DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret yasasındaki yeni yönetmelikle ilgili bilmeniz gerekenler

E-ticaret yasasındaki yeni yönetmelikle ilgili bilmeniz gerekenler

Yaklaşık son bir yıldır Türkiye’nin gündeminde ülkemizde milyarlarca liralık hacme ulaşan e-ticareti düzenleyecek yasa ile ilgili çalışmalar var. 5 Kasım 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanıp, sonrasında 1 Mayıs 2015’te yürürlüğe giren yasa, e-ticareti düzenlemeyi hedeflese de ilk hali pek çok soru işaretini beraberinde getirmişti.

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’la ilgili en büyük soru işaretleri kesin olmayan, muğlak ifadelerden kaynaklanıyordu. Tabi ki beklendiği gibi hazırlanan kanun burada kalmıyor ve yönetmeliklerle geliştirilmeye, var olan aksaklık ve muğlaklıklar giderilmeye çalışıyor.

İşte son olarak bundan kısa süre önce Resmi Gazete’de yayınlanan Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik bu yönde atılmış adımlardan biri.

Peki yeni yönetmelik neleri içeriyor ve e-ticaretle uğraşanların bu yönetmelikle ilgili bilmesi gerekenler neler?

İki temel tanım

Yönetmeliği daha iyi anlayabilmek için öncelikle iki temel tanımın anlamlarını netleştirmekte fayda var. Bunlardan ilki “hizmet sağlayıcı”. Yönetmelikte elektronik ticaret faaliyetinde bulunanlar “hizmet sağlayıcı” olarak tanımlanıyor. E-ticaret ortamını sağlayan yani firma ve bireylerin elektronik ortamda ticaret yapmasını sağlayan firmalar ise “aracı hizmet sağlayıcı” olarak tanımlanıyor.

“Aracı hizmet sağlayıcı”nın yükümlülükleri

Yönetmeliğe göre aracı hizmet sağlayıcı, hizmet sağlayıcının ismi, ticaret unvanı KEP adresi MERSİS numarası, fiziksel adres ve telefon numarasına gibi önemli bilgileri iletmesini sağlıyor olmalı. Fakat bunun “hizmet sağlayıcı”nın sunduğu içeriği kontrol etmek veya bu içeriklerin hukuka aykırı olup olmadığını kontrol etmek, “aracı hizmet sağlayıcı”nın sorumluluğunda değil.

İletişim bilgileri açık olacak

İlk dikkat çeken noktalardan biri iletişimle ilgili. Yönetmelikte, hizmet sağlayıcının e-posta ve KEP adresleri, ticari unvanını, MERSİS numarası gibi bilgileri ana sayfadan doğrudan ulaşılabilecek bir İletişim başlığı altında sunması gerektiği belirtilmiş.

Kişisel bilgilerin sorumluluğu

Tüketicilerin sistemde kayıtlı bilgilerinin korunmasının sorumluluğu hizmet sağlayıcılarda. Yönetmelik açık bir şekilde, tüketicilerin yaptıkları işlemler nedeniyle elde dilen tüketiciye ait verilerin korunması ve hukuka aykırı olarak erişilmesini önlemek için gerekli tüm önlemleri almanın hizmet sağlayıcının yükümlülüğünde olduğunu ifade ediyor.

“İşlem rehberi” zorunluluğu

Yönetmelik e-ticaret sitelerinde yine ana sayfadan doğrudan ulaşabilecek bir “işlem rehberi”nin bulunmasını zorunlu kılıyor. Bu “işlem rehberi” mal ve hizmetin seçilmesi, teslimat ve ödeme bilgilerinin girilmesi ile siparişin onaylanması gibi gerekli aşamaları gösterir şekilde teknik adımları içeriyor olmalı.

“Geri al” ve “Değiştir”

Yine “işlem rehberi” altında bulunacak bir özellik, müşterinin hatalı bilgileri kolayca düzeltmesini sağlayabiliyor olmalı. Yönetmeliğe göre özet sipariş formu üzerinden işlemin alıcı tarafından geri alınabilmesi veya değiştirilebilmesi gibi teknik araçlara ilişkin bilgiler bulunmalı.

Tüm bunlar sadece e-ticaretle ilgili son yönetmeliğin kapsamındaki detaylar fakat çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki dönemlerde çalışmalar devam edecek ve yeni düzenleme ve yönetmeliklerle kanun geliştirilmeye devam edecek.

E-ticaret kanunun tüm gereksinimlerini karşılayan bir e-ticaret işletmesi olması zor değil. Bunun için IdeaSoft yükün önemli bir kısmını sizin üzerinizden alarak, sizin rahatlıkla işin ticaret kısmına odaklanmanızı sağlıyor. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile e-ticaret işinizi kolayca kurun ve büyütün…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiHukuk
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!