DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret müşteriler için daha cazip, ama bunun nedeni sizi şaşırtabilir…

E-ticaret müşteriler için daha cazip, ama bunun nedeni sizi şaşırtabilir…

​Günümüzde, ilerleyen teknoloji alışveriş alışkanlıklarını da hızla değiştiriyor. Her geçen gün daha fazla sayıda tüketici, göz ardı edemeyecekleri avantajları nedeni ile online alışverişi tercih ediyor.

 

Peki sizce bunun nedeni ne olabilir? Örneğin tüketicilerin online alışverişi tercih etmesinde en önemli etken aradığı ürünü internette kolaylıkla bulabilmesi mi? Ya da satış görevlileri ile muhatap olmak istememesi olabilir mi? Yoksa, tüketicinin online satın almak istediği ürünün fiatının mağazadakinden daha uygun olması bu tercihi etkileyen en önemli neden midir?

 

İsterseniz gelin konuyla ilgili binden fazla tüketicinin katılımı ile düzenlenmiş bir ankette ortaya çıkan ve sizi şaşırtabileceğini düşündüğümüz sonuçlara birlikte göz atalım. Bu sayede müşterilerin e-ticaret sitenizi tercih etmesinin başlıca nedenlerini daha iyi anlayabilir ve bundan daha etkili bir şekilde faydalanarak satışlarınızı artırmanın yollarını bulabilirsiniz…

 

Fiyat avantajı ikincil neden bile değil

Anketteki veriler, mağazaya gidilerek ya da online yapılan alışverişlerin her ikisinde de öncelikli tercih nedeninin, “sunduğu kolaylık, konfor” olduğunu gösteriyor. Yani anket sonuçlarına göre, tüketicilerin online alışverişi tercih etmelerinin öncelikli sebebi bu işlemin kolay olması. Bunu, “aranılan ürünü kolaylıkla bulma” izliyor. “Avantajlı fiyat faktörü” beklenin aksine, tüketici tercihinde ikinci sıradaki neden bile değil…

 

Online alışverişte tüketici memnuniyeti artıyor

Ankete katılanların yüzde 85’i ürün ile ilgili şikayetlerinin giderilmesi konusunda mağazada yüz yüze iletişimi tercih ediyor. Online alışveriş sonrasında şikayetlerinin giderilmesinden memnun olanların oranı da yüzde 64.

 

Diğer yandan, ankette, 50 yaş üzeri müşterilerin yüzde 91’i yüz yüze; 30 yaş altında olanların ise yüzde 78’i, online olarak dile getirdikleri şikayetlerinin giderilmesinden dolayı memnuniyetini dile getiriyor. Yani genç tüketicilerin sorunlarına online çözüm oranı gözle görünür oranda yüksek.

 

Yüzde 73 oranındaki anket katılımcısı, iade etmek istedikleri ürünü, mağazaya giderek geri vermekten; yüzde 13’ü ise online olarak aldıkları ürünü yine aynı yolla iade etmekten memnun olduklarını ifade ediyor. Buradan da online alışverişteki en büyük sorunun iade ile ilgili olduğu sonucu çıkıyor.

 

Ankette, ürünü iade etme konusundaki tatminin, cinsiyet ile bağlantılı sonuçları da ortaya çıkmış. Bu oran erkeklerde yüzde 69 iken kadınlarda yüzde 77 seviyesinde.

 

Diğer yandan ankete katılan kadınların yüzde 61’i; erkeklerin ise yüzde 54’ü alışveriş sırasında şirketin ve çalışanlarının kendilerine yaklaşımlardan memnun olduklarını ifade etmiş.

 

Online alışverişi tercih etmenin en önemli nedenleri

 

  • Online alışveriş yapan tüketici, gönderinin ne zaman eline geçeceğini biliyor.

  • Kargo ücreti verip, vermeyeceğini ve kargo ücretini önceden öğrenebiliyor.

  • Gelişmiş iade hizmeti alabiliyor.

  • Sosyal medya, mobil iletişim gibi çoklu hizmetlerin etkin ve kusursuz kullanımı ile gerçek bir “tüketici memnuniyeti” yaşıyor.

 

Özetle; online alışverişi doğru ve etkin kullanabilen, tüketici tatminini ve memnuniyetini sağlayabilen firmalar, satış ve karını en üst seviyeye çıkarmanın da yolunu bulmuş oluyor. Siz de e-ticaret sitenizi tüketicilerinizin beklentini karşılayacak, memnuniyetini artıracak şekilde geliştirip satışlarınızı ve kârlılığınızı artırabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tüm özellikler ise IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerinde bir arada. Gelin ücretsiz demo hesabınızı hemen başlatın ve IdeaSoft ayrıcalıklarını kendiniz deneyimleyin…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış öncesi müşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!