E-ticaret siteleri için Twitter Card kullanımı

İnternet ortamında sosyal medya kanallarının sayısı her geçen gün artarken, sosyal medyanın gücü de yadsınamaz ölçüde büyüyor. Oldukça etkili bir viral tanıtım yöntemi olan sosyal medya paylaşımı, özellikle e-ticaret siteleri için fayda sağlıyor.

Facebook, Google Plus, Instagram, Twitter gibi kanallarda e-ticaret sitesi içeriğinin paylaşılması sırasında iletinin görüntülenme biçimi de platforma göre değişiklik gösteriyor. Facebook, Google Plus üzerinden yapılan link (bağlantı) paylaşımlarında konuya ait kısa açıklama ve görsel görünürken, Twitter’da sadece bağlantı, hatta bağlantının kısaltılmış halinin görünmesi firmalar açısından çok avantajlı bulunmayabiliyor.

Twitter, firmaların tanıtımlarından daha fazla verim alabilmeleri için buna bir çözüm getirdi. Twitter’da firmaların paylaştığı bağlantılar ile tıpkı Facebook ve Google Plus’ta olduğu gibi ürün, hizmet veya kampanyaya dair bilgileri de Twitter Card sayesinde daha detaylı görüntülenebiliyor… Peki Twitter Card nasıl kullanılabilir ve e-ticaret sitelerine ne gibi faydaları var?

Twitter Card’ın avantajı

Twitter Card sayesinde paylaşılan bağlantı içeriğinin yazı başlığının, yazının özetinin ve görselinin diğer Twitter kullanıcılarınca görülmesi sağlanıyor. Böylece e-ticaret siteleri de sadece kısa bağlantı adresi yerine diledikleri bilgilerin Twitter’da paylaşılması sonucu kullanıcıların daha fazla ilgisini çekme şansı bulabiliyor. Ürün görseli, fiyatı, açıklamasının yer aldığı tweet’lerin paylaşımı, satışa pozitif etki eden önemli bir faktör olduğu için Twitter Card kullanımı e-ticaret siteleri için büyük bir avantaj.

Twitter Card’ın ürün sayfalarına eklenmesi

URL (bağlantı) içeren bir tweet paylaşıldığında eğer Twitter Card özelliği aktifse, tweet’te sadece bağlantı değil, özet bilgilerin yer aldığı bir kart görünümü oluşuyor. Twitter Card, e-ticaret tema şablonuna da kolaylıkla eklenebiliyor.

İlgili verilerin, e-ticaret sitesinin HTML kodlarında “

1) Özet görünümünde kart (Summary card)

Küçük ürün görseli ya da diğer web sitesi içeriklerinin tweet’lerde yer almasını isteyenler bu tür kartları tercih edebilir. Bu formattaki kartlar, belli bir kategorideki birden fazla ürünün tanıtımda birbirlerinden daha öncelikli olmadıüı izlenimini yaratmak için elverişli olabiliyor.

2) Özet bilgi ile büyük görsel içeren kart

Herhangi bir ürün veya hizmeti daha fazla ön plana çıkarmak ve kullanıcıların ilgisini yüksek tutmak için bu tipteki kartlar kullanılabilir. Twitter kullanıcılarının sayfa akışı içinde bu gibi büyük görselli tweet’lerle ilgilenme olasılıkları daha yüksek olacağından tanıtım çalışmalarının amacı da kolayca yerine ulaşabilir.

Twitter Card’ları, Twitter Card Validator adlı bir araç yardımıyla test ediliyor. Bu test aşamasında kartın işlev görüp görmediği anlaşılıyor. Sonrasında kartın paylaşılabilmesi için Twitter tarafından onaylanması gerek. Onay süresi 1 haftaya kadar sürebiliyor. Onay gerçekleştikten sonra ise Twitter tanıtımlarını etkili bir şekilde yapmanın yanı sıra, http://analytics.twitter.com sitesinden analizleri takip ederek tweet’lerin etkisi de ölçümlenebilir.

Sosyal medyada tanıtım yapmak özellikle e-ticaret sitelerinin müşterilerine ulaşabilmeleri açısından oldukça önemli. Ancak tanıtımı yapılacak web sitesinin kullanıcı beklentilerini karşılayacak yapıda olması gerekiyor. Eğer siz de müşterilerinizi tatmin edecek kalitede bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, zaman kaybetmeden e-ticaret mağazanıza kavuşun.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)