DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette başarılı olmanız için 5 önemli ipucu

E-ticarette başarılı olmanız için 5 önemli ipucu

Rekabetin yoğun olması, e-ticarette başarılı olmayı güçleştiriyor. Bu nedenle, e-ticarette rakiplerinizin arasından sıyrılmanız ve kazancınızı artırmanız için; iyi düşünülerek hazırlanmış detaylı bir iş planınızın olması son derece önemli.

E-ticarette başarılı olmanın temelinde, potansiyel müşterilerinizle sağlam ilişkiler kurup, onları çok iyi tanımanız yatıyor. Bunun için ise, öncelikle potansiyel müşterilerinizle iletişim kurma yollarını saptamanız ve iletişim planınızı buna göre yapmanız gerekiyor. Bu sayede potansiyel müşterilerinizden geribildirim, yorum ve veri elde etmenin sürekli bir yolunu bularak; başarılı stratejiler için onların isteklerini ve ihtiyaçlarını daha net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Daha sonra iletişiminizi sürekli canlı tutacak etkileşimler aracılığıyla, potansiyel müşterilerinizle iyi ilişkiler kurabilir, dönüşüm oranınızı artırabilir ve müşteri sadakati elde edebilirsiniz.

IdeaSoft olarak, e-ticarette başarılı olmanın önemli ipuçlarını sizler için bir araya getirdik.

1. Sitenize kolay ulaşılmasını sağlamak

Arama motoru optimizasyonu (SEO), e-ticaret sitenizin en önemli pazarlama araçları arasında yeralıyor. Çünkü potansiyel müşterilerinizin daha sitenizi bulup, ona ulaşmaları kolay değilken; sitenizden satış yapabilmeniz çok daha zor olur. Bu nedenle, gerekirse bu konuda bir SEO uzmanıyla çalışarak; sitenizdeki sayfaların her ürününüz için optimize edilmesini sağlayabilirsiniz.

2. Etkileyici görseller kullanmak

E-ticarette, sitenizde ve diğer sosyal platformlarda paylaştığınız görsellerinizin kalitesinin “mükemmel” olmasında büyük yarar var. Bu anlamda, yüksek kalitede fotoğraflar kullanmak için gerekiyorsa profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışmanız; marka hikayenizi müşterilerinize doğru bir biçimde sunabilmeniz açısından son derece önemli. Bu, ayrıca e-ticaret sitenizi rakiplerinizden farklılaştırarak ön plana çıkarmanız ve yüksek yatırım getirisi (ROI) elde edebilmeniz açısından da çok yararlı olabilir.

3. Müşterilerinize daima destek sunmak

Müşterileri en çok hayal kırıklığına uğratan sorunların başında, kötü “müşteri hizmetleri” geliyor. Bu anlamda, eğer ürünlerinizin iade edilmesini müşterileriniz için zorlaştırıyorsanız; bir dahaki sefere onlar da rakiplerinizin sitesinden alışveriş yapmayı tercih edebilirler. Bu nedenle, müşterilerin taleplerini en iyi biçimde yerine getirebilmek için; yalnızca onların istek, ihtiyaç ve sorularına yanıt veren bir profesyonelinizin veya departmanınızın olmasında büyük yarar var. Çünkü müşterilerinize daima destek sunmanız; satış döngüsünü kısaltarak, daha fazla müşterinin dönüşümüne yardımcı olabilir.

4. Mevcut müşterilerinizle düzenli olarak ilgilenmek

Araştırmalara göre, yeni müşteriler kazanmanız; mevcut müşterilerinizi elinizde tutmanızdan yüzde 20 ile 25 arasında bir oranda daha pahalıya mal olabiliyor. Bu anlamda, var olan müşterinizi elde tutma stratejinizin; sık satın alan müşterilere indirim kampanyaları düzenleme gibi, sadakat programlarını da içermesinde yarar var. Bu programlar; müşterilerinizin alıştığı kalitedeki ürünleri, sitenizden uygun bir fiyata tekrar satın almalarını sağlaması bakımından da son derece önemli. Ayrıca sadakat programları, müşterilerinizin rakiplerinizin sitelerine daha az göz atmalarına da neden olabilir.

5. Mobile duyarlı bir siteye sahip olmak

İnternetin önemli bir parçası haline gelen mobil, gün geçtikçe daha fazla önem kazanıyor. Bu anlamda, mobile duyarlı bir tasarıma sahip olmak temel bir gereksinime dönüşüyor. Eğer potansiyel müşterilerinizin yüzde 25’i veya 30’u, ürünlerinizi akıllı telefon ve tablet gibi mobil araçlardan satın alıyorsa, e-ticaret sitenizin mobile duyarlı bir tasarıma da sahip olması büyük önem kazanıyor.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak siz de e-ticaret sitenizin dönüşüm oranını artırabilir ve e-ticarette başarı çizginizi yükseltebilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!