E-ticaret sitenizde kendi başınıza yapabileceğiniz 5 farklı SEO çalışması

E-ticaret sitenizde kendi başınıza yapabileceğiniz 5 farklı SEO çalışması

SEO çalışmaları için belli bir teknik altyapı ve bilgi birikimi gerekse de bazı temel uygulamaları kendi başınıza da e-ticaret siteniz üzerinde uygulayabilirsiniz. Özellikle yeni girişimlerin ve büyüme hedefi olan firmaların SEO çalışmalarına yatırım yapması, internet üzerindeki görünürlüklerini artıracağı için, genel olarak organik arama sorgularından alacakları geri dönüşümleri de artırmalarına yardımcı olacaktır.

Bu rehberimizde de kendi e-ticaret siteniz üzerinde kendi başınıza uygulayabileceğini SEO taktiklerini ve çalışmalarını ele alacağız. Bu konu hakkında çok fazla bilginiz olmasa dahi burada paylaşacağımız bilgileri sitenizde uygulamanız, sayfa değerlerinizi yükseltmek ve organik olarak belli bir oranda trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

Anahtar kelime aramalarınızı yapın

SEO çalışmalarında özellikle üzerinde durmanız gereken konulardan biri anahtar kelime araştırmaları olacaktır. Siteniz üzerindeki içeriklerle, markanız, ürünleriniz ve sunduğunuz hizmetlerle ilgili olabilecek anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini araştırmanız ilk etapta oldukça önemli. Bu anahtar kelimeleri kullanıcıların nasıl aradıklarını analiz etmeniz ve bu kelime gruplarının aylık aranma hacimlerini takip etmeniz, SEO çalışmalarınızda önemli bir yere sahiptir.

Kelime araştırmalarını yapmak için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı aracını kullanabileceğiniz gibi daha farklı SEO araçlarını da kullanabilirsiniz.

b>İlgili rehber: SEO çalışmalarınızda kullanabileceğiniz 10 araç

Rakiplerinizi iyi bir şekilde analiz edin

SEO çalışmalarında rakip analizi yapmak da bir hayli önemlidir. Rakiplerinizin arama motorlarında öne çıkmak için neler yaptıklarını inceleyerek, bu firmaların hangi anahtar kelime gruplarına odaklandıklarını, ne tür içerik çalışmaları yaptıklarını ve arama sonuçlarında kaçıncı sıralarda çıktıklarını görebilirsiniz.

Rakiplerinizin stratejileri hakkında bilgi sahibi olmaya başladığınızda da kendi SEO çalışmalarınız için bir takım stratejiler oluşturmaya başlayabileceğiniz gibi onların odaklanmadıkları kanalları da analiz ederek, bu boşluklara yönelik SEO çalışmaları yapabilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki rehberimizi okuyabilirsiniz.

İlgili rehber: SEO’da rakip analizi neden önemlidir ve nasıl yapılır?

Site içeriklerinizi planlayın

Anahtar kelimelerinizi belirledikten rakip analizlerinizi yaptıktan sonra site içeriklerinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Site içeriklerinizi doğru bir şekilde planlamanız, meta açıklamalarınızı oluşturmanız, kategori ağaçlarını kurgulamanız, ürün açıklamalarınızı yazarken anahtar kelimeleri kullanmanız, sayfa ana başlıkları ve alt başlıklarını, link yapılarını ve görselleri optimize etmeniz sayfa değerlerinizi yükseltmenize yardımcı olacaktır. Sayfalarınızı optimize ederken yararlanabileceğiniz taktikler içinse aşağıdaki rehberimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili rehber: E-ticaret siteleri için 41 pratik SEO ipucu

Blog çalışmaları yapın

Blog çalışamaları alan adı otoritenizi geliştirmek ve internet üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için oldukça etkili çalışmalardır ve aynı zamanda bu içeriklerin SEO değeri de bulunur. Haftalık ya da aylık olarak içerik planları oluşturmanız ilk etapta blog içerik stratejileriniz için etkili bir yöntem olacaktır.

Bu blog içeriklerinde markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz ilgili anahtar kelimeleri içeren metinler oluşturabilir; kullanıcıların yapabilecekleri olası arama sorgularına yanıt verecek blog içerikleri hazırlamanız, sitenizin SEO’sunu da güçlendirecektir.

Blog içerikleri hazırlamak ve sürekliliği sağlayarak, belli aralıklarla düzenli bir şekilde içerikler hazırlamanız sitenizin de düzenli olarak güncellenmesini sağlayacaktır. Bu da arama motorlarının sitenizin güncel olduğunu ve belli aralıklarla da güncellendiğini anlamasını sağlayacaktır.

İlgili rehber: SEO odaklı içerik stratejisini 4 adımda nasıl hazırlayabilirsiniz?

Google Analytics’in temel özelliklerini öğrenin

Google Analytics, web siteniz üzerinde ziyaretçilerin yaptıkları faaliyetleri takip etmeniz için yararlanabileceğiniz bir araç. Bu aracın temel özelliklerini öğrendiğinizde, kullanıcıların hangi sayfaları daha çok ziyaret ettiklerini, hangi kanallar üzerinden sitenize geldiklerini, hangi anahtar kelimeler üzerinden sitenize trafik çekebildiğinizi, hangi sayfaların daha iyi performans gösterdiğini görmenizi sağlayacaktır.

Bu aracı ücretsiz bir şekilde sitenizle ilişkilendirebilirsiniz. Bu araç ile sitenize gelen toplam trafiği, kullanıcıların sayfada geçirdikleri süreyi, kullanıcı başına sayfa gösterim sayısını ve kullanıcıların siteyi terk etme oranları gibi birçok farklı veriyi analiz ederek inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)