E-ticaret siteleri e-postalarının çöpe gitmesini nasıl önleyebilir?

Dünyadaki e-posta adreslerinin sayısıyla, internet teknolojilerini kullanan nüfusun sayısı birbirine oldukça yakın. Bu da demek oluyor ki, tüketicilerin en azından ara sıra baktıkları bir e-posta adresleri mevcut. Zaten çoğu sosyal mecrada bir kimlik edinebilmek için bile önce bir e-posta adresine sahip olmak gerekiyor.

Bu durum e-ticaret için elbette yıllardır büyük bir fırsat kapısı olarak görülüyor. Doğru zamanda, doğru kişiye gönderilen ve etkileyici bir dille oluşturulmuş e-postanın satışa veya iletişime etkisi gerçekten etkileyici sonuçlar doğurabiliyor ve meşhur sözde de geçtiği gibi internet sizi kitlenizin gözünde vezir edebiliyor.

Öte yandan doğru bir stratejiye ve yeterli bilgi birikimine sahip olmadan e-posta iletişimine kalkışmak ve “elimdeki adres sayısıyla yeterli sayıda müşteriye seslenebilirim” diye düşünmek ise malesef bazen bütün emeğinizi ve yatırımınızı yerle bir de edebiliyor.

Bunun için e-posta pazarlaması yapmaya başlamadan önce işin bazı inceliklerini bilmekte fayda var. İşte e-posta pazarlamasının püf noktaları…

Datasız olmaz

E-posta pazarlamanın temel gereksinimlerinin başında şüphesiz ki posta gönderilecek kişilerin e-posta bilgilerine sahip olmak geliyor. Hedef kitlenizi içeren doğru ve güvenilir bir e-posta datasına sahip olmak başarı hedeflerinizi tutturmanız için oldukça önemli bir rol oynuyor. Bunun için de hedef kitleyle temas kurulan her fırsatta, onu tanıyabilecek bilgileri toparlayabilmek büyük önem kazanıyor.

Tüketicilerin tarafından bakıldığında ise e-posta adreslerini paylaşmaları için bazı soruları yanıtlamak önem taşıyor. Cevaplanmasında fayda olan bu sorulardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bana istemediğim e-postalar gönderilecek mi?
  • Ne sıklıkla e-posta alacağım?
  • E-postalar yoluyla indirimlerden faydalanabilecek miyim?
  • Bana ilgilendiğim teklifler mi gönderilecek, yoksa e-postaya bile bakmadan çöp kutusuna mı taşımalıyım?

Bu soruların cevapları müşterileri ne kadar tatmin edecek seviyede olduğunda e-postalarınızın başarısı da o kadar yüksek olabilir.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Tutarlılık güven verir

Marka ve pazarlama iletişiminde en çok üzerinde durulan konular arasında yer alan tutarlılık ilkesi e-posta pazarlamasında da sıklıkla karşılaşılan bir kavram. E-ticarette yola çıkarken gelecekte tutarsız bir markaymış gibi algılanmanıza yol açabilecek durumlara karşı öngörülü olmanız gerekebilir. Gelişmeye her zaman açık olmakla birlikte, tasarımda ve metinde her daim tutarlı olmak zihinlerde güvenilir bir marka algısı yaratmak açısından oldukça önemli.

E-posta pazarlamanın beklentilerle ilgili olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Bu yüzden bu pazarlama yöntemini yönetmek tamamen markanın ve hedeflerinin sorumluluğu altında bulunuyor. Eğer eylem çağrınız güçlü ve kampanya takibiniz tutarlı ise güvenilir olabilirsiniz. Ancak, belli aralıklarla e-posta göndereceğinizi müşterilerinize bildirip sonradan daha sık e-posta göndermeye başladığınızda ortaya aşılması gereken önemli bir sorun çıkabilir ve bu durum markaya karşı güven kırabilir. Aksi örnekte ise ürün güncellemeleri bekleyenler için de geciken e-postalar yine tutarsızlığa ve güvensizliğe yol açabilir.

Satışları artırmak için bağırmayın

Bir ürünü e-posta yoluyla tanıtmak kulağa iyi gelebilir, ama gönderdiğiniz her postanın da çığırtkan bir satıcı gibi bağırmaması gerekir. E-posta ile tüketicileri markadan soğutmamak için kaçınılması gereken bir kaç önemli noktayı ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Abartılı vaatler
  • Metnin tamamında büyük harf kullanımı
  • Metni ünlem cümleleriyle doldurarak seslenmek

Acele ettirin ama abartmayın

Satışları artırmanın bir diğer yolu da ürünlerin belli bir süre sonunda tükeneceği endişesini yaratarak, tüketiciyi satın almaya teşvik etmek. Bu çoğu zaman başarı getiren bir pazarlama stratejisi olmakla birlikte abartılı bir şekilde uygulandığında, yani süre dolduğu zaman kampanya tekrar başlatıldığında bir süre sonra bu strateji inandırıcılığını da kaybedebilir. Bu nedenle e-postalarınızda olabildiğince eş zamanlı ve güven verici kampanya bilgilerine yer vermenizde büyük fayda var.

E-ticaret sitenizin başarılı olabilmesinde e-posta pazarlaması büyük rol oynuyor. Ancak müşterilerinizi memnun edecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmanız da kuşkusuz performansınıza en çok etki eden faktörler arasında yer alıyor. Siz de müşteri memnuniyeti sağlayabilecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız, hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)