DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizi daha açmadan tanıtıma nasıl başlayabilirsiniz?

E-ticaret sitenizi daha açmadan tanıtıma nasıl başlayabilirsiniz?

​E-ticaret işine girmek istiyorsunuz ve bunun için ön çalışmalarınızı büyük oranda tamamladınız. Bir planınız var, tedarikçilerinizi belirlediniz, kargo firması ile anlaşmanızı yaptınız, eğer IdeaSoft kullanıcısıysanız zaten alt yapı konusunda dert etmenize gerek yok demektir. Şimdi ise sıra yavaş yavaş e-ticaret sitenizi açmaya geliyor.

 

Sitenizi açtığınızda bir anda müşterilerin ziyaret etmeye başlayacağını ve karlılığı sadece bir iki gün içerisinde yakalayacağınızı düşünmek pek de gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır. Sitenizin duyulması, müşterilerin gelmeye ve alışveriş yapmaya başlamaları zaman alabilir.

 

Fakat bu başlangıç sürecindeki sakin geçecek dönemi hızlandırmak da sizin elinizde. Bazı ufak hazırlıklar ile sitenizi daha açılmadan önce potansiyel müşterilerinize duyurmaya başlayabilir ve karlılığa çok daha hızlı ulaşabilirsiniz. İşte IdeaSoft olarak bu yazıda e-ticaret sitenizi açmadan önce nasıl tanıtmak için neler yapabileceğinize dair bazı önerileri bir araya getirdik…

 

İçerik pazarlaması çalışmalarına erken başlayın

E-ticaret siteniz henüz çok yeni veya açılmamış olabilir ama mümkün olan en erken dönemde blog’unuzun içeriğini oluşturmaya başlayın. Bu sadece potansiyel müşterilerinizde farkındalık oluşturmak açısından değil, arama motoru optimizasyonu açısından da faydalı olacaktır.

 

Sosyal ağlarda yerinizi erkenden alın

Facebook, Twitter, Google+, Pinterest gibi e-ticaret siteleri için önemli faydaları olabilecek sosyal ağlarda sitenizin hesaplarını ilk fırsatta oluşturun. Bu konuda geç kalmamak sosyal ağlardaki kullanıcı adınızı başkalarından önce almış olmak açısından da önemlidir. Ayrıca sosyal ağlarda siteniz açılmadan önce topluluk oluşturmaya başlayabilirseniz, siteniz açıldığında hazır ve satın almaya eğilimli bir kitleyle buluşabilmeniz açısından da faydalı olacaktır.

 

E-bültene kayıt almaya başlayın

Sitenizi açmadan önce kullanıcıların e-bültene kayıt olmasını sağlamalısınız. İyi tasarlanmış bir e-bülten, size açılış haberini duyurabileceğiniz potansiyel müşteriler sağlar. Pek çok başarılı e-ticaret sitesinin sırrı henüz açılmadan önce oluşturduğu e-bülten kayıt formu sayesinde binlerce potansiyel müşteriye ulaşabiliyor olmasıydı, siz de bu avantajı kullanabilmelisiniz.

 

Reklamlarınızı hazırlayın

Yeni bir e-ticaret sitesinin işe hızla başlayabilmesinin en önemli yöntemlerinden biri doğru kurgulanmış ve yürütülen bir reklam kampanyasıdır. Sitenizin açıldığı günlerde dikkatinizi dağıtabilecek pek çok detay olabileceği için reklam bütçenizi, kampanyanızı ve reklamların yayınlanacağı kanalları önceden belirlemek çok faydalı olacaktır.

 

Cazip kampanyalar hazırlayın

Sadece e-ticarette değil, perakende de pek çok mağaza ilk açıldığı dönemlerde düzenledikleri kampanyalar ile müşterilerin ilgisini çekerler. Siz de açılışa özel bir kampanya düzenlemeli ve bunu yukarıda anlattığımız yöntemlerle bağlantı kurduğunuz potansiyel müşterilerinize duyurabilmelisiniz. Bu kampanyanın doğuracağı satışlar sizin için çok karlı olmayabilir, özel indirimlerle bazı ürünleri zararına satıyor olabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken şey burada ortaya çıkan zararın aslında zarar değil, pazarlama bütçenizin içerisinde hesaba katılacak bir yatırım olduğudur. Bir e-ticaret sitesi için en zoru bir müşteriye ilk satışı yapmaktır, eğer açılış ile birlikte o müşteriye ilk satışı yapabilirseniz, geri dönerek yeniden alışveriş yapma ihtimalini de güçlendirmiş olursunuz.

 

En başta da söylediğimiz gibi e-ticaret sitelerinin ilk günlerinde yüksek satışlar çok sık görülen durumlardır. Fakat IdeaSoft olarak bu önerilerin daha ilk günden satışa başlamak ve belki de karlılığa ulaşmanız için faydalı olacağını umuyoruz.

 

Eğer siz de e-ticarete başlamak istiyorsanız hemen ücretsiz demo talebinde bulunun, satış yapmaya ve IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile ilk günden kazanmaya başlayın.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!