DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin Twitter stratejisini başarıya ulaştıracak 4 öneri

E-ticaret sitenizin Twitter stratejisini başarıya ulaştıracak 4 öneri

Başarılı bir Twitter stratejisi, e-ticaret sitelerine nasıl bir katkı sağlar? E-ticaret işinizin hedefleriyle uyumlu bir Twitter stratejisi belirlemenin; satışlara ve kârlılığa katkı sağlama, gelişmiş bir müşteri etkileşimi elde etme ve Twitter’da etki gücü olan kullanıcılarla ilişkiler geliştirme gibi önemli yararları var.

Bu anlamda başarılı bir Twitter stratejisi belirlemek için öncelikle, gerçekçi ve ölçülebilir hedeflere sahip olmak gerekiyor. Ardından da; belirlenen hedefler doğrultusunda takipçilere yarar sağlayacak, bilinçli ve planlı bir biçimde kaliteli paylaşımlar yapma süreci başlıyor.

IdeaSoft olarak, e-ticaret siteniz için belirlediğiniz Twitter stratejinizin başarısını artırmanın 4 önemli yolunu sizler için mercek altına aldık…

1.Hedef belirleme

Şirketinizin sosyal medyadaki bilinirliğini ve etkileşimini artıracak; pazarlama stratejinizle uyumlu ve kapsamlı Twitter hedefleri geliştirmeniz son derece önemli. Bu anlamda potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak ve hedef kitle ile etkileşim sağlamak; Twitter için belirlenmiş öncelikli hedeflere örnek olarak verilebilir. Belirlediğiniz bu hedefleri; hedef kitle oluşturmak, paylaşacağınız içeriklere ve etkileşiminize rehber olacak biçimde kullanabilirsiniz.

2.Güçlü bir biyografi oluşturma

Hedef takipçilerinizi cezbetmeniz için Twitter’daki biyografinizin, e-ticaret sitenizi uygun bir biçimde temsil etmesi son derece önemli. Bu konuda, hedef kitlenizin e-ticaret sitenizle ilgili algısını kuvvetlendirmek amacıyla; onun için hedefli bir Twitter karakteri geliştirmenizde de yarar var. Ayrıca, Twitter’da kimin sizi takip etmesini ve kimi bulmak istediğinizi bilmeniz de bu noktada önem taşıyor.

Twitter’da güçlü bir biyografiye sahip olmak için yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz;

-Profil fotoğrafınızın, e-ticaret işinizin konumuna uygun olması ve onu tamamlaması,

-Biyografinizde e-ticaret sitenize veya blog’unuza bağlantı sunma,

-140 karakterden en etkin biçimde yararlanma,

-İşinizi kapsayan, uygun “hashtag” kullanımı konularına özen göstermek.

3.Hedef kitle oluşturma

Twitter’da, kullanıcıların sayfanızı takip etmesini sağlamanız çok kolay değil. Bu konuda tek bir kampanya yeterli olmayacağından; diğer pazarlama çalışmalarınızda olduğu gibi, hedefe yoğunlaşmanız ve planlı çalışmanız gerekebilir.

Bu anlamda kullandığınız tüm iletişim araçlarında Twitter sayfanızı tanıtmak için; blog’unuzda, online satış yaptığınız mağazanızda ve diğer sosyal medya profillerinizde de kullanıcılardan Twitter’da sizi takip etmelerini isteyebilirsiniz. Ayrıca e-posta iletişimleriniz aracılığıyla çalışanlarınızdan, Twitter’da sizi takip etmelerini istemenizde de yarar var.

Ayrıca reklamlarınızda; ilgili hashtag’leri de içerecek biçimde, Twitter sayfanızın adresini vermeniz ve bunu “reklam konusunda yapılacaklar” listenize eklemeniz de faydalı olabilir.

4.İçerik stratejisi geliştirme

Twitter için bir içerik stratejisi geliştirme ve onu uygulama konusunda aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz;

-Öncelikle Twitter’daki kişiliğinizi, paylaşmak için belirlediğiniz konular ve üslubunuz aracılığıyla yansıttığınızı unutmamanızda yarar var.

-Takipçilerinize; promosyonlar aracılığıyla değil, yararlı bilgiler sağlayarak, Twitter’da hem başkalarının paylaştığı içeriği hem de kendi içeriğinizi iyileştirebilirsiniz.

-Twitter’da izlediğiniz içerik stratejinize, editoryal takviminizi entegre edebilirsiniz.

-Paylaştığınız içeriklerin; “planlı”, “her gün”, “büyük olaylar” ve “spontan” gibi başlıklar altında yer almasında büyük yarar var. Ayrıca, tweet’lerinizi önceden planlayabilir ve bu konudaki çabalarınızı desteklemek için de Hootsuite veya Buffer gibi zamanlama araçlarından yararlanabilirsiniz.

-Hedef kitlenize ulaşmasını istediğiniz tweet’lerinizin zamanlamasını doğru planlamanız son derece önemli. Bu konuda, Tweriod gibi bir uygulama ile takipçilerinizin en fazla Twitter’da oldukları saatleri belirlemenizde yarar var.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de Twitter stratejilerinizin daha başarılı olmasını sağlayabilir ve takipçilerinizle etkileşiminizi artırabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamasosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!