DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret şirketleri için paketleme, gönderim ve teslimat rehberi

E-ticaret şirketleri için paketleme, gönderim ve teslimat rehberi

Birçok e-ticaret mağazası sattıkları ürünleri işlerinin en önemli parçası olarak görse de ambalaj tasarımı ve ürün paketleme de en az satılan ürünler kadar önemlidir. Bir müşterinin satın aldığı ürünle ilgili ilk düşünceleri henüz paketi açılmamışken oluşmaya başlar. Çevrimiçi alışveriş yaygınlaştıkça kullanıcıların da bu gibi detaylara verdikleri önem artıyor. Bu durumu doğru analiz edip paketleme planlamanızı ona göre yaparsanız markanız için avantaj haline getirebilirsiniz.

Elbette paketleme kadar teslimatın da önemli olduğu unutmamakta fayda var. Günümüzde artık neredeyse saatler içinde teslimat yapabilen e-ticaret siteleri varken, 3 ya da 4 günlük teslimat süreleri potansiyel müşterileri alternatif mağazalara yöneltebilir. Bu yazıda paketleme, gönderim ve teslimatla ilgili işinize yarayabilecek ipuçlarını sizler için hazırladık…

Ambalaj önemli

Müşteriler aldıkları ürünün yanı sıra ambalaja da büyük önem veriyorlar. Yapılan araştırmalarda müşterilerin büyük çoğunluğu markalı ambalaj kullanımının algılarını olumlu yönde etkilediğini belirtiyor. E-ticaret şirketinizin markasını ya da logosunu taşıyan ambalajlar kullanmanız size avantaj sağlayabilir.

Paketleme seçenekleri

Satışını yaptığınız ürünü sevkiyata vermeden önce doğru paketlendiğinden emin olmanızda fayda var. Eğer ürünün hasar görmesini ya da kırılmasını istemiyorsanız asla doğrudan kutuya koymayın. Güvenli nakliye için kullanılan baloncuklu zarflar, köpük, strafor ya da rafya gibi malzemeler paketlerken işinize yarayabilir.

Ürüne göre paketleme

Elbette ki e-ticaret sitenizde birbirinden farklı pek çok ürün satıyor olabilirsiniz. Bu ürünleri paketleme konusu için gruplamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Kırılgan ürünler: Cam gibi çabuk kırılabilecek ürünler için kâğıt, baloncuklu zarf gibi koruyucu materyaller kullanılabilir.

Bozulabilir ürünler: Meyve ya da diğer yiyecekler gibi bozulabilir ürünler için kâğıt parke tepsiler ve mümkünse vakumlu ambalajlar kullanın. Gerekirse ambalajın üzerine “Bozulabilir” yazısı da ekleyebilirsiniz.

Narin ürünler: Çizimler, çerçeveli fotoğraflar gibi ürünleri çarpışma önleyici, hem ön hem de arka yüzeyi koruyucu, kabarcıklı ambalaj malzemeleri kullanabilirsiniz.

Keskin nesneler: Bu tip ürünleri paketlerken ekstra önem göstermek gerekebilir. Makas, bıçak, çakı gibi ürünlerin paketlenmesinde kabarcıklı ambalaja ek olarak strafor köpük malzemeler de kullanılabilir.

Gönderim hızı

Artık müşteriler ürünlerini mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ellerinde görmek istiyorlar. E-ticaret sitelerinin sevkiyat talepleri arttıkça kargo şirketlerinin de ihtiyacı karşılaması her geçen gün zorlaşıyor. Teslimat sürelerini düşüren ve kalitesini arttıran kargo şirketlerine yönelmek hatta gerekiyorsa şehir içi teslimatlar için kurye şirketleriyle anlaşmak teslimat süresini avantajınıza çevirmenizi sağlayabilir.

Teslimat maliyetlerini düşürün

İlk etapta sıfırdan bir teslimat hizmeti oluşturmak yüksek maliyetli bir çözüm olacağı için mevcut kargo şirketlerini kullanmak kaçınılmaz olacaktır. Ancak ülke genelinde sevkiyat yapan şirketlerin yanında yerel bölge şirketleriyle anlaşmalar yaparsanız maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Müşterilerinin yoğun olduğu bölgelerde yerel kargo işletmelerin altyapısını kullanan pek çok e-ticaret sitesi teslimatlarını sorunsuzca yapabilmektedir.

Ambalaj, gönderim ve teslimat konularında şirketlerin gösterdiği hassasiyet o şirketlerin müşteri potansiyelini büyük ölçüde etkiliyor. Teslimat sonrası da müşterilerin taleplerine doğru karşılık verilmesi çok önemli, unutmayın ki müşterileriniz satın aldıkları ürünleri ilk defa teslimat sonrasında görebiliyorlar. E-ticaretle ilgili her konuda tecrübeli bir yardımcı arıyorsanız IdeaSoft e-ticaret altyapı hizmeti yanınızda olmaya hazır. Hemen ücretsiz IdeaSoft demo hesabınızı oluşturun ve kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: LojistikTeslimat
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!