DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri için Twitter Card kullanımı

E-ticaret siteleri için Twitter Card kullanımı

İnternet ortamında sosyal medya kanallarının sayısı her geçen gün artarken, sosyal medyanın gücü de yadsınamaz ölçüde büyüyor. Oldukça etkili bir viral tanıtım yöntemi olan sosyal medya paylaşımı, özellikle e-ticaret siteleri için fayda sağlıyor.

Facebook, Google Plus, Instagram, Twitter gibi kanallarda e-ticaret sitesi içeriğinin paylaşılması sırasında iletinin görüntülenme biçimi de platforma göre değişiklik gösteriyor. Facebook, Google Plus üzerinden yapılan link (bağlantı) paylaşımlarında konuya ait kısa açıklama ve görsel görünürken, Twitter’da sadece bağlantı, hatta bağlantının kısaltılmış halinin görünmesi firmalar açısından çok avantajlı bulunmayabiliyor.

Twitter, firmaların tanıtımlarından daha fazla verim alabilmeleri için buna bir çözüm getirdi. Twitter’da firmaların paylaştığı bağlantılar ile tıpkı Facebook ve Google Plus’ta olduğu gibi ürün, hizmet veya kampanyaya dair bilgileri de Twitter Card sayesinde daha detaylı görüntülenebiliyor… Peki Twitter Card nasıl kullanılabilir ve e-ticaret sitelerine ne gibi faydaları var?

Twitter Card’ın avantajı

Twitter Card sayesinde paylaşılan bağlantı içeriğinin yazı başlığının, yazının özetinin ve görselinin diğer Twitter kullanıcılarınca görülmesi sağlanıyor. Böylece e-ticaret siteleri de sadece kısa bağlantı adresi yerine diledikleri bilgilerin Twitter’da paylaşılması sonucu kullanıcıların daha fazla ilgisini çekme şansı bulabiliyor. Ürün görseli, fiyatı, açıklamasının yer aldığı tweet’lerin paylaşımı, satışa pozitif etki eden önemli bir faktör olduğu için Twitter Card kullanımı e-ticaret siteleri için büyük bir avantaj.

Twitter Card’ın ürün sayfalarına eklenmesi

URL (bağlantı) içeren bir tweet paylaşıldığında eğer Twitter Card özelliği aktifse, tweet’te sadece bağlantı değil, özet bilgilerin yer aldığı bir kart görünümü oluşuyor. Twitter Card, e-ticaret tema şablonuna da kolaylıkla eklenebiliyor.

İlgili verilerin, e-ticaret sitesinin HTML kodlarında “

1) Özet görünümünde kart (Summary card)

Küçük ürün görseli ya da diğer web sitesi içeriklerinin tweet’lerde yer almasını isteyenler bu tür kartları tercih edebilir. Bu formattaki kartlar, belli bir kategorideki birden fazla ürünün tanıtımda birbirlerinden daha öncelikli olmadıüı izlenimini yaratmak için elverişli olabiliyor.

2) Özet bilgi ile büyük görsel içeren kart

Herhangi bir ürün veya hizmeti daha fazla ön plana çıkarmak ve kullanıcıların ilgisini yüksek tutmak için bu tipteki kartlar kullanılabilir. Twitter kullanıcılarının sayfa akışı içinde bu gibi büyük görselli tweet’lerle ilgilenme olasılıkları daha yüksek olacağından tanıtım çalışmalarının amacı da kolayca yerine ulaşabilir.

Twitter Card’ları, Twitter Card Validator adlı bir araç yardımıyla test ediliyor. Bu test aşamasında kartın işlev görüp görmediği anlaşılıyor. Sonrasında kartın paylaşılabilmesi için Twitter tarafından onaylanması gerek. Onay süresi 1 haftaya kadar sürebiliyor. Onay gerçekleştikten sonra ise Twitter tanıtımlarını etkili bir şekilde yapmanın yanı sıra, http://analytics.twitter.com sitesinden analizleri takip ederek tweet’lerin etkisi de ölçümlenebilir.

Sosyal medyada tanıtım yapmak özellikle e-ticaret sitelerinin müşterilerine ulaşabilmeleri açısından oldukça önemli. Ancak tanıtımı yapılacak web sitesinin kullanıcı beklentilerini karşılayacak yapıda olması gerekiyor. Eğer siz de müşterilerinizi tatmin edecek kalitede bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, zaman kaybetmeden e-ticaret mağazanıza kavuşun.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-tcaret sitesie-ticaret mağazasıe-ticaret tanıtımıFacebookGoogle Plusonline kullanıcısosyal ağlarsosyal medya paylaşımısosyal medya paylaşımlarısosyal medya tanıtımıtanıtım kartlarıtweet atmakTwitterTwitter CardTwitter kullanıcılarıürün görelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!