DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin trafiğini artırmanın 4 etkili yolu

E-ticaret sitenizin trafiğini artırmanın 4 etkili yolu

E-ticaret sitesi sahipleri, daima daha geniş bir kitleyi sitelerine çekmeyi ve bu sayede online satışlarını artırmayı hedefler. Bu nedenle, bir e-ticaret sitesinin; onu ziyaret eden daha fazla potansiyel müşteriye sahip olması, dijital pazarlama çabalarının da önemli bir bölümünü oluşturur.

Bu anlamda, site trafiğinizi artırmak için; birçok e-ticaret sitesi sahibi gibi, öncelikle SEO’ya (Arama Motoru Optimizasyonu) güveniyor olabilirsiniz. SEO, bu konuda son derece önemli olsa da, e-ticaret sitenizin ‘itibarlı bir marka’ olmasını; potansiyel müşterilerinizle uzun vadeli ilişkiler kurmanızı ve daha fazla site trafiği elde etmenizi sağlayacak tek yöntem değil. SEO kadar önemli ve bazen ondan daha etkili pek çok farklı yol var.

Peki, bu yollar nelerdir?

1. Sosyal medyada yarışmalar düzenleme

Sosyal medya, potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurmak ve onların e-ticaret sitenizi ziyaret ederek trafiğinizi artırmalarını sağlamak için en önemli pazarlama araçlarından biri. Bu nedenle, etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturarak; sosyal ağlarda pazarlama hedefinize uygun yarışmalar düzenlemenizde birçok açıdan yarar var.

İnternet kullanıcılarına ödül sunmak; onları herhangi bir amaçla ‘harekete geçirmenin’ de en kolay yolu. Çünkü ücretsiz bir katılım sonucu bir hediye kazanma olasılığı, kullanıcıları özellikle cezbediyor ve ödüller ne kadar büyük olursa, katılım da genellikle o ölçüde artıyor. Bu nedenle, sosyal medyada “ödüllü yarışmalar” düzenleyerek site trafiğinizi önemli bir oranda artırabilirsiniz.

Ayrıca, sosyal medyada düzenlenen yarışmalar; potansiyel müşterilerinizin dikkatini e-ticaret sitenize çekmenize ve varolan müşterilerinizde sadakat geliştirmenize de yardımcı olur. Ve sosyal medya yarışmaları sayesinde; “hashtag” kullanarak, yeni takipçiler elde edebilir ve e-ticaret sitenizin bilinirliğini artırabilirsiniz.

2. Eğlenceli içerik oluşturma

Eğlenceli içerik oluşturmak, e-ticaret sitenizin trafiğini artırmanız için en harika yollardan biri. Yani, sitenizde eğlenceli ve ilgi çekici içerikler yayınlayarak; yeni ziyaretçiler çekebilir ve site trafiğinizi artırabilirsiniz.

E-ticaret siteniz için eğlenceli içerik oluşturmanın iki yolu var. İlki; yazı, fotoğraf, video vb. gibi paylaşılmış, komik ve eğlenceli bulunan bir içeriği ‘ilk paylaşanlardan’ olmak. İkincisi de, ki bu ilkinden daha zor olabilir, güncel konularla bağlantılı veya orjinal, eğlenceli bir içerik oluşturarak yayınlamak.

Bu bağlamda, e-ticaret sitenizin marka konumlandırmasına uygun bir biçimde oluşturduğunuz içerikleri; sosyal medya kanalları ağırlıklı olmak üzere, forumlarda, sözlüklerde, video ve içerik sitelerinde kullanabilir ve onların “viral” olmasını sağlayabilirsiniz. (Viral içerik oluşturmanın inceliklerine şu yazımızdan ulaşabilirsiniz.)

3. Tıklama başına ödeme reklamı satın alma

E-ticaret sitenizin trafiğini artırmanın en zahmetsiz ve etkili yollarından biri de; arama motorlarına, tıklama başına ödeme (PPC) reklamı vermek. Örneğin Google AdWords ile Google’da bir arama yapıldığında, arama sayfasının sağ üst bölümündeki reklamınızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

PPC yani “tıklama başına fiyatlandırma” ise, e-ticaret sitesinin ziyaretçi sayısına göre değil; reklam görseline veya bağlantısına tıklanma sayısına göre hesaplanan bir fiyatlandırma modeli.

4. Ücretsiz, yararlı bir kaynak sunma

E-ticaret sitenizin potansiyel müşterilerine; ücretsiz, yararlı bir kaynak sunmanız da site trafiğinizi önemli bir oranda artırabilir. Çünkü potansiyel müşterilerinize, onların satın almak isteyecekleri yararlı bir e-kitap, uygulama, detaylı anlatım gibi kaynaklardan birini ücretsiz sunmanız; onlarda hem e-ticaret sitenize yönelik bir güven ve minnet duygusu oluşturur hem de e-ticaret sitenizin dikkat ve ilgi çekmesini sağlar.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de e-ticaret sitenize daha fazla trafik sağlayabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!