DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin basında yer almasını nasıl sağlayabilirsiniz?

E-ticaret sitenizin basında yer almasını nasıl sağlayabilirsiniz?

​E-ticaret sitenizi daha geniş kitlelere duyurabilmek için gerçekleştirebileceğiniz çalışmalar çok çeşitli. Reklam vermek, sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmak ve arama motoru optimizasyonuna önem vermek bunlardan sadece bazıları. Tüm bunları yaparken bir de sitenizin basında haber olmasını sağlayabilirseniz beklediğinizin ötesinde bir tanınırlığa ulaşabilirsiniz. Faat bu her zaman için kolay olmayabilir.

Basınla iletişim söz konusu olduğunda, hemen tüm basın mensuplarına standart bir ‘bülten’ göndermek bu alışkanlıklardan bir tanesi. Gazetecilerin hızlıca da olsa şirketler nezdinde olan bitenden haberdar olması için basın bültenler önemli bir araçtır. Ne var ki şirket dışından ya da içinden olsun amaç ‘haber yayınlatmak’ ise, bültenden çok daha fazlasına ihtiyaç var.

Ancak burada aşılması gereken bir sorun var. Bugün dijital ya da basılı onlarca yayın organında haber yazan yüzlerce gazeteciye şirketlerden her gün sayısız bülten ve bilgi yağmakta. Bu noktada amacı ‘haber çıkarttırmak’ olan firmaların bu kalabalığın içinden sıyrılıp habercinin dikkatini çekebilmesi gerekiyor. Buna ilişkin basınla yapılan yazışmalarda metin kalitesinin dışında çok ha fazlası gerek. İşte size birkaç altın kural…

Hedefinizi iyi belirleyin

Basının ekonomi, finans, turizm, yurt haberleri gibi birimlerinde çalışan ne kadar gazeteci varsa e-posta listenize ekleyip onları otomatik bülten yağmuruna tutmanın tek sonucu var: Bültenlerinizin okunmadan silinmesi!

Öncelikle faaliyet konunuza en yakın isimleri belirleyin, A listenize onları alın. İnşaat sektöründe uzmanlaştığı bilinen bir haberciye, veya hiçbir şirket haberi yapmayan bir köşe yazarına, çiçek satan e-ticaret sitenizin bültenlerini göndermek size en fazla onları müşteri olarak kazanmanızı sağlar, haber yapmasını değil. Tabi önem ve ilgi derecesine göre bir B ve hatta C listeleri de yapabilir, zaman zaman çok genel ve kısa yazılmış kurumsal haberleri, örneğin şirketin halka arzı ile ilgili olabilir, o listelere de gönderebilirsiniz.

İletişiminizi kişiselleştirin edin

İkinci kural, iletişim kuracağınız gazeteciyi ve yazılarını takip ediyor olmak. Onu şahsen tanıyor ya da ahbap olmanıza gerek yok ama dünya görüşü, ağırlık verdiği temalar, yazış tarzı hatta siyasi yelpazedeki yeri ve aile durumuna ilişkin ufak bilgi kırıntıları zamanı geldiğinde çok işinize yarayabilir. Örneğin yeni anne ya da baba olmuş bir haberciye, aile sağlığı ve/veya annen-bebek ürünlerine ait sektörel bilgilerle süslenmiş kıza, öz ve tanıtıcı bir bilgiyi ‘kişisel hitap’ kullanarak göndermeniz kendisini özel hissettirebilir. Hedefinizdeki muhabirin bakışıyla düşünmeye çalışın. Göreceksiniz o kadar zor değil.

Mektubunuzun bir ‘hikayesi’ olsun

Gazeteci ve haberciler genellikle ilgisini çekebilecek bir hikaye ile karşılaştığında eli kaleme giden insandır. Her gün gelen yüzlerce kurumsal e-posta arasından sizinkini dikkatini çekebilmesi için, bu hikayeyi ona vermeye çalışın.

Örneğin e-ticarette moda-kozmetik satışlarında yükselen bir trend varsa, “şirketimizin parfüm-kozmetik satışları şu kadar arttı” demek yerine, “Türkiye e-ticaret sektöründe kozmetik patlaması” konulu bir ‘haber’ yazıp, veri olarak da ulusal ve kurumsal rakamlarını referans gösterip dikkat çekebilirsiniz. BU yolla hem muhabire ‘konu’ sağlamış olursunuz, hem de şirketinizin ‘piyasayı sıkı takip eden özgüvenli kurum’ imgesini güçlendirmiş olursunuz.

Habercinin seçimlerine saygı duyun

Yukarıdakileri hallettiniz, sistemi oturttunuz, ama hedefinizdeki habercilerden yayınlanan yazı bazında geri dönüş beklediğiniz gibi olmadı! Hatırlatalım, o insan başı kalabalık ve kendine ait dar bir zaman ve alanda en çarpıcı haberi yazma derdinde.

Sabırlı olun, hızlı geri dönüş alamadığınızda ya da röportaj taleplerinize olumsuz yanıt verdiğinde kırılıp küsmeyin. Kimi zaman sizi takip ettiğini bilmek bile (örneğin sosyal ağlar aracılığıyla) gelecek için iyi işarettir. ‘Kişiselleştirilmiş’ iletişimi kesmeyin, özellikle röportaj taleplerinde yukarıdaki maddeyi de göz önüne alıp, kısa, öz ve ilgi çekici bir başvuruda bulunun. Böylece ne siz ne de o değerli zamanınızdan kaybetmezsiniz.

Aşırı ısrardan kaçının

Elbette telefon ve e-posta bombardımanından bahsediyoruz. Bu aslında sadece habercilere özgü bir durum değil. Yemek davetinizi meşgul olduğu için reddeden yakın dostunuzu da her gün 5 kere arayıp daveti tekrarlamak nasıl bıktırıcı bir hale gelebilirse habercilere karş ısrarcı olmanız da aynı sonuca neden olacaktır.

Bu nedenle söyleşi talep edeceğiniz haberciye art arda e-posta yağdırmayın, elinizde telefonu varsa dişinizi sıkıp bir müddet kullanmayın. Yukarıdaki maddeleri hakkıyla yerine getirdiyseniz, zaten o habercinin sizden ve talebinizden haberi vardır, uygun sıklıktaki iletişiminiz bir noktasında size istediğinizi verecektir.

Sosyal ağsız olmaz

Hedefinizdeki gazetecileri sosyal ağlarda takip ettiğiniz zaten verili bilgi olarak kabul ediyoruz. Bu ağların iletişim dışındaki bir yararı da, çoğunlukla o gazetecinin nerede ne yapmakta olduğuna, hangi toplantıya katıldığına, hangi haber için hazırlık sürecinde olduğuna ilişkin ipuçları yaşıyor olması. Bu bilgiler, o gazetecinin doğrudan iletişim için en uygun zamanını belirlemede size yardımcı olacaktır. Örneğin iki gün sonra tatile çıkacak olan bir haberciye yaptığınız röportaj talebi büyük ihtimalle daha başta ‘ölü takip’ olacaktır.

Gazetecilerle iletişimde tabi ki yukarıdakilerden çok daha fazla şahsi belirleyiciler olabilir. Dolayısıyla gerek çalışılan PR firması gerekse şirket yöneticileri bu temel altın kurallardan yola çıkarak kendi stratejilerini belirlemeli. Tabi ki bunun için habere konu olacak e-ticaret sitenizin alt yapısının da kusursuz olması gerekiyor. Eğer IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini kullanıyorsanız bu konuda bir adım öndesiniz demektir. Henüz IdeaSoft ile tanışmadıysanız gelin ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturun ve farkı önce kendiniz görün…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!