DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sitenizin müşteri kaybetmesine sebep olan 4 eksik

Sitenizin müşteri kaybetmesine sebep olan 4 eksik

E-ticaret sitenizin başarılı olması ve hedeflediğiniz satış oranlarına ulaşabilmek için birçok farklı strateji ve dijital pazarlama yöntemi ile sitenize trafik sağlıyorsunuz. Fakat analizlere baktığınızda sitenize gelen trafik ile satış oranlarınız arasında oldukça büyük farklar var. Peki, kullandığınız e-posta kampanyaları, sosyal medya paylaşımları, SEO ve reklamlar yoluyla sitenize gelenler neden alışverişlerini gerçekleştirmeden sitenizden ayrılıyor?

Bu noktada e-ticaret sitenizi tüketicilerin beklentisi doğrultusunda tekrar değerlendirmenin ve gerekli revizyonları yapmanın önemi büyük. Fakat önce hedef kitlenizin hangi sebeplerle sitenizi alışveriş yapmadan terkettiğini çözümlemeniz çok önemli.

İşte size, tüketicileri e-ticaret sitelerinden uzaklaştıran sebeplerden bazıları…

1-Güven sağlayamamak

E-ticaret müşterilerinin alış veriş yaparken dikkat ettikleri en önemli konu güvenilirlik. Çok istedikleri bir ürün bile olsa mağdur duruma düşmemek için e-ticaret müşterileri, alışverişlerini tamamlamadan siteden ayrılabilirler.

Peki onların güvenini kazanmak için hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor? Öncelikle eğer yoksa, kurumsal bir tanıtım yazısı ve iletişim bilgilerinizin olması çok önemli. Sitenize gelen ve sizin kim olduğunuzu, nerede olduğunuzu ve herhangi bir problem yaşadığında nereye başvurabileceğini bilmeyen bir potansiyel müşteri kolaylıkla alışverişini yarıda bırakarak sitenizi terkedebilir.

2-Ürün tanıtımlarınızın tatmin edici olmaması

İlgilendiği veya herhangibir özelliğiyle dikkatini çeken ürününüzü daha yakından incelemek isteyen potansiyel müşteriniz sitenize geldiğinde eğer ilgilendiği ürünle ilgili tatmin edici bilgilere ulaşamazsa alışveriş yapmadan sitenizden ayrılabilir.

Böyle bir olumsuzlukla yüzleşmemek için, ürün tanıtımlarınıza titizlik göstermenizde büyük fayda var. Bu noktada ürün açıklamalarınız, ürünle ilgili görseller ve sitenizin altyapısının bu konuda sağladığı avantajlar çok önemli. Ürünlerinizin her açıdan incelenebileceği kaliteli fotoğraflarını veya videolarını sitenizde kullanabilirsiniz. Bunun yanında ürün açıklamalarınızın net ve detaylı olmasına da özen göstermeyi ihmal etmeyin.

3-Ödeme seçeneklerinin yetersiz olması

Günümüzde tüketicilerin büyük bir kısmı online alışverişlerinde kredi kartı kullanıyorlar. Fakat kredi kartı olmayan veya kart bilgilerini vermekten çekinen tüketiciler olduğu gibi, daha pratik buldukları paypal ve mobil ödeme gibi seçenekleri kullanmak isteyen yeni nesil tüketiciler de olabilir. Ödeme seçenekleri konusunda tüm bu farklı ihtiyaçlara çözüm sunabildiğiniz oranda başarı şansınız da artar. Bunun için ödeme seçeneklerinizi çeşitlendirmenin önemi, e-ticaretinizin başarılı bir şekilde ilerlemesi için büyük önem taşıyor.

4-Kargo ücretlerinin yüksek olması

Potansiyel müşteriniz, ürününüzü çok beğendi, fiyat olarak da uygun buldu ve satın almaya karar verdi, bu noktada eğer kargo ücretleriniz ürünün herhangi bir yerden daha uygun fiyata alınmasına sebep olacak kadar yüksekse yine müşterinizi kaybedebilirsiniz. Ürününüz rakiplerinize göre daha uygun fiyatta olabilir, fakat eğer kargo ücretleriniz yüksekse tüketiciler o ücreti zarar olarak algılayabilirler ve ürünü almaktan vazgeçebilirler. Bunun için ücretsiz veya indirimli kargo seçenekleri sunmanız dönüşümleriniz için çok etkili bir strateji olabilir.

Siz de sitenize gelen potansiyel müşterilerinizi kaybetmemek ve kazancınızı artırabilmek için verdiğimiz bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Size tüm bu konularda kolaylık sağlayacak altyapıyı sunan IdeaSoft olarak her zaman başarınızı destekliyoruz. Siz de hemen demo hesabınızı oluşturun ve kazanmaya başlayın.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticarete-ticaret sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!