Blog içeriklerinde etkileyici başlıklar kullanmak için 4 altın öneri

IS 051116 tiklanacak icerik basliklari 700

Etkileyici başlıklar, internet aramalarında kullanıcıları web sitelerine çekmek için güçlü birer silah olarak kullanılabilir. Okuyucunun ilgisini çeken, aynı zamanda ihtiyacını karşılayacağını vadeden başlıklar sayesinde web sitenin trafik oranı da yükseltilebilir. Buna ek olarak içeriğin kalitesi de yeterince yüksekse arama yapan internet kullanıcısı etki altına alınabilir, ancak kötü bir başlıkla kaliteli bir içeriğin bu potansiyeli yok edilebilir.

Arama motorunda herhangi bir kelime aratıldığında arama motoru optimizasyonu kurallarına uygun onlarca başlıkla karşılaşmak mümkün. Anahtar kelimenin başta geçmesi esasına dayalı olan bu kural sayesinde tek bir kelime üzerine atılan hemen hemen aynı başlıklar liste halinde sunuluyor. Yani, SEO kurallarına uygun başlık yazmak her zaman ilginç sonuçlar doğurmayabiliyor. Hatta herkes hemen hemen aynı kuralları uyguladığından genelde birbirine benzer, öne çıkamayan başlıklar göze çarpıyor.

Peki bu sorunun önüne nasıl geçilebilir, etkileyici başlıklar nasıl yazılabilir?

SEO kurallarını bir kenara koyun

Arama motoru optimizasyonu kuralları her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Algoritmalar artık belirli bir düzende kelimelerin nasıl yer aldığı üzerine değil, kullanıcıların o içerikten ne kadar faydalandığı üzerine kurulu. Kullanıcı deneyimini ön plana çıkaran bu algoritmalar sayesinde birbirinin tıpkısı başlıklar atmak yerine içeriği vurgulayan, çarpıcı, dikkat çekici bir başlık yazımı, e-ticaret sitenizin trafiğinde daha olumlu etkiler yaratacaktır.

Merak uyandırıcı kelimeler kullanın

Bilinmeyen her zaman ilgi çeker. Okuyucuların merakını uyandırmak için de işte bu bilinmeyenlerden faydalanılabilir. “Sır”, “gizem”, “keşif”, “esrarengiz” gibi kelimeler, içerikte anlatılan şeyin bilinmeyen bir yanı olduğunu vurgulayabilir. Örneğin, “daha çok tıklanan başlık yazmak için dikkat edilmesi gerekenler” yerine “uzmanlar daha çok tıklanan başlık yazma sırlarını açıkladı” gibi bir başlık daha ilgi çekici olabilir.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Sayılara ve liste içeriklere yer verin

Hem fazlaca bilgi içerip hem de kolay okunur olmaları liste içerikleri günümüzün en popüler içerileri haline getirdi. Tabi ki bunda sayıların ilgi çekiciliği de hayli etkili. Bu yazının “etkileyici başlık yazmak için 4 altın öneri” başlığında olduğu gibi rakamları kullanmak okuyucuya “bu konuda bilgi edinmek için internette saatlerinizi geçirmeniz gerekmiyor, biz sizin için araştırdık ve ihtiyacınız olan 5 seçeneği hazırladık” demenin bir başka yolu. Bu pratik anlatım, sayıların kullanıldığı başlıkların yüksek trafik sağlamasında etkili oluyor.

Soru yöneltin

Konuya bir soruyla başlamak aslında atılabilecek en doğru adımlardan biri. Çünkü bu, sorunun cevabının o içeriğin içinde bulunduğu anlamına geliyor. Arama motorlarının da çok sevdiği “nasıl?” ve “nedir?” kelimeleri, içerikte net bilgi olduğuna işaret ediyor. “Hala etkileyici başlıklar yazamıyor musunuz?” gibi eski telemarketing reklamlarında sıkça karşılaşılan soru cümleleri de okuyucuda empati yaratabiliyor. Sorduğunuz soruya “evet” cevabını veren her okuyucu, yüksek olasılıkla o başlığa tıklayacaktır.

E-ticarette içerik pazarlaması, özellikle SEO açısından büyük önem taşıyor. Öte yandan kullanıcılar artık bir değer sunan e-ticaret markalarına daha fazla güven duyuyor. Ancak e-ticaret sitenizin kaliteli bir altyapıya sahip olması da markaya duyulan güvenin tamamlanmasında önemli bir rol oynuyor. Eğer siz de güvenilir bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, e-ticaret dünyasına bir an önce adımınızı atın.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)