DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin blog’u ile satışları artırmak için 12 pratik ipucu

E-ticaret sitenizin blog’u ile satışları artırmak için 12 pratik ipucu

​Ticaret giderek daha sosyal bir hal alıyor. Artık müşterilerinize sadece ürünlerinizi, özelliklerini ve fiyatını sunarak satış yapabilmek kolay bir iş değil. Özellikle e-ticaret müşterileri ürünler hakkında daha detaylı bilgi, ne işlerine yarayacağına veya nasıl kullanılabileceğine dair fikirler istiyorlar. Eğer bunları sunamıyorsanız satış yapabilme ihtimalinizi de büyük oranda azaltıyorsunuzdur demektir.

 

Tüm bunları sağlamanın en iyi yolu ise içerik pazarlamasının en önemli parçalarından biri olan blog yazılarından geçiyor. E-ticaret sitenizin bir blog’unun olması ve onu doğru yönetebiliyor olmanız giderek daha da önemli hale geliyor.

 

Fakat eğer bir blog yönetme alışkanlığınız yoksa bu göründüğünden daha zorlu bir işe dönüşebilir. İşte bu konuda hayatınızı kolaylaştıracak ve e-ticaret sitenizin blog’unu daha etkili bir şekilde yöneterek satışlarınızı artırmanızı sağlayacak 12 pratik ipucu…

 

1- Her zaman kısa cümleler kurun ve uzun paragraflardan da uzak durun.

 

2- Yazmaya başlamadan önce yazının hedefine karar verin. Örneğin markanızı güçlendirmek, yeni bir ürünü tanıtmak, satışa yönlendirmek, sosyal medya takipçi sayınızı artırmak, etkileşim/yorum sağlamak veya sitenizin genel trafiğini artırmak birer yazı hedefi olabilir. Her yazının sadece tek bir hedefi olsun.

 

3- Hem blog’unuzda, hem de sosyal medyada daha fazla etkileşim/yorum almanın en kolay yolu konuyu bir soru ile bitirmektir.

 

4- Tamamladığınız bir yazıyı yayınlanamadan önce mutlaka ama mutlaka kontrol edin! Tekrar okurken yazı içinize sinmiyorsa o yazıyı yayınlamayın.

 

5- Her yazı için bir anahtar kelime belirleyin ve arama sonuçlarında bulunmak istediğiniz bu anahtar kelime veya anahtar kelime grubunu (örneğin “ev yapımı çikolata”) yazı içerisinde bir kaç kez kullanın. Başlıkta da yer vermeniz etkiyi daha da artırabilir.

 

6- Yazının son kısmına kadar okuyan ziyaretçileriniz konuyla ilgilenmiş demektir. Yazının son bölümüne ilgili diğer yazılara bağlantılar yerleştirin ve ziyaretçinin sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlayın.

 

7- Blog’unuzda yer alan yazıların daha geniş kitlelere ulaşabilmesini sağlamak için mutlaka sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.

 

8- E-ticaret sitenizin blog’unuza yapılan yorumlar arasında yanıt gerektirenleri asla cevapsız bırakmayın.

 

9- Size örnek olabilecek blog’ları bulup takip edin. Bu sayede hem yazma becerilerinizi geliştirebilir, hem de yazı fikirleri konusunda ilham alabilirsiniz.

 

10- Müşterilerinizin sık sordukları soruları detaylı birer blog yazısına dönüştürerek hem onlara en kolay yoldan cevap vermiş olursunuz, hem de aynı soruyu Google’da arayan ziyaretçileri sitenize çekebilirsiniz.

 

11- Blog’unuza elinizden geldiği kadar düzenli yazın. Aylarca güncellenmeyen blog’a üst üste 5 yazı girmektense haftada sadece 1 yazı girmek daha faydalı olacaktır.

 

12- E-ticaret sitenizin konsepti ile uyumlu diğer blog’lara misafir yazar olarak konuk olun ve alanınızdaki kişileri sizin blog’unuzda misafir yazar olmaya davet edin.

 

E-ticarette içerik pazarlamasının ve bunun önemli bir parçası olan blog’un önemi her geçen gün daha da artıyor. Sitenize ürün sayfaları dışında sınırsız blog veya haber sayfası eklemenizi sağlayan IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri bu konuda ihtiyaç duyabileceğiniz en pratik çözümü size sunabilir. Ücretsiz demo hesabınıza hemen başvurarak, siz de IdeaSoft’un farkını kendiniz görebilirsiniz…

Eğer e-ticaret sitenizin blog’unu nasıl yönetebileceğinizi veya blog’unuz için yazı fikirlerini merak ediyorsanız E-ticaret Bilgi Bankası’ndaki diğer makalelere göz atmanızı da öneririz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonuİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!