DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin marka bilinirliğini artıracak 3 önemli ipucu

E-ticaret sitenizin marka bilinirliğini artıracak 3 önemli ipucu

E-ticaret sitelerinin sektördeki devamlılığını sağlayabilmek adına markalaşma çalışmaları önem taşıyor. Markalaşma süreci uzun soluklu ve zorlu olsa da; bu konuda yaptığınız çalışmalarla müşterilerinize tutarlı ve ilgi çekici deneyimler sunabilir, ürünlerinizle ve sitenizle ilgili ‘ağızdan ağıza iletişimi’ hızlandırabilir; böylece dönüşüm oranınızı da artırabilirsiniz.

Etkileyici bir e-ticaret sitesine sahip olduğunuzu ve sitenizde satışa sunduğunuz harika ürünlerle, düzgün bir çıkış süreci deneyimlediğinizi varsayalım. Ayrıca; online satışlarınızı artırmak için, dönüşüm oranlarıyla ilgili uzmanların önerdiği her şeyi uyguladığınızı da düşünelim. Peki bu çalışmalar e-ticaret sitenizin marka bilinirliğini artırma konusunda ne kadar başarılı oluyor? IdeaSoft olarak, e-ticaret sitenizin marka bilinirliğini artıracak 3 önemli ipucunu sizler için inceledik…

1. Tutarlı olma

Bir marka olarak, e-ticaret sitenizin bilinirliğini artırma çabalarınızdaki herhangi bir tutarsızlık; tüm emeklerinizi boşa çıkarabilir. Bu nedenle potansiyel müşterilerinizle, olası tüm temaslarınızda tutarlı olmanız gerekiyor. Çünkü bu sayede, yalnızca markanızın bilinirliğini değil; sitenize güven ve bağlılık da sağlayacağınız için, sitenizin marka değerini de artırabilirsiniz. E-ticaret sitenizde birbiriyle tutarlı olması gereken bazı noktalara göz atalım…

a.Metinler

Ürün açıklamalarınızın tonu, sözcüklerin kullanımı ve metinlerinizin uzunluğu marka kişiliğinizi yansıttığı için; her birinin, birbiriyle tutarlı olması son derece önemli. Bu nedenle, hedef müşterinizin güvenebileceği bir ton yakalayan ve marka kişiliğinizi bir bütün olarak yansıtabilen profesyonellerle çalışmanızda büyük yarar var.

b.Görseller

Sitenizdeki görsellerin konumu, ışığı, arka planları ve çekim açılarının tüm diğer ürün görselleriyle tutarlılığı; her görselin markanızın geneliyle uyum içerisinde olması ve tek bir imzayı yansıtması gerekir. Bu konuda orijinal bir sonuca ulaşmak için, IdeaSoft’un tasarım seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

c.Teslimat

Teslimat konusundaki tutarlılığınızın da marka değerinizi artırması açısından önemli bir rolü var. Bu nedenle, sipariş yönetimi konusunda özenli olmanız ve müşterilerinizin siparişlerini ürün sayfanızda taahhüt ettiğiniz süre içerisinde teslim etmeniz son derece önemli.

2. Duygusal bir bağ kurma

Bir e-ticaret markası olmak için, öncelikle müşterilerinizin duygusal olarak sitenize bağlanmasını sağlamanız gerekir. Bunun için, müşterilerinizin sitenizde vakit geçirmeleri gibi olumlu tepkilerini tetikleyebilecek duyguları kavramanız gerekiyor. Bu duyguların bir kısmına göz atalım…

a.Arzu

Müşterilerinize ilham veren ve onların markanızın aktif bir parçası olmasını sağlayacak, ilgi çekici ve değerli editoryal içerikler oluşturmanızda büyük yarar var. Bu aynı zamanda; hedef kitleniz için markanızla, cezbedici bir tarz yaratmanız anlamına gelir.

b.Güven

Müşterilerinize yüksek seviyede güven ve konfor sağlamanız da son derece önemli. Bu anlamda; ürün incelemeleri, müşteri hikayeleri ve medyada yer alan haberlerinizle mümkün olduğunca müşterilerinize şeffaflıkla ve dürüstçe markanızı anlatarak güven oluşturabilirsiniz.

c.Korku

Potansiyel müşterilerinizle paylaştığınız içeriklerde, fırsat sunmanız hatta bir fırsatı kaçırma korkusu oluşturmanız önem taşıyor. Bunun için, CTA’larınızın (call to action); ürünleriniz ve ürün haberleriniz konusunda bir aciliyet algısı geliştirmesi gerekiyor. Ayrıca bu konuda, sitenizden yeniden alışveriş yapanların bir listesini oluşturabilir ve kampanyalı satışlarınızı duyurmanız için de e-posta bültenlerinden yararlanabilirsiniz.

3. Olumlu bir algı oluşturma

Bir müşterinin, bir ürün/marka için ödemeyi kabul ettiği değer; ürünün veya markanın algılanan değeri olarak bilinir. Bu nedenle ürünün algılanan değeri, onun gerçek değerini oluşturur.

Online satış yaparken, müşterilerinizin ürünlerinize dokunması mümkün olmadığı ve müşterileriniz, ürünlerinizle ilgili izlenimlerini ve satın alma kararlarını yalnızca onların görsellerinize bakarak oluşturdukları için, ürün görselleri markanızın algılanan değerini doğrudan etkileyebiliyor. Eğer ürününüzün veya markanızın algılanan değerini artırabilirseniz, böylece ona olan talebi ve kâr marjınızı da artırabilirsiniz.

Bu değeri artırabilmek için:

-Yüksek kaliteli ürün fotoğrafları kullanmanız,

-Etkileşim sağlamanıza yardımcı olacak dikkat çekici ürün açıklamaları oluşturmanız,

-Sitenizde kullanıcılar tarafından oluşturulan dürüst ürün inceleme ve müşteri görsel içeriklerinin miktarını artırmanız yararlı olabilir.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de e-ticaret sitenizin marka bilinirliğini önemli ölçüde artırabilir ve sitenizin ziyaretçilerinizi müşterilerinize dönüştürerek, yüksek dönüşüm oranlarına ulaşabilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!