DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Okunulası blog yazıları hazırlama kılavuzu

Okunulası blog yazıları hazırlama kılavuzu

Blog’lar, okuyucular için olduğu kadar firmalar için de önemli faydalar sunuyor. Özellikle pazarlama aracı olarak inşa edilen blog içerikleri online kullanıcılara bir değer sunarak marka tanıtımı yapabilme imkanı veriyor.

Blog içerikleri için doğru bir strateji izlendiğinde mevcut müşterilerin ilgisini çekebilmenin yanı sıra potansiyel müşterilere de ulaşmak çok daha kolay olabiliyor. Böylece marka bilinirliği yaratmak ve marka imajını olumlu yönde etkilemek de mümkün. Dolayısıyla rakip firmalardan birkaç adım öne geçebilir ve hatta marka sadakati yaratarak dektörde lider konuma bile gelebilirsiniz. İşte e-ticaret siteleri için doğru stratejiyle hazırlanmış blog yazıları oluşturmaya dair ipuçları…

İletişim dili

Öncelikle blog’unuzda hangi konular üzerine içerik paylaşımı yapacağınıza, daha sonra da oluşturacağınız bu içeriklerin hangi üslubu taşıyacağına karar vermeniz gerekiyor.Bu dilin e-ticaret sitenizin genel iletişim diliyle örtüşmesine dikkat etmenizde fayda var. Kullanıcılarınız blog’unuzu ziyaret ettiği zaman bu içeriklerin e-ticaret mağazasına ait olduğu hissini yaşamalılar.

Kurumsal bir dil tercih ettiğinizde, kullanıcılarınızla samimi bir bağ kurmanız da çok kolay olmayabilir. Ancak konuşma diline yakın bir üslup tercih ettiğiniz durumda kullanıcılarınızı etkileyebilme şansınız da yüksek olabilir.

İçerik amacı

Bir e-ticaret sitesi olarak blog yazılarında ürün ya da marka tanıtımına yer vermek istiyor olabilirsiniz. Fakat, bunu yaparken kullanıcıları rahatsız edecek bir formatta yapmamakta fayda var. Örneğin; blog yazılarınızda kullanıcıları yeni ürünlere yönlendirecek link’ler ve call to action’lar kullanabilirsiniz. Bunun yanında, içeriklerinizi kullanıcıların keyif alacağı, eğlenceli ve ilginç konular eşliğinde yazmanız ve nihayetinde ürün sayfalarına göz atmaya yönlendiren cümlelerle bitirmeniz de markanıza artı değer katabilir.

Etkileşim

Markalar, blog içerikleri sayesinde kullanıcılarla çok daha kolay etkileşim asağlayabiliyor. Blog yazılarını okuyan kullanıcılar ilgili konuda görüş ve önerilerini markaya bildirebiliyor, bu da markaların kullanıcı davranışlarını anlayabilmesine katkıda bulunabiliyor. Bu nedenle, e-ticaret sitelerinin blog yazılarını tek yönlü bir dildense kullanıcıların cevap vermesini teşvik edecek, katılım sağlayacak bir dilde oluşturmanız yararlı olabilir.

Paylaşım sıklığı

Düzenli içerik üretiminin benimsenmesi blog’unuzun başarılı olmasında etkin bir rol oynuyor. Sık ve düzenli bir şekilde blog içeriklerinin üretilmesi size sadık bir okuyucu kitlesi kazandırmada ve marka sadakati yaratmada yardımcı olabilir. Haftada en az bir ya da iki kere blog içeriği paylaşarak, ancak kullanıcılarınızı içerik bombardımanına da tutmadan düzenli bir şekilde paylaşım yapmaya özen göstermelisiniz.

SEO çalışmaları

Günümüzde birçok marka SEO’ya ağırlık vererek arama motorlarında üst sıralarda yer alabiliyor. Üretilen içerikler SEO çalışmalarında oldukça önemli bir rol oynuyor. Siz de SEO açısından verimli blog içerikleri oluşturabilir ve iç ve dış bağlantılar inşa ederek daha fazla trafik elde edebilirsiniz. Bu konuda Google’ın “Keyword Research Tool”unu, yani “Anahtar Kelime Arama Aracı”nı kullanarak siz de ürünleriniz ya da markanız hakkında arama motorlarında sıklıkla arama yapılan kelimeleri analiz edebilir, blog’unuzda bu kelimelere öncelik vererek içerik oluşturabilirsiniz.

Blog sahibi olarak e-ticaret sitelerinin müşterilerin gözünde güvenilir olduklarına dair bir algı yaratabilmeleri ve marka sadakati yaratabilmeleri mümkün. Bunun öncesinde kullanıcıları memnun edebilecek, kaliteli bir e-ticaret mağazasına sahip olmak gerekiyor. Siz de IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, müşteri beklentilerini karşılayacak bir online mağaza oluşturmak için ilk adımı atın.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: anahtar kelimeblog içerikleriBlog içerikleri oluşturmakblog yazılarıe-ticaret blogue-ticaret mağazasıe-ticaret müşterisietkileşimgoogleiçerik paylaşımıiçerik stratejisimarka bilinirliğimarka imajıMüşteri SadakatiSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!