kredi kartları:

Türkiye’de 54 milyon aktif kredi kartı kullanılıyor ve en sık tercih edilen ödeme seçeneği olarak kredi kartları hala listenin başında geliyor. Yine de yaşanan bazı olumsuz deneyimler yüzünden kredi kartları konusunda tüketicilerin bazı tereddütleri, e-ticarette dönüşüm oranlarını olumsuz etkileyebiliyor. Bundan dolayı, kredi kartı ile ödeme seçeneğinden en verimli sonuçları alabilmek için sitenizin bu açıdan güvenilir bir sisteme sahip olduğunu müşterilerinize göstermenizde fayda var.

Bunun yanında e-ticaret siteniz kredi kartlarına artı taksit kampanyaları tanımlayabilme özelliklerine sahipse ve bütün bankaların POS altyapıları ile entegrasyon içindeyse, bu ödeme seçeneği, dönüşüm oranlarınıza çok daha olumlu bir şekilde yansıyabilir.

Mobil ödeme:

İnternet kullanıcıları, artık akıllı telefonlar sayesinde birçok işlemi, mobil olarak gerçekleştirebiliyorlar. Operatörlerinin de sunduğu desteklerle, mobil ödeme seçeneğini kullanan tüketiciler, tek bir SMS ile siparişlerini kolaylıkla verebiliyorlar. Bu ödeme sisteminde yaptıkları alışverişin tutarı operatörleri tarafından faturalarına yansıtılıyor veya kontörlerinden düşürülüyor. Böylece fazladan bir işlem yapmalarına gerek kalmadan alışverişlerini gerçekleştirmelerini sağlıyor.

Bu kolaylığı tercih eden müşterileriniz için bu ödeme seçeneğini sunmanız dönüşüm oranlarınızı da artırabilir.

Alternatif sanal POS’lar:

Birçok banka kartının en kolay ve güvenli şekilde kullanımını sağlayan; ipara, PayPal, Payu, iyzico gibi sanal POS’lar da günümüzde yeni nesil tüketicilerin sık tercih ettiği sistemlerden. Tüketicilerin, kartlarını bir kere tanımlayarak kullandıkları bu sistemler, sundukları avantajlar sayesinde birçok açıdan onların ilk tercihleri olabiliyor. Örneğin; bu sistemler her alışverişte, her siteye kart bilgilerini ve şifrelerini girmelerini gerektirmiyor, birçok ülkede ve para biriminde alışveriş yapmalarına imkan veriyor. Siz de sitenizde bu sanal POS’lar ile entegrasyon sağlayarak dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Havale ve EFT:

Kredi kartı kullanımı yaygın olsa da günümüzde bazı tüketiciler güvensizlik, limit sorunu veya prensip gibi sebeplerle daha bildikleri ve güvendikleri seçeneklere yönelebiliyorlar. Bu klasik yöntemlerden olan havale ve EFT, e-ticaret sitelerinin müşterilerine sunabileceği en etkili seçeneklerden.

Havale veya EFT ile ödeme yapmak isteyen müşteriniz, eğer sitenizde bu alternatifleri bulamazsa doğal olarak rakiplerinizin sitelerine yönelir. Siz de onları kaybetmemek ve başarınızı artırmak için müşterilerinize bu seçenekleri sunabilirsiniz.

Çağımızın tüketici ihtiyaçlarına cevap veren tüm bu ödeme seçenekleriyle, siz de müşterilerinizin daha rahat bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlayabilir ve e-ticaret sitenizin dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz.

IdeaSoft kullanıcıları, akıllı e-ticaret paketlerimiz içerisinde sunduğumuz tüm bu ödeme seçenekleriyle rakiplerinden çok daha avantajlı. Siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, profesyonel altyapı çözümlerimizle daha çok kazanmaya hemen başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiödeme sistemleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!