E-ticaret sitenizde kendi başınıza yapabileceğiniz 5 farklı SEO çalışması

E-ticaret sitenizde kendi başınıza yapabileceğiniz 5 farklı SEO çalışması

SEO çalışmaları için belli bir teknik altyapı ve bilgi birikimi gerekse de bazı temel uygulamaları kendi başınıza da e-ticaret siteniz üzerinde uygulayabilirsiniz. Özellikle yeni girişimlerin ve büyüme hedefi olan firmaların SEO çalışmalarına yatırım yapması, internet üzerindeki görünürlüklerini artıracağı için, genel olarak organik arama sorgularından alacakları geri dönüşümleri de artırmalarına yardımcı olacaktır.

Bu rehberimizde de kendi e-ticaret siteniz üzerinde kendi başınıza uygulayabileceğini SEO taktiklerini ve çalışmalarını ele alacağız. Bu konu hakkında çok fazla bilginiz olmasa dahi burada paylaşacağımız bilgileri sitenizde uygulamanız, sayfa değerlerinizi yükseltmek ve organik olarak belli bir oranda trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

Anahtar kelime aramalarınızı yapın

SEO çalışmalarında özellikle üzerinde durmanız gereken konulardan biri anahtar kelime araştırmaları olacaktır. Siteniz üzerindeki içeriklerle, markanız, ürünleriniz ve sunduğunuz hizmetlerle ilgili olabilecek anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini araştırmanız ilk etapta oldukça önemli. Bu anahtar kelimeleri kullanıcıların nasıl aradıklarını analiz etmeniz ve bu kelime gruplarının aylık aranma hacimlerini takip etmeniz, SEO çalışmalarınızda önemli bir yere sahiptir.

Kelime araştırmalarını yapmak için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı aracını kullanabileceğiniz gibi daha farklı SEO araçlarını da kullanabilirsiniz.

b>İlgili rehber: SEO çalışmalarınızda kullanabileceğiniz 10 araç

Rakiplerinizi iyi bir şekilde analiz edin

SEO çalışmalarında rakip analizi yapmak da bir hayli önemlidir. Rakiplerinizin arama motorlarında öne çıkmak için neler yaptıklarını inceleyerek, bu firmaların hangi anahtar kelime gruplarına odaklandıklarını, ne tür içerik çalışmaları yaptıklarını ve arama sonuçlarında kaçıncı sıralarda çıktıklarını görebilirsiniz.

Rakiplerinizin stratejileri hakkında bilgi sahibi olmaya başladığınızda da kendi SEO çalışmalarınız için bir takım stratejiler oluşturmaya başlayabileceğiniz gibi onların odaklanmadıkları kanalları da analiz ederek, bu boşluklara yönelik SEO çalışmaları yapabilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki rehberimizi okuyabilirsiniz.

İlgili rehber: SEO’da rakip analizi neden önemlidir ve nasıl yapılır?

Site içeriklerinizi planlayın

Anahtar kelimelerinizi belirledikten rakip analizlerinizi yaptıktan sonra site içeriklerinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Site içeriklerinizi doğru bir şekilde planlamanız, meta açıklamalarınızı oluşturmanız, kategori ağaçlarını kurgulamanız, ürün açıklamalarınızı yazarken anahtar kelimeleri kullanmanız, sayfa ana başlıkları ve alt başlıklarını, link yapılarını ve görselleri optimize etmeniz sayfa değerlerinizi yükseltmenize yardımcı olacaktır. Sayfalarınızı optimize ederken yararlanabileceğiniz taktikler içinse aşağıdaki rehberimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili rehber: E-ticaret siteleri için 41 pratik SEO ipucu

Blog çalışmaları yapın

Blog çalışamaları alan adı otoritenizi geliştirmek ve internet üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için oldukça etkili çalışmalardır ve aynı zamanda bu içeriklerin SEO değeri de bulunur. Haftalık ya da aylık olarak içerik planları oluşturmanız ilk etapta blog içerik stratejileriniz için etkili bir yöntem olacaktır.

Bu blog içeriklerinde markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz ilgili anahtar kelimeleri içeren metinler oluşturabilir; kullanıcıların yapabilecekleri olası arama sorgularına yanıt verecek blog içerikleri hazırlamanız, sitenizin SEO’sunu da güçlendirecektir.

Blog içerikleri hazırlamak ve sürekliliği sağlayarak, belli aralıklarla düzenli bir şekilde içerikler hazırlamanız sitenizin de düzenli olarak güncellenmesini sağlayacaktır. Bu da arama motorlarının sitenizin güncel olduğunu ve belli aralıklarla da güncellendiğini anlamasını sağlayacaktır.

İlgili rehber: SEO odaklı içerik stratejisini 4 adımda nasıl hazırlayabilirsiniz?

Google Analytics’in temel özelliklerini öğrenin

Google Analytics, web siteniz üzerinde ziyaretçilerin yaptıkları faaliyetleri takip etmeniz için yararlanabileceğiniz bir araç. Bu aracın temel özelliklerini öğrendiğinizde, kullanıcıların hangi sayfaları daha çok ziyaret ettiklerini, hangi kanallar üzerinden sitenize geldiklerini, hangi anahtar kelimeler üzerinden sitenize trafik çekebildiğinizi, hangi sayfaların daha iyi performans gösterdiğini görmenizi sağlayacaktır.

Bu aracı ücretsiz bir şekilde sitenizle ilişkilendirebilirsiniz. Bu araç ile sitenize gelen toplam trafiği, kullanıcıların sayfada geçirdikleri süreyi, kullanıcı başına sayfa gösterim sayısını ve kullanıcıların siteyi terk etme oranları gibi birçok farklı veriyi analiz ederek inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)