Yeni başlayanlar için e-ticaret sitesi kurmak

Yeni başlayanların, fiziki mağazasını internete taşımak isteyenlerin ve internet üzerinden satış yapmaya başlamak isteyen girişimcilerin e-ticaret sitesi kurmadan önce bazı konular üzerinde çalışmalar yapmaları gerekiyor.

Türkiye e-ticaret sektörü her geçen gün büyüyor ve birçok yeni oyuncu bu sektöre giriş yapıyor. Rekabetin bu kadar artmasıyla beraber e-ticarette başarılı olmak zorlu bir süreç oluyor ve pazarın yeni oyuncularının, bu sektörde başarılı olabilmeleri için stratejilerini doğru belirlemeleri gerekiyor.

Bu dosyada e-ticarete yeni başlayanların, e-ticaret sitesi kurmadan önce bilmesi gereken konu başlıklarını tek bir çatı altında topluyoruz. E-ticaret sektörüne girerken nelerin bilinmesi gerektiğini, yapılan yanlışları, e-ticarette nasıl başarılı olabileceğinizi ve işinizi nasıl geliştirebileceğiniz aşağıdaki yazıları okuyarak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Burada 4 farklı kategoride toplamda 35 yazı yer alıyor. Önümüzdeki dönemlerde bu bölüme yeni yazılar da ekliyor olacağız. E-ticarete giriş aşamasının nasıl olacağından, başarı ve başarısızlık hikayelerine ve aynı zamanda şirketinizi kurarken işinizi nasıl geliştirebileceğinize dair bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Dilerseniz aşağıdaki başlıklara tıklayarak ilgili konu başlıklarına gidebilirsiniz. Yazıları okumak için başlıklara tıklamanız yeterli.1yeni-baslayanlar-icin-eticaret-sitesi-kurmak-bannerlar-1

Yeni başlayanlar için online satışın faydaları nelerdir?

Online satışın faydaları nedeniyle e-ticaret sektörüne adım atan girişimciler, müşterilerine yılın 365 günü, 24 saat alışveriş deneyimi sunabiliyor. Ayrıca, e-ticaret ile birlikte yeni hedef pazarlara açılma olanağına da kavuşan bu girişimciler; online satışın faydaları sayesinde, satışlarını artırarak işlerini büyütebiliyor.

E-perakendecilik nedir?

E-perakendecilik; online mağaza sahiplerinin dijital pazarlama araçları aracılığıyla potansiyel müşterileriyle iletişim kurarak, ürün ve hizmetlerini internet üzerinden satışa sundukları giderek daha geniş bir ticaret hacmine sahip olan bir perakendecilik türü.

Düşük bütçeyle e-ticarete başlamak mümkün mü?

Geleneksel ticaretle kıyaslanamayacak kadar küçük olsa da; tasarım, teknoloji, pazarlama vb. harcamalarınız için “bir miktar” sermayenizin olması gerekiyor. Yine de tüm bu harcamalarınız için yüksek bir bütçe öngördüyseniz, sınırlı bir bütçeyle de bunun üstesinden gelebileceğinizi müjdelemek isteriz.

E-ticaret ek iş olarak yapılabilir mi?

ek bir gelir sağlaması için de yeni bir iş kurmak ve ek iş olarak e-ticarete girmeyi düşünüyor olabilirsiniz; fakat günlük işinizden arta kalan vakitlerinizde bir e-ticaret sitesini yönetmek ve bu işten para kazanmak ne kadar mümkün?

E-ticaret şirketi nasıl kurulur?

E-ticaret kanunlarına göre, henüz bir şirket sahibi olmayan girişimciler e-ticaret sitesi kuramıyor ve dolayısıyla da kanuni olarak internetten online satış yapamıyor. Bu anlamda, bir e-ticaret sitesi kurarak online satış yapmak için; şirketin statüsü fark etmeksizin, herhangi bir şahıs şirketi, anonim veya limited şirketi sahibi olmanız veya kurmanız yeterli olabiliyor.

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler

Öncelikli olarak eğer bir işletme sahibiyseniz ve stoklu ürünleriniz varsa e-ticaret sitesi açmak sizler için çok daha kolay ve zahmetsiz. Eticaret’in ilk adımı olan ticari faaliyet sürdürüyor olmak ile ilgili bir sorununuz yok ve ilk adımı hızlıca geçiyorsunuz.

Sanal mağaza kurmak için bilmeniz gereken 5 önemli konu

Küçük işletmelerin, bir sanal mağaza kurmak için gereken personeli, süre ve bütçeyi bulması ve online satış yapmak için hazırlanması hiç kolay bir süreç değil. Bu konuda; sanal mağazanızın genel görünümünü oluşturacak, uygun fiyatlı, web tabanlı bir yazılıma ve gereken tüm altyapı çözümlerini sunarak size destek olan bir iş ortağına ihtiyacınız olabilir.

E-ticaret siteniz yayına başlamadan önce cevap vermeniz gereken 5 önemli soru

E-ticaret sitenizin teknik alt yapısı ve yazılımının güçlü olması, sitenize düzenli olarak bakım yapılması; müşterilerinizin sitenizle ilgili herhangi bir teknik sorun yaşamaması açısından son derece önemli. Peki hem teknik hem de pazarlama anlamında e-ticaret sitenizi potansiyel müşterilerinizin hizmetine sunmadan önce dikkat etmeniz gerekenler neler?

İlk kez e-ticaret sitesi kuracaklar için kontrol listesi

İnternetten satış yapmaya karar verenlerin, sitelerini yayınlamadan önce ilk olarak kendilerine bir kontrol listesi hazırlaması gerekiyor. E-ticarete girmek kolay olsa da e-ticarette başarılı olmak için belli bir stratejinizin olması ve işi yayına almadan önce bir önce çalışma hazırlamanız gerekiyor.

Güvenli online mağaza kurmak için bilmeniz gerekenler

E-ticaret sitesi yöneticilerinin en sık karşılaştığı sorunlardan biri de sitelerinin güvenli olup olmadığının kontrolüdür. Bir e-ticaret sitesinin güvenilir olması, hem altyapısal hem de ahlaki anlamda ikiye ayrılabilir. Altyapısı gayet güvenli olmasına rağmen, ticari ahlakı gelişmemiş, müşteriyi kandırmaya yönelik online mağazaları olabilir. Bu durumda suç, ne internette ne de online mağazanın altyapısını oluşturan yazılım firması ya da bankalardadır.

E-ticarete başlarken bilinmesi gerekenler

Bir e-ticaret şirketi sahibi olarak, ürünlerinizi pazarlamak ve işinizi geliştirmek konusunda kuşkusuz çok çaba gösteriyorsunuz. Peki, markalaşma konusunda da benzer bir çabanız var mı?

E-ticarete girmeden önce bilmeniz gerekenler

Birçok kişi; “Bir e-ticaret sitesi açayım, sonrasında satış yaparım zaten” düşüncesiyle bu işe giriyor; fakat sonrasında işler istedikleri gibi gitmeyince sitelerini kapatmak zorunda kalıyorlar ya da bu durum şirketin iflas etmesiyle sonuçlanıyor.

Çalışma şekillerine göre e-ticaret iş modelleri

B2B, B2C, C2C, C2B ve diğer e-ticaret iş modelleri ile ilgili bilmeniz gerekenler nelerdir? Bu iş modellerinden hangisi size göre? Hangi model ne amaçla kullanılıyor?

İş modeline göre e-ticaret çeşitleri

Yatay e-ticaret, dikey e-ticaret, özel alışveriş siteleri, fırsat siteleri ve aracılık sitelerinin çalışma prensipleri ve farklılıkları nelerdir? Bu iş modellerini birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

Sayfanın Başına Dön2yeni-baslayanlar-icin-eticaret-sitesi-kurmak-bannerlar-1

Sanal mağazanıza doğru ismi nasıl seçersiniz?

Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve marka ismi bulmak, gerçekten de büyük sorumluluk. İşinizin kaderini belirleyebilecek iki kritik kararı aynı anda veriyor; onun hem insanların akıllarında, kalplerinde yer edecek başarılı bir marka, hem de SEO açısından güçlü olması yönünde belki de en belirleyici adımı atıyorsunuz.

E-ticaret iş planı nasıl hazırlanır?

E-ticaret sektöründe başarılı olabilmek için yola çıkmadan önce iyi bir strateji oluşturmanız ve iyi hazırlanmış bir iş planınızın olması oldukça önemli bir rol oynuyor. İyi hazırlanmış ve uygulanmış bir iş planı, e-ticaret şirketinizin uzun soluklu ve karlı bir işe dönüşmesini sağlar..

Online perakende satış ve mağaza yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler

E-ticaret sektöründe yaşanan yoğun rekabet nedeniyle, diğer e-ticaret siteleri arasından sıyrılarak öne çıkabilmek zor olabiliyor. Bu rekabet ortamında ayakta kalabilmek için, e-ticaret girişimcilerinin öncelikle online perakende satış ve mağaza yönetimi konusunda bilgili olması gerekiyor.

Neden e-ticaret danışmanlığı almalısınız?

E-ticaret konusundaki geniş bilgilerini ve donanımlarını, deneyimleri ile bir araya getirebilen profesyoneller tarafından sunulan e-ticaret danışmanlığı hizmeti; e-ticaret girişimcileri için son derece önemli. Çünkü e-ticaret danışmanlığı hizmeti; e-ticaret sitelerini daha kârlı, üretken ve rekabetçi hale dönüştürmek için, e-ticaretle ilgili her konuda önemli bir destek sağlıyor.

Stoksuz online satış (Dropshipping) nasıl yapılır?

Ürün satışında stok tutmadan tedarikçiyle müşteri arasında aracılık yapabilmenizi sağlayan dropshipping, aslında toptan ürün sağlayan şirketin veri tabanı üzerinden yapmanızı sağlıyor. Bu anlamda stoksuz online satış nasıl yapılır?

Sanal mağazanız için doğru ürünleri nasıl bulursunuz?

Seçiminizi her zaman için mümkün olduğunca özgün ve satılma potansiyeli olan ürünlerden yana kullanmanız faydalı olacaktır. Dikey kategorilere yönelmekten korkmayın: Çok rağbet gören ürünleri seçmek, başta mantıklı gelebilir; ancak bunların aynı zamanda piyasada rekabet oranları en yüksek ürünler olabileceğini de hatırlamakta fayda var.

Yeni bir e-ticaret sitesinde ne satacağınıza karar vermenin yolları

E-ticaret girişimciliğinin keyifli olduğu kadar zorlu dönemleri de olabilir. Bu yüzden üzerinde çalışmaktan ve yeni ürünler bulmak için gönüllü olarak zaman ayırabileceğiniz kendi ilgi alanınıza giren bir konu seçmek çok işinize yarayabilir.

E-ticaret ekibinizi oluştururken bilmeniz gereken 3 şey

İyi seçilmiş ve doğru koordine edilen bir takım, sitenizin işleyişine hız kazandırabilir. Çalışma arkadaşlarınızı seçerken sektörel birikimin ötesinde, farklı kriterleri de dikkate almak, yerinde olabilir.

Sayfanın Başına Dön3yeni-baslayanlar-icin-eticaret-sitesi-kurmak-bannerlar-1

Başarılı bir e-ticaret sitesi kurmak için 5 ipucu

E-ticaret sitelerinin olumlu müşteri deneyi sağlaması ileriye yönelik gelirlerini de garantilemesini kolaylaştırıyor. Olumlu bir müşteri deneyimi için; kullanım kolaylığı, ilgi çekici tasarım ve güvenlik konularının e-ticaret sitelerinin dikkat etmesi gereken öncelikleri arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Başarılı bir e-ticaret sitesinin 5 vazgeçilmez özelliği

E-ticarete yeni başlayan işletmelerin hedeflerine uygun, etkili bir pazarlama stratejisi belirleyebilmeleri, başarılı olabilmeleri açısından büyük önem taşıyor. Bu işletmelerin ayrıca; tercih edebilecekleri birçok pazarlama tekniği içerisinden, bütçe ve işletmelerine en uygun olanına karar verme konusunda da özenli olmaları gerekiyor.

Başarılı bir online satış sitesi nasıl kurulur?

“E-ticaret sitesi veya online satış sitesi nasıl kurulur?” Bu soru, düşük başlangıç maliyetleri, geniş bir poatsniyel müşteri kitlesine ulaşma gibi pek çok avantaj sunan e-ticaret dünyasına girmek isteyen birçok girişimcinin cevap aradığı sorular listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Fiziksel mağaza sahipleri için e-ticarette başarının ipuçları

Fiziksel mağazası olan bir şirketin bulunduğu konumu, yerel müşterilerinin o mağazayı tercih etme sebebi açısından belirleyici oluyor. Fakat aynı şirketin bir web sitesinin olması, bu coğrafi kısıtlamayı ulusal çapta ortadan kaldırırken aynı zamanda yurtdışına satış yapabilmesinin de önünü açıyor.

En başarılı e-ticaret işletmelerinin 10 ortak özelliği

E-ticaret potansiyel olarak son derece karlı bir iş. Fakat piyasadaki tüm e-ticaret sitelerinin aynı karlılık seviyesinde olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Hem Türkiye’de, hem de dünya çapında sayısız e-ticaret sitesi var ve açıkça görünen şu ki bazıları diğerlerinden daha başarılılar.

E-ticarette başarılı olmanız için 5 önemli ipucu

Rekabetin yoğun olması, e-ticarette başarılı olmayı güçleştiriyor. Bu nedenle, e-ticarette rakiplerinizin arasından sıyrılmanız ve kazancınızı artırmanız için; iyi düşünülerek hazırlanmış detaylı bir iş planınızın olması son derece önemli.

Sayfanın Başına Dön4yeni-baslayanlar-icin-eticaret-sitesi-kurmak-bannerlar-1

Online satış sitesi kurmak isteyenlerin en sık yaptığı 7 hata

Online satış rakamları düşündüğünüz kadar yüksek olmayabilir ve online satış sitesi kurmak gözünüze düşündüğünüz kadar kârlı bir iş gibi görünmeyebilir. Online satış sitesi kuran birçok girişimci bu noktada sabredemeyerek, umutsuzluğa düşebilir hatta e-ticaret sitesini kapatabilir. Peki durum bu noktaya gelmeden nerede hata yaptığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

E-ticaret sitesi kurarken kaçınmanız gereken 4 hata

Yapılan hatalar e-ticaret girişiminizin karlılığını düşüreceği gibi gereksiz zaman kaybı yaşamanıza da sebep olabilir. Bu nedenle daha önce karşılaşılmış ve sıklıkla tekrarlanmış hatalardan ders çıkartmak size avantaj sağlayabilir.

E-ticaretle ilgili yanlış bilinen gerçekler

Markaların dijital ortama geçişleri ve e-ticarete başlamaları ile birlikte bazı soru işaretleri de ortaya çıkmaya başlayabilir. Özellikle de bu alanda yeni olan girişimcilere çevrelerinden çok sayıda yorum geliyorsa. Ne yazık ki pek çoğunun sağlam dayanağı olmayan bu yorum ve öneriler e-ticarete ilk adımlarını atmaya başlayan kişilerin tereddüt etmelerine neden olabilir.

E-ticaret başarısızlık hikayeleri ve başarısızlığın nedenleri

Başarı ve başarısızlık bir madalyonun iki yüzü. E-ticaret başarısızlık hikayeleri de genellikle; e-ticarette yeni yaklaşımları, strateji ve taktikleri benimseyerek, henüz keşfedilmemiş alanlara girme cesaretinden ve doğru stratejiler kuramamaktan kaynaklanabiliyor. Bu nedenle e-ticaret girişimlerinin bir kısmı başarılı olurken; bir kısmı da beklenen başarıyı gösteremeyebiliyor.

Başarısız online alışveriş sitelerinin 4 ortak özelliği

Başarısız olmuş şirketlerin yaptıkları hatalardan ders almak, e-ticarete yeni girenler için yol gösterici olabilir. Diğer şirketlerin hatalarını görerek, stratejilerinizi belirlemek size başarıyı getirir. Bu yazıda e-ticaret şirketlerinin en sık yaptığı dört yanlışı ele alıyoruz.

B2B e-ticaret siteleri ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Diğer firmalara internet üzerinden ürün sunan B2B e-ticaret siteleri de online alışveriş dünyasında çok hızlı büyüyorlar. Toplam işlem hacmi açısından bakıldığında B2B’nin B2C’den çok daha büyük bir potansiyeli olduğunu da söylemek yanlış olmaz.Bu yazıda da son derece yüksek bir potansiyele sahip olan B2B e-ticaret siteleri ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bahsedeceğiz.

Yeni e-ticaret sitelerinde sık görülen 6 hata

Sitenizi kurduktan birkaç ay sonra, bir ‘terslik’ olduğunu düşünebilirsiniz. Örneğin, site trafiğiniz belirli bir seviyenin ötesine geçemiyordur ya da beklediğiniz kadar satış yapamamışsınızdır. Çoğu e-ticaret girişimcisi, bu noktada vazgeçmeye yakındır. Hatta içlerinden, e-ticareti tamamen bırakmaya karar verenler bile çıkabilir. Peki, girişimcileri bu noktaya iten yanlışlar nelerdir?

Sayfanın Başına Dön


[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)