DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin dönüşümlerini ve gelirinizi artıracak öneriler

E-ticaret sitenizin dönüşümlerini ve gelirinizi artıracak öneriler

Online mağaza sahipleri, e-ticaretteki başarılarını artırabilmek için belirledikleri stratejiler çerçevesinde farklı noktalara odaklanabiliyorlar. Sözgelimi online satış yapan bazı mağaza sahipleri, tasarıma daha çok önem verirken; bazıları dönüşüm oranı optimizasyonuna yatırım yapmayı tercih ediyor.

Tasarımın geliştirilmesiyle sağlanan dönüşümler her ne kadar online mağaza optimizasyonunuzun büyük bir parçası olsa da; yeni müşteriler ve daha fazla gelir elde etmek için dönüşüm oranı optimizasyonundan yararlanmanız da son derece önemli. Çünkü bu sayede mevcut müşterilerinizde sadakat geliştirebilir, ortalama sipariş değerinizi (AOV) ve yeni müşterilerinizin sayısını artırabilirsiniz.

IdeaSoft olarak, e-ticaret sitenizin gelirini ve dönüşümlerinizi artırmak amacıyla öncelik vereniz gereken en önemli konuları açıklıyoruz.

Müşterilerinizle uzun vadeli ilişkiler kurun

Bazı potansiyel müşterileriniz, herhangi bir diyalog kurmadan, yalnızca sitenizi gezmek ve alışveriş yapmak isterken; bazıları fiziksel mağazalarda olduğu gibi, bir temsilcinizle iletişim kurmaya ihtiyaç duyabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, müşterilerinizde marka sadakati oluşturmak ve sitenizi düzenli olarak kullanmaları konusunda onları teşvik etmek için müşteri ilişkilerine özen göstermeniz, başarınız için uzun vadede büyük önem taşıyor.

Bununla birlikte, müşterileriniz e-ticaret markanızla ilgili olarak sizinle etkileşim kurarken; onların geri bildirimlerine hızlı ve yapıcı bir şekilde cevap vermeyi de ihmal etmemeniz son derece faydalı olabilir.

Peki, müşterilerinizin e-ticaret sitenizle ilgili görüşlerini ve yorumlarını ne şekilde alabilirsiniz?

– Elinizin altında büyük bir müşteri tabanınız varsa; dönüşümleri artırmanız için, bu size önemli bir avantaj sağlar. Bu anlamda, “müşteri anketleri”; geri bildirim almanız ve olası gizli dönüşüm sorunlarınızı görebilmeniz için hızlı bir yol olabilir.

– Potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve taleplerini belirlemenizi sağlayacak bir anket düzenleyebilir ve online mağazanızın önemli bir sayfasına yerleştireceğiniz bu anket sayesinde, ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürme olanağına kavuşabilirsiniz.

-Sosyal medya platformlarındaki takipçilerinizle etkileşim kurmanız da son derece önemli. Çünkü bu sayede, potansiyel ve mevcut müşterilerinizin hem e-ticaret siteniz hem de rakip siteler hakkındaki düşüncelerini ve algılarını öğrenme fırsatı bulabilirsiniz.

-Ürün sayfalarınızda, potansiyel ve mevcut müşterilerinizin; ürünlerinizle ilgili yorum ve değerlendirme yapmalarını teşvik etmenizde de büyük yarar var.

Mağaza içi arama

Sanal mağazanız içinde müşterilerinizin aradıkları ürünü kolaylıkla bulmaları, oldukça önemli. Site içi arama modülünün doğru şekilde çalışmadığı e-ticaret sitelerinde müşteri deneyimi olumsuz olarak etkilenebilir ve bu da geri dönüşüm oranlarına yansıyabilir. Bu yüzden ‘arama’ çubuğunuzun sayfa düzeniniz içinde, müşterilerinizin kolaylıkla görebileceği bir yerde ve büyüklükte olması, düzgün şekilde çalışması çok önemli.

IdeaSoft kullanıcıları bu gibi sorunlar yaşamıyor çünkü akıllı e-ticaret paketleri içinde sunduğumuz tüm site temalarında bu özellik en doğru yerde ve standartlara en uygun şekilde bulunuyor.

Sitenizin tasarımına önem verin

E-ticaret sitenizin tasarımı müşterilerinizin tercihleri üzerinde oldukça etkili. Kullanımı kolay, sade ama şık stiller müşterilerinizin sitenizde kalma ve alışveriş yapma oranlarını tahmin ettiğinizden de fazla etkileyebiliyor. Renklerin, yazı karakterlerinin, şekillerin insan psikolojisi üzerinde olan güçlü etkileri yapılan birçok araştırmayla da kanıtlandı.

IdeaSoft, kullanıcılarına sunduğu yüzlerce farklı tema ve stilden oluşan tasarım seçenekleri ile markanızı dilediğiniz gibi yansıtmanızı ve farklı opsiyonlarla sitenizin görünümünü özgünleştirmenizi kolaylaştırıyor.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak, siz de e-ticaret sitenizin dönüşüm optimizasyonunu gerçekleştirebilir; gelirinizi ve dönüşümlerinizi artırabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!