Blog içeriklerinde etkileyici başlıklar kullanmak için 4 altın öneri

Etkileyici başlıklar, internet aramalarında kullanıcıları web sitelerine çekmek için güçlü birer silah olarak kullanılabilir. Okuyucunun ilgisini çeken, aynı zamanda ihtiyacını karşılayacağını vadeden başlıklar sayesinde web sitenin trafik oranı da yükseltilebilir. Buna ek olarak içeriğin kalitesi de yeterince yüksekse arama yapan internet kullanıcısı etki altına alınabilir, ancak kötü bir başlıkla kaliteli bir içeriğin bu potansiyeli yok edilebilir.

Arama motorunda herhangi bir kelime aratıldığında arama motoru optimizasyonu kurallarına uygun onlarca başlıkla karşılaşmak mümkün. Anahtar kelimenin başta geçmesi esasına dayalı olan bu kural sayesinde tek bir kelime üzerine atılan hemen hemen aynı başlıklar liste halinde sunuluyor. Yani, SEO kurallarına uygun başlık yazmak her zaman ilginç sonuçlar doğurmayabiliyor. Hatta herkes hemen hemen aynı kuralları uyguladığından genelde birbirine benzer, öne çıkamayan başlıklar göze çarpıyor.

Peki bu sorunun önüne nasıl geçilebilir, etkileyici başlıklar nasıl yazılabilir?

SEO kurallarını bir kenara koyun

Arama motoru optimizasyonu kuralları her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Algoritmalar artık belirli bir düzende kelimelerin nasıl yer aldığı üzerine değil, kullanıcıların o içerikten ne kadar faydalandığı üzerine kurulu. Kullanıcı deneyimini ön plana çıkaran bu algoritmalar sayesinde birbirinin tıpkısı başlıklar atmak yerine içeriği vurgulayan, çarpıcı, dikkat çekici bir başlık yazımı, e-ticaret sitenizin trafiğinde daha olumlu etkiler yaratacaktır.

Merak uyandırıcı kelimeler kullanın

Bilinmeyen her zaman ilgi çeker. Okuyucuların merakını uyandırmak için de işte bu bilinmeyenlerden faydalanılabilir. “Sır”, “gizem”, “keşif”, “esrarengiz” gibi kelimeler, içerikte anlatılan şeyin bilinmeyen bir yanı olduğunu vurgulayabilir. Örneğin, “daha çok tıklanan başlık yazmak için dikkat edilmesi gerekenler” yerine “uzmanlar daha çok tıklanan başlık yazma sırlarını açıkladı” gibi bir başlık daha ilgi çekici olabilir.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Sayılara ve liste içeriklere yer verin

Hem fazlaca bilgi içerip hem de kolay okunur olmaları liste içerikleri günümüzün en popüler içerileri haline getirdi. Tabi ki bunda sayıların ilgi çekiciliği de hayli etkili. Bu yazının “etkileyici başlık yazmak için 4 altın öneri” başlığında olduğu gibi rakamları kullanmak okuyucuya “bu konuda bilgi edinmek için internette saatlerinizi geçirmeniz gerekmiyor, biz sizin için araştırdık ve ihtiyacınız olan 5 seçeneği hazırladık” demenin bir başka yolu. Bu pratik anlatım, sayıların kullanıldığı başlıkların yüksek trafik sağlamasında etkili oluyor.

Soru yöneltin

Konuya bir soruyla başlamak aslında atılabilecek en doğru adımlardan biri. Çünkü bu, sorunun cevabının o içeriğin içinde bulunduğu anlamına geliyor. Arama motorlarının da çok sevdiği “nasıl?” ve “nedir?” kelimeleri, içerikte net bilgi olduğuna işaret ediyor. “Hala etkileyici başlıklar yazamıyor musunuz?” gibi eski telemarketing reklamlarında sıkça karşılaşılan soru cümleleri de okuyucuda empati yaratabiliyor. Sorduğunuz soruya “evet” cevabını veren her okuyucu, yüksek olasılıkla o başlığa tıklayacaktır.

E-ticarette içerik pazarlaması, özellikle SEO açısından büyük önem taşıyor. Öte yandan kullanıcılar artık bir değer sunan e-ticaret markalarına daha fazla güven duyuyor. Ancak e-ticaret sitenizin kaliteli bir altyapıya sahip olması da markaya duyulan güvenin tamamlanmasında önemli bir rol oynuyor. Eğer siz de güvenilir bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, e-ticaret dünyasına bir an önce adımınızı atın.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)