DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitesinizin neden bir blog’a ihtiyacı var?

E-ticaret sitesinizin neden bir blog’a ihtiyacı var?

Bir e-ticaret sitesini, internetin sonsuzluğu içinde öne çıkarmak için yapılabilecek pek çok çalışma var. Bu çalışmalar içerisinde içerik pazarlama etkinlik açısından en üst sıralada yer alıyor. İnternet kullanıcılarını e-ticaret sitesine yönlendirerek onları alışveriş yapmaya teşvik eden içerikler, satışların artmasına doğrudan katkıda bulunabiliyor. Bu nedenle oluşturulan içeriklerin yer aldığı blog’lar e-ticaret sitelerinin en önemli pazarlama kanallarından biri haline geliyor.

Firmanıza ait bir blog marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırabileceği gibi, rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı da sağlayabilir. Peki blog içerikleri tüm bunları nasıl başarıyor? Gelin e-ticaret sitenizin neden bir blog’a ihtiyacı olduğunu birlikte inceleyelim…

SEO ve site trafiği

Arama motoru optimizasyonu (SEO) için yapılacak en önemli çalışmalar arasında, e-ticaret sitesine dair özgün ve kaliteli içeriği düzenli olarak artırmak yer alıyor. Bir blog sayesinde daha fazla içerik yaratarak arama motorları yoluyla, her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşabilir, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Böylece site trafiğiniz her geçen gün artarken, e-ticaret sitenizin arama sonuçlarında giderek üst sıralara tırmandığını görebilirsiniz. Sadece böyle bir sonuç elde edebilmek için bile e-ticaret sitenizin için blog yazmaya hemen başlayabilirsiniz!

Prestij ve rekabet avantajı

Özgün, kaliteli ve müşterilerinizin ihtiyacına cevap veren içerikler, müşterilerinize değer verdiğinizi, işinize hakim olduğunuzu ve işinizi iyi yaptığınızı göstererek, sitenizin imajına katkıda bulunur. Bu anlamda yazacağınız her yazıyı, şirketinizi temsilen yapılan bir konuşma gibi düşünebilirsiniz.

İçerik konusunda titiz ve düzenli olmanız, e-ticaret sitenize prestij sağlayabilir. Zaman içerisinde daha çok kişinin sizi takip ettiğini ve size karşı oluşan güvenin giderek büyüdüğünü görebilirsiniz. Böylece düzenli olarak yazacağınız bir blog ile önemli bir rekabet avantajı elde edebilirsiniz..

Müşteri hizmetleri desteği

Blog’unuzda yer alan, ürün ve hizmet tanıtımına ilişkin her türlü bilginin, müşteri hizmetleri konusunda sitenize önemli katkılar yaptığını da unutmamak gerekiyor. Bu bilgiler, e-ticaret müşterilerini ürünlerinizi satın almaya teşvik edebilir. Ayrıca, ürün hakkında ayrıntılı bilgi alan müşterilerin ürüne ilişkin beklentileri, ürünün gerçekte sahip olduğundan farklı olmadığı için bu durum iade sürecini de olumlu etkiler. Ürün iadeleri azalır böylece müşteri memnuniyetine ve iade süreci maliyetlerine katkıda bulunur.

Pazarlama stratejilerine katkı

Blog yazarken, zaman içerisinde müşterilerinizin ne tür bir iletişim şeklinden ve bilgilerden hoşlandığını ve yazılarınızın ziyaretçi sayısına nasıl etki ettiğini görebilirsiniz. Böyle bir tecrübe ile, e-ticaret müşterilerinin bakış açısına hakim olabilirsiniz. Bu da, daha etkili pazarlama stratejileri geliştirerek satışlarınızı artırmanızı sağlayabilir.

Sektörel uzmanlık avantajı

Blog’unuzda düzenli yazılar yayınlayabilmek adına yapacağınız araştırmalarla, belki bugün tahmin bile edemeyeceğiniz büyüklükte bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Giderek uzmanlaşmanız, hem ilgili internet kullanıcıları hem de rakipleriniz tarafından takip edilmenizi sağlayabilir. Sektörün gelecek trendini sezebilir, olası riskleri görebilir ve işinizi buna yönelik olarak geliştirebilirsiniz.

Blog oluşturmak, e-ticaret siteniz için bir sıçrama tahtası olabilir. IdeaSoft Akıllı E-Ticaret Paketleri ile e-ticaret siteniz üzerinden blog sayfası oluşturabilirsiniz. Ancak daha popüler bir blog hizmeti kullanmak istiyorsanız, Blogger ya da WordPress gibi ücretsiz blog sayfalarını kullanabilirsiniz. Blog’unuzda yazacağınız yazılarla müşterilerinizin ilgisini çekebilir, e-ticaret sitenize yönlendirerek beğendikleri ürünleri satın almalarını sağlayabilirsiniz.

Gelin siz de e-ticarete sağlam bir temelle başlamak, kolaylıkla satış yapabilmek ve başarıya ulaşmak için hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticarete girişİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!