DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret işinizde paketleme ile satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?

E-ticaret işinizde paketleme ile satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?

Bir e-ticaret işletmecisi olarak en önemli sürecin ürün satmak olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu nedenle enerjinizin, bütçenizin, zamanınızın büyük bölümünü de satışa yapmak için harcamanız da normal. Satış gerçekleştirmenin e-ticaret işinizin kazancı için en önemli süreçlerin başında geldiği bir gerçek. Peki, ürünlerin paketlenmesinin de satışlarınıza etki edebileceğini ve karlılığınızı artırabileceğini hiç düşündünüz mü?

Bugünün tüketicileri, gerek masaüstü bilgisayarları aracılığıyla gerek mobil cihazları ve akıllı telefonlarıyla sosyal medyayı yoğun olarak kullanıyor. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım platformları bugün her yaştan, her cinsiyetten ve statüden kullanıcının sosyal çevreleriyle paylaşımlarda bulunduğu kanalların başında geliyor. Araştırmalara göre son yıllarda tüketiciler aldıkları yeni ürünleri de bu sosyal medya kanalları aracılığıyla video ya da fotoğraf olarak paylaşıyorlar. Bu paylaşımların büyük kısmını yeni ürünün paketini açarken ya da paketiyle birlikte çekilen görüntüler oluşturuyor.

Bu noktada ürün paketlemesini marka algınızı güçlendirmek ve sosyal medyada dikkat çekerek yeni müşteriler kazanmak için değerlendirebilirsiniz.

Paketleme, satın alma kararını nasıl etkiliyor?

Yapılan bir araştırmaya göre, yeni bir ürün alan tüketicilerin yüzde 60’ı eğer paketinin güzel olduğunu düşünüyorsa bunu sosyal medyada paylaşıyor. Araştırma sırasında sorulan “Son bir yılda almayı düşündüğünüz ürünün videosunu ya da fotoğrafını bulmak için sosyal medyayı kullandınız mı?” sorusuna katılımcılardan yüzde 54’ü ‘Evet’ cevabı verirken, “Video ya da fotoğrafın satın alma kararınıza etkisi ne?” sorusuna yüzde 61’in cevap olarak ‘Görüntülerin kendilerini satın almaya ikna ettiğini’ belirtmiş olması paketlemenin önemini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Özel paketlemenin avantajları neler?

Ürün paketlemesine gereken özeni gösterdiğinizde sosyal medyanın gücünden yararlanarak yeni müşteriler kazanabileceğiniz gibi müşterilerinizle markanız arasındaki bağı da güçlendirmeniz mümkün. Kısacası ürünlerinizin paketlerini bir reklam ve pazarlama aracı olarak da değerlendirebilirsiniz. Klasik bir karton kutu yerine markanızın logosunun, ambleminin bulunduğu şık ve işlevsel bir kutu hem sosyal medya paylaşımları açısından size avantaj sağlayabilir hem de müşterilerinizle aranızda, bir sonraki alışveriş tercihinde ilk sırada olmanızı sağlayabilecek, güçlü bir bağ oluşturabilir.

Tüm bunların yanında ürünün açılmasından sonra hemen atılmayacak, markanızın olduğu şık bir ambalaj, kutu ya da çanta farklı zamanlarda da kullanılarak markanızın reklamını yapabilir ve bilinirliğini artırabilir.

Şık bir paketleme nasıl yapılır?

Eğer renkleriyle, desenleriyle, dokusuyla markanızı ve kurumsal kimliğinizi yansıtan, sağlam ve işlevsel özel paketler tasarlatmak için bir bütçe ayırabiliyorsanız bu büyük oranda işinizi kolaylaştırabilir. Fakat ürününüze uygun, şık bir paketleme yapmak için daha pratik ve ekonomik çözümler de bulunabilir. Bu konuda birçok farklı süs ve aksesuardan yararlanabilir ve yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Örneğin, ürününüzü özel bir gün hediyesi gibi kurdeleyle süslemeniz ve içine isme özel, ürünün konseptine uygun, renkli, şık bir kart eklemeniz de etkili bir yöntem olabilir.

Siz de e-ticaret işinizde, ürün paketlemesine özen göstererek ürünlerinizin sosyal medya paylaşımlarında yer almasını sağlayabilir, müşteri memnuniyetini artırabilir, reklamınızı yapabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

IdeaSoft olarak biz e-ticaret işinizin başarılı olması için sizlere akıllı paketlerimizle her türlü teknik desteği sağlıyoruz. Siz de işinizi daha profesyonel ve başarılı bir seviyeye taşımak için hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun; kazancınızı artırın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: LojistikPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!