DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

PPC kampanyaları hakkında bilinmesi gereken 6 kural

PPC kampanyaları hakkında bilinmesi gereken 6 kural

PPC (Pay-per-click, tıklama başına ödeme), online reklamcılıkta açılış sayfanızı internet kullanıcılarıyla buluşturmak için en etkili uygulamalar arasında yer alıyor.

PPC’de e-ticaret firmaları yalnızca reklamlar tıklanıp kullanıcıların ilgili açılış sayfasına yönlendirilmesi sonucunda ödeme yapıyorlar. Diğer yöntemlerle kıyaslandığında hem ekonomik hem de sonuca hızla ulaşma imkanı veren PPC kampanyaları, iyi bir tanıtım aracı olarak görüldüğünden sıklıkla başvurulan yöntemler arasında bulunuyor.

“PPC optimizasyon nedir?” diye merak edip etkinliği ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için arama motorlarında araştırma yaptığınızda karşınıza yaklaşık 30 bin arama sonucu çıkıyor. Aramayı İngilizce dilinde yaptığınızda ise yaklaşık olarak 3 milyon sonuca ulaşılabiliyor. Sonuçların bir kısmı hemen her kavram için geçerli olduğu gibi kullanıcıları tatmin edebilecek bilgi seviyesinde olmayabiliyor. Ancak e-ticaret sitenizin tanıtımında bu kadar önemli rol oynayabilecek bu kampanya türü hakkında gerçekten fikir sahibi olmak önem taşıyor.

Peki PPC hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar neler? İşte e-ticarette PPC reklam kampanyası stratejisi oluşturmanız için üzerinde durmanız gereken 6 kural…

1) Reklam hedefinizi belirleyin

Reklam hedefinizi belirledikten sonra planlama yapmaya başlayabilirsiniz. Amacınız, abone sayısını artırmak, ürün tanıtmak ya da ziyaretçi sayısını artırmak olabilir. Hedefinize doğru bir şekilde karar vermeniz tıklanma oranları (CTR, click Through Rate) ve dönüşüm açısından önemli. Çünkü başarı seviyenizi ancak hedeflerin gerçekleştirilmesiyle doğru orantılı olarak ölçebilirsiniz.

Hedefinize karar verdikten sonra anahtar kelime gruplarını seçmeye başlayabilirsiniz. Bu noktada kullanıcı profilini tanımlayabilmek önem kazanıyor. Sesleneceğiniz kitlenin ihtiyaçlarını ve alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak bu aşamayı da sağlıklı bir şekilde yönetebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

2) Bütçenizi belirleyin

E-ticaret firmaları PPC kampanyalarında performansa göre kendi günlük bütçelerini belirleyebilirler. Dolayısıyla anahtar kelimelere ayrılan toplam bütçe çeşitlilik gösterebilir. Zaman içinde alınan verime göre anahtar kelimelere ayrılan bütçe artırılabilir veya azaltılabilir ya da anahtar kelime sayısında değişiklikler yapılabilir.

3) Kampanyanızı kitlenize göre oluşturun

Hemen her kampanyada olduğu gibi PPC’de de hedef kitle özelliklerinin tanımlanması ve kampanyanın buna göre şekillendirilmesinde fayda var. Oluşturduğunuz reklam kampanyaları aktif haldeyken de ziyaretçileriniz hakkında ipuçları elde edebilir ve yeni kampanyalarınızı da buna uygun şekilde inşa edebilirsiniz.

4) Açılış sayfanızı doğru tasarlayın

Açılış sayfası (landing page) kullanıcının PPC reklamına tıkladıktan sonra karşılandığı sayfa olarak tanımlanıyor. Dönüşüm oranlarının hedeflenen seviyeye taşınmasında açılış sayfası tasarımı büyük bir rol oynuyor. Kullanıcıyı davranışı gerçekleştirmeye yönlendirebilen bir açılış sayfası, PPC’de de başarıyı getiren faktörler arasında bulunuyor. Hatta başarılı bir açılış sayfasının PPC kampanyalarından elde edilen dönüşüm oranlarını yüzde 25 artırdığı da araçtırma sonuçları arasında yer alıyor.

5) Güçlü bir çağrı yapın

Eğer hedef kitlenizi belli bir davranışa yönlendirecek güçlü bir söyleme sahip değilseniz, hedeflenen sonuçları almanız daha uzun bir zaman alabilir. Etkili bir CTA (call to action, harekete geçirici mesaj) kullandığınız durumda ise ziyaretçilerinizin hedeflenen davranışı gerçekleştirme oranlarının hızla arttığına şahit olabilirsiniz.

6) Takip edin

Birçok profesyonel reklam ağı, müşterilerine dönüşüm ve performans raporlama hizmeti sunuyor. Bunun yanı sıra kampanyalarında kullanılan araçlar da e-ticaret firmalarının sonuçları takip edebilmesine olanak sağlıyor. Ancak e-ticaret firmalarnın önemli bir kısmı sunulan bu hizmetlerden yeterince yararlanmıyor. Oysa gözlemleme ve analiz, hedeflenen sonuca ulaşmada bel kemiği rolü üstleniyor. Ayrıca takip yapmak, bütçenin de kontrollü bir şekilde yönetilebilmesini kolaylaştırıyor.

Belli başlı adımları izleyerek e-ticaret sitenizin tanıtımında çok daha başarılı olabilirsiniz. Ancak kullanıcı beklentilerini karşılayabilecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmanız, sitenizin kendi tanıtımını yapmada hayati bir önem taşıyor. Eğer siz de hedef kitlenizi etkisi altına alacak bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız, IdeaSoft’un ücretsiz demo talebini inceleyebilir ve zaman kaybetmeden kazanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: açılış sayfasıanahtar kelimeblogbütçeGoogle AdWordsiçerikkampanyalanding pageonline reklamcılıkppcppc optimizasyonreklam kampanyasıreklam kampanyası stratejisiSosyal medyatanıtım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!