DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitesi müşterilerinin yaşam boyu değerini artırmaya yönelik ipuçları

E-ticaret sitesi müşterilerinin yaşam boyu değerini artırmaya yönelik ipuçları

Her sektörde rekabetin hızla arttığı günümüzde, özellikle e-ticaret firmaları için müşteri odaklı çalışmalar gerçekleştirmek önem taşıyor. Müşteri beklentilerine cevap verebilmek ve onlarla uzun dönemli bir sadakat ilişkisi geliştirmek, sürdürülebilir karlılık için son derece önemli.

E-ticaret firmalarının müşteri sadakati oluşturabilmeleri için öncelikli gereklilik; güven sağlamak. E-ticarette güvenilirlik, kullanıcı dostu bir e-ticaret sitesi kurmak, farklı ve güvenli ödeme olanakları sunmak, ürünleri etkili bir şekilde tanıtabilmek gibi faaliyetler sonucu gelişebiliyor. Böylece sağlanan sadakat, müşterinin yaşam boyu değerini (Life Time Value- LTV) artırıyor. İşte müşteri sadakatine ilişkin bilinmesi gereken diğer önemli noktalar…

Müşteri sadakatinde yaşam boyu değer ilkesi

E-ticaret sektöründe müşteriyle profesyonel bir şekilde kurulan bağlar ve beraberinde gelen müşteri sadakati, yaşam boyu değer (LTV) terimini ortaya çıkarıyor. Müşteri yaşam boyu değeri, müşterilerin firmadan ilk alışveriş yaptıkları andan işletmenin müşterisi olmaktan çıktığı veya ekonomik değerini kaybetmesi nedeniyle işletmeyle olan ilişkisinin sona ermesine kadar geçen süre içindeki finansal değeri olarak tanımlanır.

Ancak bu terimin anlamı, müşterinin yalnızca bir ürünü satın alması ve bu ürünün kendisine ulaşması ile ilgili değil. LTV, aynı zamanda müşterinin firmayla olan ilişkisinden memnun kalması, markayı çevresine tavsiye etmesi, böylece potansiyel müşterilerle marka arasında kurulacak bağlara aracı olması gibi bir dönemi de içeriyor.

Bu değeri analiz etmek e-ticaret sitelerinin başarısını göstereceği gibi müşterilerin yaşam boyunu değerini artırmak için gerçekleştirilmesi gereken faaliyetler hakkında da fikir verir. Aynı zamanda sizin için değerli olan müşteriyi tespit ederek onunla markanız arasında daha sıkı bir bağ kurmak adına yapılabilecekler de bu analiz sonucu belirlenebilir.

Peki müşterilerin yaşam boyunu değerini artırmak için neler yapılabilir?

Müşterinin yaşam boyu değerini artırmak, firmaların CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi’nin) çalışmalarının hedeflerinden biri olarak ifade edilebilir. Bu anlamda müşteri segmentasyonu yaparak değerli müşterileri, ilgi alanları ve ürün ya da hizmet seçimlerine göre sınıflandırarak pazarlama faaliyetlerinde bulunmak önem taşıyor.

Örneğin müşterilerin alışveriş esnasında paylaştıkları e-posta, sosyal medya hesabı gibi bazı bilgileri kullanarak; doğum günleri, özel günler ve bayramlarda müşterilerinize özel kampanyalar düzenleyebilir ve e-posta yoluyla kendilerine bu fırsatları iletebilirsiniz. Bu gibi çalışmalarla müşterilerinizin yaşam boyu değerini artırabilir yani onların saık müşteriler olarak e-ticaret sitenizden tekrar tekrar alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerinin önemi

E-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken müşterilerin en çok önem verdikleri detaylardan biri de aldığı ürünle ilgili bir sorun çıktığında, söz konusu e-ticaret sitesinden muhatap olacak birini bulabilmek. Teslimatı yapılmayan, geç yapılan, sorunlu olan ürünlerle ilgili bilgi alabilmek için, gün boyu ulaşabilecekleri bir müşteri hizmetleri departmanının bulunması, e-ticaret sitesine olan güveni sağlamlaştırır. Müşterilerin mağduriyetini gidererek sorunlara çözüm üretebilen, aradıkları cevapları bulabildikleri müşteri hizmetleri çalışanları, e-ticaret sitelerinin en önemli görevlerinden birini üstlenmiş olurlar.

Ayrıca, yılbaşı ve özel günler için yapılan alışverişlerde, ürünlerin zamanında teslim edilmesi gibi ayrıntılar da müşterilerin fikirlerini tümüyle değiştirebilir. Zamanında iletilen ürünler, e-ticaret sitenizden ilk kez alışveriş yapan bir müşteriyi çok memnun edebilir ve tekrar müşteriniz olmasını sağlayabilir. Aynı şekilde, zamanında teslim edilmeyen ürünler nedeniyle e-ticaret siteniz hakkında oluşan olumsuz düşünceler de aynı hızla yayılabilir.

Bahsettiğimiz ipuçlarından yararlanarak e-ticaret sitenizin müşterilerinin sadakatini ve yaşam boyu değerini artırabilirsiniz. IdeaSoft, yalnız bu konuda değil; tüm soru ve sorunlarınızla ilgili size çözümler sunuyor. Gelin hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun; IdeaSoft’un sunduğu tüm gelişmiş özelliklerden 15 gün boyunca ücretsiz olarak yararlanın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!