DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret satışlarını artırmak için her yerde bulamayacağınız 5 taktik

E-ticaret satışlarını artırmak için her yerde bulamayacağınız 5 taktik

E-ticaret sitesi oluşturmak ve ürünleri satışa sunmak, geleneksel ticaret yöntemine kıyasla çok daha kolay ve zahmetsiz. Dolayısıyla her geçen dakika yepyeni e-ticaret siteleri sektöre giriş yapmaya devam ediyor. Bu durum da rekabet yoğunluğunun artmasını oldukça etkiliyor. E-ticaret sitelerinin kullanıcıları etkileyerek onların beklentilerini karşılayabildiklerini göstermeleri ise ek bir çaba gerektiriyor.

Çoğu e-ticaret firması, başlangıçta malesef ürünleri satışa sunar sunmaz gelir elde etmeye başlayamıyor. E-ticarette bilinirlik sağlamak, satışlara başlamaktan çok daha önemli bir rol oynuyor. Çünkü kullanıcılarda e-ticaret sitesi ile ilgili belli bir bilinç seviyesi yakalandıktan sonra satışlar da artış gösteriyor. Bunun yanı sıra siteye dair bilinirlik yaratıp satışları artırmaya başladıktan sonra rekabette farklılaşmak da kolaylaşıyor.

Düşünce aşamasında olan, yeni kurulan veya var olan birçok e-ticaret sitesinin satışlarda ivme kazanabilmesi için belli bir gayret göstermesi önemli. İşte her yerde bulması zor, ancak uygulandığında satışların artmasına yol açan 5 taktik…

1. Kendi potansiyelinizden faydalanın

Birçok kişi hayatındaki gelişmelerden ilk olarak yakın çevresini bilgilendirmeyi tercih ediyor. Çünkü sosyal çevre ve yakınlar genellikle ilk tepki gösterecek, ilk yönlendirecek ve ilk onayı verecek kişilerden oluşuyor. E-ticaret hayatına atıldığınızda da bu haberi ilk duyacak kişiler yüksek olasılıkla yakın çevrenizden oluşacak. Bu da sitenizi ilk deneyecek kitlenin belirlenmesini destekliyor. Dolayısıyla satış yapmaya kendi potansiyelinizi kullanarak yakın çevrenizden başlayabilir ve onların da deneyimlerini diğer tanıdıklarıyla paylaşmalarını tetikleyebilirsiniz. Bu yolla e-ticaret sektörüne etkileyici bir giriş yapabilirsiniz.

2. Mesajlarda net olun

Şu an olmasa bile ilerleyen dönemlerde e-ticaret siteniz dünyanın her yerinden birçok kişiye sesleniyor olabilir. Farklı yaş gruplarından, çeşitli kültürlerden gelen çok sayıda müşterinin zihninde aynı imajı yaratabilmek için sosyal ağlarda, online platformlarda, web sitesinde, mesajın yer alacağı tüm noktalarda net olmakta fayda var. Kullanıcılara verilecek mesajdan tek bir anlam çıkması ve sadece hedeflenen davranışa yönlendirmesi satışları etkileyen önemli değişenler arasında.

3. Sosyal ağlardaki topluluklara ulaşın

Kullanıcılar, sosyal mecralarda benzer kullanıcılarla buluşarak markalar için ulaşılması daha kolay spesifik hedef kitleler yaratabiliyorlar. Örneğin, yeni anneler Facebook’ta kendi gruplarını oluşturarak görüş alışverişinde bulunabiliyor, birbirlerinin tavsiyelerini dikkate alıyorlar.

Bu durumda yeni annelerin ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlerin satışını yapan e-ticaret siteleri bu tür grupların yöneticilerine ulaşabilir ve ürünleri hakkında diğer üyeleri de bilgilendirmesi istenebilir. Maliyeti olmayan veya oldukça düşük maliyetli bu tanıtım yöntemi sayesinde çok fazla zaman harcamadan kendileri tarafından tanımlanmış hazır hedef kitleye ulaşmak oldukça pratik olabilir.

4. E-posta yoluyla teklifler sunun

Satışa hayatına önceden başlamış olan e-ticaret firmaları, ziyaretçilerinin birçok bilgilerine zaten sahip olma şansı yakalamış oluyor. Üyelik, abonelik gibi işlemler yoluyla daha önceden elde edilen ziyaretçi e-posta bilgileri, teklifler ve kampanyalarla ilgili bilgilendirme yapmak için kullanılabilir. E-ticaret sitenize herhangi bir nedenle ilgi duyan ziyaretçilerinize bu tür bilgilendirme e-postaları göndererek yeniden ilgilerini çekmeyi başarabilirsiniz.

5. Hedef kitlenizi takip edin

Teknolojik gelişmeler, hemen herkesin ihtiyaçlarını internet üzerinden araştırmasının ve görüşlerini sosyal ağlar yoluyla paylaşmasının önünü açıyor. Siz de hedef kitlenizi sosyal ağlar üzerinden takip edebilir ve ihtiyaçlarını belirleyebilirsiniz. Belli anahtar kelimelerden faydalanarak hedeflediğiniz kullanıcıları nokta atışı bir şekilde bulabileceğiniz sosyal ağlar, onlarla iletişime geçmeniz ve çözüm sunmanız için size oldukça uygun bir ortam sunuyor.

E-ticaret hayatına giren herkesin öncelikli hedefi satış yapmak ve kar oranlarını artırmak. Bunu sağlamanın yolu da bazı adımları uygulamaktan geçiyor. Müşterileri tatmin edecek bir e-ticaret sitesine sahip olmak ise bu adımların başında geliyor. Siz de satışlarınızın artmasını sağlayacak bir e-ticaret sitesi oluşturmak istiyorsanız, IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!