DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret işinize zarar verebilecek 5 Google+ hatası

E-ticaret işinize zarar verebilecek 5 Google+ hatası

​Eğer e-ticaret sitenizin satışlarını artırmak için sosyal medyayı kullanıyorsanız muhtemelen Facebook ve Twitter’da aktifsiniz demektir. Her iki sosyal ağ sitesi de e-ticaret sitelerine daha fazla satış sağlamanın yanı sıra, müşteri sadakatini artırmak açısından büyük fayda sağlıyor olmalarıyla dikkat çekiyor. Fakat söz konusu sosyal medya pazarlaması olduğunda gözden kaçırmamanız gereken bir site daha var: Google+.

 

Google’ın 500 milyonun üzerindeki kullanıcıya sahip sosyal ağ sitesi sadece son derece geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlamak açısından değil, aynı zamanda arama motoru optimizasyonuna katkısından dolayı da tüm e-ticaret siteleri için son derece önemli.

 

Fakat Facebook ve Twitter, Google+’a göre genellikle daha fazla göz önünde olduğu için dünyanın en büyük ikinci sosyal ağı zaman zaman ihmal edilebiliyor. Daha da kötüsü Google+’a çok aşina olmayan e-ticaret işletmeleri bu sosyal ağ üzerinde yaptıkları hatalar ile işlerine zarar verebiliyorlar.

 

İşte sizin de e-ticaret işinize zarar verebilecek ve önlem almanız gereken 5 Google+ hatası…

 

Sayfa bilgilerini eksik bırakmak

Google, sosyal ağ sitesi üzerinde oluşturulan profil ve sayfaların tüm bilgilerinin eksiksiz bir şekilde doldurulmasına büyük önem veriyor. Bu nedenle Google+’ta e-ticaret siteniz için oluşturduğunuz sayfada işletmenize ait tüm detayları doldurduğunuzdan ve sayfanızda uygun görseller kullandığınızdan emin olun. Aksi taktirde Google+ sayfanızın etkisi oldukça sınırlı kalacaktır.

 

Sitenizden Google+ paylaşmayı kolaylaştırmamak

Google+ sadece sizin değil, ziyaretçi ve müşterilerinizin de kullanabilecekleri bir sosyal ağ sitesi. Sitenizi ziyaret eden kişilerin de beğendikleri ürünleri kolay bir şekilde Google+ üzerinden paylaşmalarını sağlayabilmek hem tanıtımınız, hem de arama motoru optimizasyonu çalışmalarınız açısından faydalı olacaktır.

 

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde sosyal paylaşım özelliğini aktif hale getirmek için tek yapmanız Yönetim Panelinizden Ayarlar > Ek Ayarlar kısmına geçmek ve aşağıdaki görselde de görebileceğiniz şkilde Paylaşım Linkleri Kullanımı kısmının aktif olduğundan emin olmak.

 

 

Tekrar paylaşımda bulunmamak

Aynı Facebook ve Twitter’da olduğu gibi Google+’ta da başkalarının paylaşımlarını tekrar paylaşma imkanınız var. Takipçilerizin ilgisini çekebileğini düşündüğünüz konulardaki kaliteli paylaşımları yeniden paylaşmak kendi takipçileriniz için daha fazla değer oluşturmanızı sağlaması açısından önemlidir. Ayrıca sosyal ağları işinizin için faydalı ilişkiler kurmak için kullanmayı düşünüyorsanız yeniden paylaşımlar, paylaşımın ilk sahibi ile bağınızı da güçlendirebilir.

 

Google+ paylaşımlarını zenginleştirmemek

Google+ ile siteniz üzerindeki herhangi bir sayfayı paylaşmak son derece kolay bir iş. Tek yapmanız gereken sayfanın adresini kopyalayıp Google+’a yapıştırmak veya sayfanızdan +1 düğmesine tıklamak. Fakat eğer bu kadar ile kalırsanız paylaşımınız yeterince dikkat çekici olmayacaktır. Paylaşımların üst not kısmına özgün ve ilgi çekici bir metin ekleyerek paylaşımlarınızın tıklanma oranını artırmalısınız.

 

Sadece reklam yapmak

Daha önce E-ticaret Bilgi Bankası içerisindeki sosyal medya pazarlamasına yönelik farklı yazılarda da belirttiğimiz gibi sosyal ağ sitelerindeki kullanıcılar için sadece reklam yapan sayfalar kısa sürede çok sıkıcı hale gelebilir. Sizin alanınız ile belli bir oranda ilgili ama konu dışı kabul edilebilecek keyifli paylaşımlar veya bilgilendirici ipuçları hem takipçi sayınızın artması, hem de sosyal medya pazarlamasından daha fazla fayda sağlamanız açısından çok işinize yarayacaktır.

 

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri çağımızın en önemli pazarlama araçlarından biri olan sosyal medyayı en etkili şekilde kullanmanızı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. IdeaSoft’un size ve işletmenize neler sağlayabileceğini görebilmek için demo hesabınızı hemen oluşturun ve hiç bir ücret ödemeden farkı kendiniz test edin…

 

Bu yazı ilginizi çektiyse ayrıca “Google+ ile online alışveriş sitelerinde satışları artırmak” adlı yazıya da göz atmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!