DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette dönüşüm oranını artırmak için ipuçları

E-ticarette dönüşüm oranını artırmak için ipuçları

​E-ticaret sitelerinde dönüşüm oranlarını artırmak bu iş ile uğraşan hemen herkes için en önemli konuların başında gelir. Sitenize ücretli reklamlar veya farklı pazarlama kampanyaları ile çektiğiniz trafiğin, karlı bir operasyona dönmesi ziyaretçilerin satın alma gerçekleştirmesi ile mümkün olur. Online mağazanızın varlığını sürdürebilmesi için önemli olan bu amaca ulaşmanın en etkili yolu da dönüşüm oranını artırmaktır.

 

Dönüşüm oranını artırmak için pek çok farklı çalışma yapılabilir. Biz IdeaSoft olarak bu konunun sizler için ne kadar önemli olduğunu bildiğimizden dolayı, teknik tarafta dönüşüm oranlarınıza olumlu anlamda etki edecek çok sayıda geliştirme yapıyoruz ve IdeaSoft e-ticaret alt yapısını kullanan müşterilerimizin çoğunun endüstri ortalamalarının üzerinde dönüşüm oranlarına ulaşıyor olmalarından da büyük memnuniyet duyuyoruz.

 

Fakat dönüşüm oranlarını daha da yükseltmek için sizin de yapabilecekleriniz var. İşte size bazı önemli ipuçları…

 

Güvenilir olduğunuzu gösterin: Dönüşüm oranını doğrudan etkileyen konuların başında müşterilerinizin size ve online mağazanıza karşı duydukları güven gelir. Müşterilerinize güvenilirliğinizi ispatladığınız andan itibaren dönüşüm oranlarının da artacağını göreceksiniz. Kullanıcıların size dilediklerinde kolaylıkla ulaşabileceklerini bilmeleri güveni artırmak için etkili bir yöntem olabilir.

 

Detaylı ürün açıklamaları: Müşteriniz ürünlerinizi incelerken kafalarında hiçbir soru işareti kalmaması satın alma kararı vermelerini kolaylaştırır. Bu yüzden ürün açıklamalarını ne kadar detaylı ve kapsamlı hazırlarsanız dönüşüm oranları açısından fark yaratabilirsiniz.

 

Yüksek çözünürlükte ve çeşitli görseller: Müşterilerinizi e-ticaret sitenizde yer alan fakat fiziksel olarak temas edemedikleri ürünün nasıl göründüğü konusundaki şüphelerini ortadan kaldırmak için büyük çözünürlükte ve çok sayıda görsel kullanmanız bu konuda çok etkili olacaktır. Bu konuyla ilgili olarak “Ürün fotoğrafları ile online satışları artırmak” adlı yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

 

Kullanıcı yorumlarını kullanın: Potansiyel alıcılar için ilgilendikleri ürünü daha önceden satın almış kullanıcıların görüşleri çok önemlidir. Diğer kullanıcıların ürünlere yorum yapmalarını teşvik ederek bu ihtiyacı karşılayabilir ve online mağazanızın dönüşüm oranını da artırabilirsiniz.

 

Doğru kategori yapısı: Kullanıcılar sitenizde aradıklarını bulmakta zorlanıyorlarsa herhangi bir ürünü satın almaları da mümkün olmaz. Kategorilerinizi doğru tanımlayarak, ziyaretçilerin site üzerinde kolay dolaşmalarını ve aradıklarını daha kolay bulmalarını sağlayın.

 

Kargo ücretleri sorunu: Kullanıcıların alışveriş sepetini doldurduktan sonra işlemi tamamlamadan terk etmelerinin başta gelen nedenlerinden biri de kargo ücretleridir. Mümkün olduğu durumlarda ücretsiz kargo imkanı sunun. Mümkün değilse kargo ücretleri ile ilgili hazırlayacağınız özel bir sayfada bu konuda kullanıcıyı en baştan bilgilendirin.

 

Test edin: Dönüşüm oranlarını etkileyen pek çok faktör size ve sizin online mağazanıza özgündür. O yüzden farklı şeyler denemekten çekinmeyin ve dönüşüm oranını artırmaya yönelik bu denemelerin sonuçlarını gözlemleyerek geliştirmelerde bulunmayı deneyin.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dönüşümoptimizasyonürün sayfaları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!