DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Etkileşimlerinizi ve dönüşümlerinizi artırma ipuçları

Etkileşimlerinizi ve dönüşümlerinizi artırma ipuçları

Çok değil, henüz 20 yıl kadar önce birçok kişi tek bir cihaz aracılığıyla internete erişebiliyordu. Ancak bugün senaryo oldukça değişti. Haliyle markalar da hedef kitlelerine ulaşabilmek için onların olduğu her cihaza uygun çözümler üretmeye başladı. Özellikle e-ticaret sektöründe giderek artan rekabet koşulları, kullanıcıların web sitesinde daha fazla zaman geçirmeleri için e-ticaret markalarının daha yoğun çaba göstermesini gerekli kılıyor. Bu da kullanıcı deneyimini en üst seviyeye taşıyarak mümkün olabiliyor.

Peki etkileşim ve dönüşüm oranlarını yakından ilgilendiren bu kullanıcı deneyimi kavramı ne anlama geliyor? Aslında bu kavram, sizin bir platformda daha fazla zaman geçirmenizi sağlayabilen her şey anlamına geliyor. Bu nedenle kendinizi ziyaretçilerinizin yerine koyarak bir e-ticaret sitesinin hangi özellikleri taşımasının önemli olduğunu anlayabilmeniz mümkün. Ayrıca rakip firmalarla karşılaştırmalar yaparak da kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik iyileştirmeler yapabilirsiniz. Bunlarla birlikte belli başlı noktalara dikkat ederek etkileşim ve dönüşümü artırabilmeniz mümkün. İşte e-ticaret sitelerinin kullanıcı deneyimini artırmak için uygulayabileceği noktalar…

Kullanım kolaylığı

Bir e-ticaret sitesinin potansiyel müşterilerine sorun yaşatmamak adına birtakım düzenlemeler yapması önem taşıyor. Çünkü kullanıcılar herhangi bir sorunla karşılaştıklarında bu olumsuz durumları hoş görmeyebiliyor. Bu da kullanıcı kayıpları yaşanmasına yol açabiliyor. Örneğin; site içi arama aracı kullanan kitlenin yaptığı dilbilgisi ve imla hataları, arama sonucunu olabilecek minimum düzeyde etkilediği zaman kullanıcılar sonuçlardan memnun kalabiliyor. Bunun yanı sıra ürün sorgulamalarında filtreleme gibi ek seçenekler sunarak kullanıcıların seçenekleri değerlendirebilmesini kolaylaştırmak da kullanım kolaylığı sunmak açısından etkili olabiliyor.

Basit site arayüzü

Hıza ve pratikliğe önem veren günümüz kullanıcıları alışveriş deneyimi sırasında da olabildiğinde az zahmetle karşılaşmayı tercih ediyor. Bu nedenle kullanılan arayüzün kullanıcı dostu olup olmaması kullanıcı deneyimi açısından önem kazanıyor. Siz de e-ticaret sitenizin arayüzünü kullanıcıların zorlanmayacağı türden seçerek etkileşim ve dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz.

Etkileyici görseller

Kullanıcıların satın alma kararların ürün görselleri oldukça önemli bir rol oynuyor. Dolayısıyla yüksek çözünürlükte ve kaliteli görseller kullanmak gerekiyor. Görseller markanızın profesyonelliğini de yansıtmada etkili olabiliyor.

Videolar

Videoların hatırlanma oranı yazılı içeriklere oranla oldukça yüksek olabiliyor. Alışveriş sürecinin nasıl ilerlediğini, web sitesi kullanım şeklini vs. kısa videolarla kullanıcılarınıza anlatarak hem kullanımdan kaynaklanabilecek zorlukların aşılmasını sağlayabilir hem de potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Sonuç olarak, ilgisini çekebildiğiniz ziyaretçileri müşteriniz haline getirmeni de kolay olacaktır.

Etkileşimi artırabilmek ve yüksek dönüşüm oranları yakalayabilmek için herşeyden önce kullanıcı beklentilerini karşılayabilecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmanızda fayda var. Eğer siz de kullanıcılarınıza istedikleri gibi bir e-ticaret deneyimi yaşatmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve işinizi zaman kaybetmeden internete taşıyabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: arayüzdönüşüm oranıe-ticaret alışverişie-ticaret sitesietkileşimkullanıcıkullanıcı deneyimikullanıcı dostumüşterionline alışverişürün görsellerivideo
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!