DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin müşteri kaybetmemesini sağlayacak 8 öneri

E-ticaret sitenizin müşteri kaybetmemesini sağlayacak 8 öneri

E-ticaret sitesi sahiplerinin, daha önce satış yaptıkları müşterilerine yeniden ürün satabilmeleri; gelirlerini artırmalarının en etkili yollarından biri. Bu nedenle, pazarlama bütçelerini etkin kullanmaları açısından e-ticaret sitesi sahiplerinin; var olan müşterilerini kaybetmeme yöntemlerini iyi kavramalarında büyük yarar var.

Yapılan bir araştırmaya göre, yeni bir müşteri için; var olan bir müşterinize satış yapmanız için gerekenden 5 kat daha fazla bütçe ayırmanız gerekiyor. Ayrıca araştırmalar, var olan müşterilerinizi elde tutma oranınızı yalnızca yüzde 5 artırmanız halinde kâr oranınızı; yüzde 25’den, yüzde 95’e kadar artırabileceğinizi de gösteriyor.

Temelde, e-ticaret sitenizin var olan müşterilerini kaybetmemeniz için; çok iyi bir ürününüzün olması, en ucuz olmasa da doğru bir fiyat belirlemeniz ve mükemmel bir müşteri deneyimi sunmanız son derece önemli. Peki, bunun için hangi taktiklerden yararlanabilirsiniz?

1. E-posta hatırlatmaları

E-ticaret sitenizden ilk kez ürün satın alan müşterilerinize, alışverişlerinin hemen ardından bir “hoş geldiniz e-postası” gönderip çapraz satış önerilerinizi sunarak; onları sitenizden yeniden alışveriş yapmaya yöneltebilirsiniz.

E-ticaret sitenizden bir süredir alışveriş yapmayan müşterilerinizi, nazik bir hatırlatma ve cezbedici bir indirim e-postasıyla sitenizden alışveriş etmeye teşvik edebilirsiniz.

Doğum günü gibi, özel günlerde müşterilerinize gönderdiğiniz e-postalar; sitenizden vazgeçmiş müşterilerinizin dikkat ve ilgisini yeniden çekmek için çok etkili bir taktik olabilir. Ayrıca, özel günlerde yapacağınız indirimler de müşterilerinizi yeniden satın almaya teşvik ederek, onları kaybetmenize engel olabilir.

2. Müşterilere onların tercih ettikleri kanaldan ulaşın

Yakınlarda yapılan bir araştırmaya göre, müşterilerin yüzde 44’ü için e-posta; en fazla tercih edilen müşteri hizmetleri kanalı. Diğer taraftan, e-posta aracılığıyla müşteri hizmetleri sunmak; birçok şirketin yanıt verme süresinin uzunluğu ve iletişime geçilemeyen, geçersiz e-posta adresleri nedeniyle riskli ve zahmetli bulunuyor. Fakat eğer riskli ve zahmetli yönlerinin üstesinden gelebileceğinizi düşünüyorsanız, e-posta aracılığıyla müşteri hizmetleri sunarak rakiplerinizden farklılaşabilir ve var olan müşterilerinizi elinizde tutmayı başarabilirsiniz.

3. Kişiselleştirmeye önem verin

E-ticaret sitenizi kişiselleştirmek; müşterilerinizle ve onların tercih veya satın alma geçmişleri ile ilgili bilgi edinmeniz açısından son derece önemli. Siz de müşterileriniz hakkında edindiğiniz bilgi ve onların tercih veya satın alma geçmişlerinden yararlanıp; onların ilgi alanına girebilecek özel mesajlarınız, öneri ve teklifleriniz ile onları yeniden satın almaya yöneltebilirsiniz.

4. Müşterilerinizi sitenize üye olmaya yöneltin

E-ticaret sitenize üye olmak, müşterilerinize zor ve zahmetli gelebilir. Fakat eğer müşterilerinizin satın almalarına engel olmayacak bir biçimde onları üye olmaya ikna ederseniz, var olan müşterilerinizi elinizde tutmanız açısından bu size büyük yarar sağlar. Çünkü sitenize üye olan müşterileriniz; arzu ederlerse, özel öneriler alabilir, siparişlerini ve en önemlisi de yinelenen satın almalarında teslimat tercihleri gibi detayları da kolayca kaydedebilir.

5. Sosyal medyada müşteri hizmetlerine önem verin

Sosyal medya aracılığıyla çok başarılı bir müşteri hizmeti sunmanız; müşterileriniz için sıkıntılı olan çağrı merkezi sırasında beklemekten onları kurtararak, onlara daha kişisel bir yaklaşım sunmanıza yardımcı olabilir.

6. Müşterilerinizin telefonlarını yanıtsız bırakmayın

Müşteriler için çağrı merkezleri genellikle bir üzüntü kaynağı olabilir. Çünkü araştırmalar, müşterilerin yüzde 48’inin, en fazla hayal kırıklığını müşteri hizmetleri kanalı nedeniyle yaşadığını gösteriyor. Bu nedenle, müşterilerinizin hayal kırıklığına uğramaması için, onların telefonlarına bir dakika içinde yanıt verip rakipleriniz üzerinde büyük bir avantaja sahip olabilirsiniz.

7. Ürünlerinizin ambalajlarıyla müşterilerinizi etkileyin

E-ticaret siteleri teslim süreci üzerinde tam bir kontrole sahip değil. Bu nedenle, ürün ambalajlarınızla müşterilerinizin “vay be!” demelerini sağlayabilir; onlara, fazladan bir ürün veya sürprizler ekleyebilirsiniz. Çünkü müşterilerinize daima biraz daha fazla hizmet sunmanız veya siparişlerine küçük hediyeler ekleyerek sürprizlerinizle onları memnun etmeniz; onların sitenizden yeniden ürün satın almalarını sağlayarak, pazarlama başarınızı artırabilir.

8. Hızlı gönderi seçeneği sunun

E-ticaret sitesi sahibi olarak, ürünlerin hemen teslim edilmesini isteyen müşterilerinizin bu taleplerini dikkate almanızda büyük yarar var. Çünkü müşterilerinizin, ürün sipariş ederken onları hızlı teslim alacaklarını bilmeleri, onları e-ticaret sitenizden yeniden alışveriş yapmaya yöneltebilir.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak, siz de var olan müşterilerinize yeniden satış yapabilir ve onları sadık müşterilerinize dönüştürebilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörümüşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!