DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin pazarlama stratejisini değiştirecek istatistikler

E-ticaret sitenizin pazarlama stratejisini değiştirecek istatistikler

İnternetten alışveriş etmeyi tercih eden kullanıcıların ve buna bağlı olarak da e-ticarete adım atan işletmelerin sayısı her geçen gün çoğalıyor. Bunlar ise, e-ticaret rakamlarının gün geçtikçe artmasına ve sektörün büyümesine neden oluyor.

Araştırmalara göre; e-ticaret günümüzde, aynı zamanda kârlılığını da sürekli artıran bir iş modeli. Bu nedenle, e-ticaret ekosistemindeki değişiklikleri yakından takip etmek, trendleri yakalamak ve artan rekabet içerisinde ön plana çıkabilmek; e-ticaret şirketleri için son derece önemli.

IdeaSoft olarak; Visual Website Optimizer’ın 2014 E-ticaret Anketi’nden, sitenizin pazarlama stratejisini değiştirecek bazı önemli istatistikleri ve ipuçlarını sizler için bir araya getirdik.

Retargeting yükselişte

Retargeting (yeniden hedefleme), yeni müşteriler kazanma veya eski müşterilerin yeniden dönüşümü konusunda; e-ticaret sitelerinin odaklanmaları gereken, son derece önemli bir yönteme sahip. İstatistiklere göre, Y kuşağında yer alan müşterilerin yüzde 72’si yeniden hedefleme için elverişli görünüyor.

E-ticaret dünyasında yeniden hedefleme, pazarlamanın en güçlü ve etkili biçimlerinden biri. Çünkü e-ticaret siteleri; her zaman daha yüksek yatırım getirisini, daha fazla müşteri elde etmeyi, daha kolay müşteri kazanmayı ve daha yüksek müşteri harcama oranlarını hedefliyor. Bu nedenle, eğer henüz başlamadıysanız, tüm bu hedefleri elde etmek ve retargeting çalışmalarından faydalanmak için bir an önce harekete geçmek gerekiyor.

Ziyaretçilerden üyelik talep etme dönüşümü baltalayabiliyor

İstatistiklere göre, online mağazalara üyelik hesabı oluşturmak gerektiğinde; ziyaretçilerin yüzde 23’ü alışveriş sepetini terk ediyor. Bu nedenle, e-ticaret sitenizde doğru bir sipariş yönetimi için; ziyaretçilerin üyelik hesabı oluşturmadan alışveriş yapmalarını sağlayan bir sistem oluşturmanızda yarar var.

Artık birçok e-ticaret sitesi, müşteri kaybı yaşamamak için ziyaretçileri ödeme aşamasından sonra üyelik formu doldurmaya yönlendiriyor. Siz de dönüşüm oranınızı artırmak için; ziyaretçilerinizi üyelik konusunda uğraştırmadan, örneğin onlara bir ödeme kolaylığı sağlayabilirsiniz.

Beklenmedik kargo ücretleri dönüşümü olumsuz etkiliyor

İstatistiklere göre, beklenmedik kargo maliyetleri nedeniyle; ziyaretçilerin yüzde 28’i alışveriş sepetlerini terk ediyor.Çünkü beklenmedik kargo masrafları, müşterilerin kararlarını hızlı şekilde etkileyebiliyor. Araştırmalara göre, kullanıcılar aslında kargo masrafından kaçmıyor; fakat beklemedikleri bir kargo masrafını ödemekten hoşlanmıyor ve bu nedenle de alışveriş sepetini terk ediyor.

Bu konuda öncelikle müşterilerinize, kargo ücretleriniz hakkında açık ve dürüst olmanızda büyük yarar var. Yani kargo için ek bir ücret talep ediyorsanız, müşterilerinizi bu konuda önceden bilgilendirmeniz ve miktarını da belirtmeniz gerekiyor. Bunun dışında ücretsiz kargo fırsatı sunmak da ayrıca satın almaya teşvik ediyor.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de e-ticaret sitenizin daha verimli bir pazarlama stratejisi benimsemesini sağlayabilir ve ziyaretçilerinizi müşterilerinize dönüştürerek, yüksek dönüşüm oranlarına ulaşabilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret GirişimciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!