DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette Call-to-Action ile satışları artırmak

E-ticarette Call-to-Action ile satışları artırmak

E-ticaret sitenizin bir blogu varsa “call-to-action”ları (CTA) mutlaka kullanıyorsunuzdur. Bu terim İngilizce’de “eyleme yönlendirme” manasına gelir. E-pazarlamada CTA’lerin; ziyaretçileri satın alma, üye olma vb. eylemlere yönlendirme amacı taşıyan kısa paragraflar, buton üzeri yazılar gibi farklı uygulamaları bulunur. İçerikle pazarlamada önemli bir yeri olan CTA’lerin sıklıkla kullanıldıkları alanlardan biri de, e-ticaret bloglarıdır.

Blog sahibi olmak, e-ticarette içerikle pazarlamanın avantajlarından yararlanmanızı sağlar. Hedef kitleye ulaşmak için görünürlük artırmak; ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek, planlı içerik pazarlamanın gücüyle hayata geçirilebilir. Bugün blog’lar da, tıpkı e-postalar gibi, içerikle pazarlamanın en önemli mecralarından biri konumundadır. Bir şirket blogunun bu etkiyi oluşturabilmesi, içeriğinin profesyonelce üretilip yönetilmesinden geçer. CTA, bu etkiyi oluşturmanızı sağlayacak en önemli unsurlardan biri olabilir.

Bu yazımızda, etkili bir CTA oluşturmak için ihtiyaç duyabileceğiniz bazı önemli ipuçlarına yer veriyoruz…

Sık kullanılan CTA tipleri

“Sepete ekle”, “Şimdi üye olun” ya da “Şimdi Alın!” gibi, kullanıcıları doğrudan eyleme geçmeye yönlendiren kısa önermeler, ürün pazarlamasında beklenen hızlı etkinin oluşturulmasında etkili olabilirler. Deneme sürümü olan servislerde “Ücretsiz deneme sürümümüzden şimdi yararlanın” ya da “Demo hesabınızı şimdi oluşturun” tarzı ifadelere sıklıkla başvurulur.

Kullanılan dilin aktifliği

CTA’lerin ortak özelliği, kullanıcıların hemen eyleme geçmesini hedefleyen aktif bir dil kullanımıdır. Butonlarda veya yazı alanının sınırlı olduğu noktalarda emir kipine başvurulsa da, bu tür buyurgan bir üslup kullanmak, genellikle sık tercih edilen bir yöntem değildir. CTA’lerde kullanılacak dil, mecra özelliği ve kullanım alanına göre belirlenir ve değişken olma özelliği taşır.

CTA butonları

Blogunuzda kullanacağınız CTA’lerin, yalnızca yazılı olarak ifade edilebileceğini düşünmek yanlış olur. CTA’ler, yerine göre bir satın alma butonu veya iletişim formunda; banner formatında veya video içerisinde sözlü olarak da kullanılabilirler. Grafik CTA’lerin sayfa içerisindeki konumları, tasarımsal özellikleri; büyüklükleri ve hatta renklerinin, tıklanma oranları üzerinde belirleyici etkiye sahip olduğu, farklı araştırma sonuçlarıyla kanıtlanmıştır.

Buton boyutunun, sayfa içerisinde kolaylıkla fark edilebilecek kadar büyük olması önerilir. Aynı şeyin, butonların renkleri için de geçerli olduğunu üşünebiliriz: Genellikle turuncu, sarı gibi sıcak renkler, kullanıcılar üzerinde olumlu bir etki bırakırlar. Abartılı veya genel konsepte aykırı uygulamalar ise kullanıcıların negatif tepkisine yol açabilir. Farklı CTA butonlarının etkilerini ölçmek için düzenli karşılaştırma testleri yapılması yerinde olur.

E-ticaret sitenizin blogunda CTA’ler, önemli birer içerikle pazarlama elemanıdır. Ancak iyi bir içerik stratejisinin yanısıra, sağlam bir altyapıya sahip olmak da, e-ticaretin olmazsa olmazlarından biri. Bir girişimci olarak kendi altyapınızı kurmayı seçebilirsiniz; fakat işletme masrafları gözünüzü korkutuyorsa, size çok daha cazip bir alternatif önerebiliriz: Türkiye’nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft ile bir sanal mağaza sahibi olmak için gerekli her şeye, en ekonomik koşullarda erişebilirsiniz. Siz de bugünden IdeaSoft ailesine katılın ve farkı kendi gözlerinizle görün.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!