DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri için Facebook ile satışları artırmanın 6 yolu

E-ticaret siteleri için Facebook ile satışları artırmanın 6 yolu

​Facebook, müşterilerden takipçi ve hayran kitlesi oluşturarak trafik sağlama konusunda, birçok e-ticaret markası için hâlâ ‘ilk sırada’ olan bir sosyal platform. Özellikle, ürünle birlikte bir yaşam biçimi pazarlayabilen ve paylaşılabilir içerik oluşturmayı başarabilen markalar için Facebook özel bir öneme sahip.

Peki, Facebook’ta çok fazla kendi reklamınızı yapıp takipçilerinizi bıktırmadan satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?

IdeaSoft olarak seçtiğimiz 6 etkili yol size, Facebook’ta nasıl takipçi ve hayran kitlesi edinebileceğinizin ve onlara satış yaparak, nasıl satışlarınızı artırabileceğinizin önemli ipuçlarını sunuyor.

1. Temalı ürün kolajı yapın

Facebook’ta defalarca paylaşılan ürün kareleri hayranlarınızı sıkabilir. Ürün görsellerinizi daha ilginç hale getirmek için; benzer temalı öğeleri birlikte yerleştirerek, görsel olarak çekici bir ürün kolajı oluşturmayı deneyebilirsiniz. Hatta, ürününüzle birbirini tamamlayacağını düşündüğünüz başka bir ürünün görsellerini kolajlayarak, küçük ölçekli bir ‘stil kılavuzu’ bile oluşturabilirsiniz.

2. Etkili görseller kullanın

Facebook’tan trafik ve satış sağlamak için öncelikle, dikkat çekmeniz ve bir kitle oluşturmanız gerekiyor. Görsel içerikli gönderilerin Facebook’ta daha fazla dikkat çektiği ve daha başarılı olduğu biliniyor fakat her görsel malzeme de aynı etkiyi yaratmıyor. Buffer’ın araştırmasına göre; görselinin, kısa ve öz bir kaç sözcükle açıklandığı gönderiler; diğerlerine kıyasla daha fazla dikkat çekiyor. Tekstil sektöründeki bir e-ticaret markasının, paylaştığı ilgili fotoğrafının altına; “2013 Bahar Koleksiyonu” yazması buna güzel bir örnek olabilir.

3. Ürününüzle bir yaşam biçimi pazarlayın

Facebook sadece ürünününüzü ve markanızı değil; onun sunduğu yaşam biçimini de pazarlamanız için harika bir alan. Bu amaçla, hedeflediğiniz demografik kitleyle örtüşen “ideal müşteri” örneğinizi, ‘ona uygun bir yaşam biçimi’ içerisinde, ürünlerinizi ve markanızı kullanırken görselleştirebilirsiniz. Bu mizanseni, ürününüze rakip olmayan markalarla da tamamlayarak harika bir ‘yaşam biçimi görseli’ oluşturabilirsiniz.

4. Yarışmalar düzenleyin, hediyeler dağıtın

Yarışmalar takipçilerinizin dikkatini çekmeniz ve yeni potansiyel müşterilerin sayfanıza gelmesi için harika bir yol. Araştırmalar; insanların yüzde 42’sinin Facebook’taki markaları indirim, kupon ya da hediye kazanmak için ‘beğendiğini’ gösteriyor. Facebook’ta hayranlarınızın beğenisi, paylaşması ya da etiketlemesi karşılığında; ürünlerinizden birisini hediye ettiğiniz yarışmalar düzenleyebilirsiniz.

5. Hediye kartı verin

İnsanlar hediye kartı almaya bayılıyor. Facebook’ta, özellikle tatile yakın bir zamanda insanlara hediye kartı verirseniz, markanızın ve ürünlerinizin aile ve arkadaşlarınızla paylaşılma şansını da artırmış olursunuz.

6. Kutuplaştırıcı bir soru sorun

İnsanları kutuplaştırıcı bir konu, ürün ya da görsel ile ilgili bir soru sormak, takipçilerinizin dikkatini çekmenin en iyi yollarından birisi. Örneğin bir moda markasının “bu ürünü giymeyi tercih eder miydiniz?” sorusu, insanları o ürünü beğenenler ve beğenmeyenler olarak kutuplaştırarak ürünle ilgili dikkat çekiyor. Bu da hem e-ticaret sitenizin, hem de Facebook sayfanızın daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlayarak, satışlarına olumlu etki sağlıyor.

Facebook’la birlikte diğer önemli sosyal ağlarda da etkin bir biçimde yer alarak, site trafiğinizi ve satışlarınızı artırabilmeniz için; IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri için demo hesabınızı oluşturabilir ve 15 gün boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!