DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin başarısını video içerikleriyle nasıl artırabilirsiniz?

E-ticaret sitenizin başarısını video içerikleriyle nasıl artırabilirsiniz?

E-ticaret sitelerinde satışları büyük ölçüde etkileyen özelliklerin başında görsel kullanımı geliyor. Bu anlamda e-ticaret siteleri, içeriklerinde ürün fotoğraflarına ve bu fotoğrafların bulunduğu albümlere yer veriyor.

Görsel etkisini artırmak için e-ticaret sitelerinin kullandığı araç ise elbette video içerikleri. Sitede satışı yapılan ürün ve hizmete ilişkin oluşturulan video görüntüleri, hem markaya hem de ürün ya da hizmete olan güveni artırıyor. Ayrıca, viral etkisi yaratan başarılı video içerikleri, markanın ve ürünün bilinirliğini artırıyor.

Yapılan araştırmalara göre tüketiciler, bir ürün hakkındaki bilgileri okumayı yüzde 20 oranında tercih ederken, ürün videoları söz konusu olduğunda izlenme oranı yüzde 80’e ulaşıyor. Peki, e-ticaret siteniz için video içeriği oluştururken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Hikayeleştirme

E-ticaret sitenizde yer alan ürün ya da hizmeti inceleyerek, bu ürünün faydası üzerine bir hikaye kurgulayabilir ve bu hikayeyi video içeriğine dönüştürebilirsiniz. Bu hikaye, özel günler yaklaşırken çekilecek temalı bir video veya genel olarak hedef kitlenizde uyandırmak istediğiniz duygulara ilişkin bir kurgu olabilir. İnternet kullanıcıları duyguları harekete geçiren içerikleri sosyal ağlarda paylaşmaktan da büyük keyif alırlar. Bu tarz video içerikleri hazırlayarak siz de marka bilinirliğinizi kolayca artırabilirsiniz.

Ürün ya da hizmet ne işe yarıyor?

E-ticaret sitenizde yar alan ürün ya da hizmetlere inanmanız çok önemli. Eğer doğru bir iş yapıyor ve gerçekten yarar sağlayacağınıza inanıyorsanız, onu anlatabilmeniz daha kolay hale gelir.

Bu anlamda video görüntülerinizde, ürün ya da hizmetinizin nerede ve nasıl kullanıldığına odaklanmanız faydalı olabilir. Örneğin, mutfak gereçleri satıyorsanız, bir mutfakta, yemek yapılırken bu ürünün nasıl kullanıldığını ve ne tür bir pratiklik sağladığını kaydedebilirsiniz. Video içerikleri satılan ürün ya da hizmet ne olursa olsun müşteri ve marka arasında bağ kurmayı kolaylaştırır.

Ürünün faydasını ön plana çıkarmak

Sunduğunuz ürün ya da hizmetin, satın alacak kişiler için ne tür bir kolaylık sağladığını, bu ürün ya da hizmete neden ihtiyaç duyacağını en doğru şekilde anlatmanız, müşteri potansiyelinizi artırabilir. Zamandan tasarruf etmek, sağlığa iyi gelmek, enerji sarfiyatını azaltmak gibi yararlı yönleri ön plana çıkaran videolar satışlarınızın artmasını sağlayabilir.

Videonuzu takip edin

Videonuzun izlenme oranlarını, geri dönüşleri, arama optimizasyonu durumunu, kısacası video paylaşıldıktan sonra elde edeceğiniz verileri takip etmeniz son derece önemli. Video yeterince izlenmemişse veya paylaşımı konusunda bir problem varsa, bu anlamda yeni yöntemler geliştirebilir, sosyal medya hesaplarınızda takibi artırmaya yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Böylece, video içeriklerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Görsel bir pazarlama aracı olarak video içerikleri, müşterilerinizin ürününüzü daha iyi tanıyıp anlamasına yardımcı oluyor. Markanız ile müşterileriniz arasında güven oluşmasını sağlıyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri profesyonel içerik ve görsel yönetim çözümleri, optimizasyon araçları ile bu konuda da yanınızda. Siz de demo hesabınızı hemen oluşturarak, IdeaSoft’un avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!