DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret için PR ajansı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

E-ticaret için PR ajansı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Tüm sektörlerde olduğu gibi e-ticarette de tanıtım ve marka geliştirme çalışmaları büyük önem taşıyor. Hedef kitleye en sağlıklı şekilde ulaşmak ve müşteri portföyünü genişletmek için, iyi bir tanıtım, e-ticaret markalarının olmazsa olmazı. Bu nedenle, işi şansa bırakmaktansa, e-ticaret siteleri, dijital platformlar ve basındaki tanıtım işleri için profesyonel PR ajansları ile çalışmayı tercih ediyor.

PR ajansları, e-ticaret sitelerinin hem marka gelişimi hem de ürün ve hizmetlerinin her birinin öne çıkabileceği pazarlama stratejileri uygulayarak, onların rakiplerini geride bırakmaları, ses getirecek kampanyalara imza atmaları için yardımcı olabilir. Ancak, kuşkusuz ki tüm bunları gerçekleştirebilecek, e-ticaret alanında etkili bir PR ajansı seçmek gerekiyor.

Peki, e-ticaret için PR ajansı nasıl seçilir? E-ticaret için PR ajansı seçerken hangi özelliklere bakmak gerekir? İşte, e-ticaret markanızı daha ileriye taşıyabilecek bir PR ajansı seçerken dikkat etmeniz gerekenler…

Ne kadar gelişmiş bir PR ajansına ihtiyacınız olduğunu belirleyin

Dijital dünyaya hizmet eden, pek çok farklı nitelikte PR ajansına ulaşabilmeniz mümkün. Çünkü PR ajansları da işletmeler gibi gelişmiş ya da butik hizmetler veren şirketler olarak kategorilere ayrılıyorlar.

Bu nedenle, yapmak istediğiniz kampanyanın ne çapta olacağına, alacağınız hizmetlerle ne kadar büyük bir kitleye hitap edeceğinize, hangi alanda bir tanıtım yapacağınıza ve benzeri pek çok ayrıntıya göre bir PR ajansı seçmenizde fayda var. Bu durumda, hem PR ajansı için düşündüğünüzden çok daha düşük bir bütçeyle hayalini kurduğunuz tanıtımı yaptırabilir, hem de markanızın gerçekten nasıl bir tanıtımla hedef kitlesine daha sağlıklı bir şekilde ulaşabileceği konusunu, etraflıca analiz etme fırsatı bulabilirsiniz.

Bu noktada, şunun da altını çizmekte fayda var; büyük bir PR ajansı, her zaman her e-ticaret sitesi için uygun olmayabilir. Özellikle belli bir hedef kitlenin dışına çıkmayan, tedarikçi firma görevi gören ve daha çok yerel satışları hedefleyen e-ticaret firmaları için, butik PR ajansları çok daha uygun olabilir. Çünkü butik PR ajansları, yerel hedeflemede, insanların ihtiyaçları, alışkanlıkları ve ilgi alanları konusunda daha başarılı sonuçlar çıkarabilir; küçük ve birbirine daha yakın ilişkileri olan ekipleriyle, istediğiniz sonuca hızla ulaşmanızı sağlayabilirler.

E-ticaret sitenize yönelik sizi heyecanlandıran en az bir fikirleri olmasına dikkat edin

Birlikte çalışacağınız PR ajansını seçerken, en sağlam referansa, yapacağınız toplantıdan önce markanızı araştırıp, üzerinden konuşabileceğiniz ve en önemlisi sizi heyecanlandırabilecek bir demo tanıtım hazırlayarak gelen PR ajansı sahip olabilir. Çünkü markanızı önemseyen, önceden sizin için çalışmalar yapan bir PR ajansı, her şeyden önce markanızı geliştirmeniz adına sizin için üretmeye devam eder ve hedef kitlenize ulaşmanızın yanı sıra, müşteri portföyünüzü de genişletmeniz için alternatif fikirler öne sürer.

Ne istediğinizi anlayan ve ekibinizle uyumlu bir PR şirketi seçtiğinizden emin olun

PR ajansları, yalnızca kendi ekibi içerisinde değil, aynı zamanda sizin ekibinizle de uyum içerisinde olursa, daha güzel işler ortaya çıkarabilir. E-ticaret markanızın şimdiye kadar dijital platformlarda izlediği yolu iyi anlayacak, tanıtımlarının yer aldığı kanallardaki tanıtım uslubu doğru değerlendirecek ve eğer gerekirse bunu tamamen değiştirmek için işletme kültürünüze kolaylıkla adapte olup, uyumlu çalışma ortamını temin edebilecek bir PR şirketi, sürecin sorunsuz geçmesi, başka projelerde de güvenle tanıtım işlerinizi emanet edebileceğiniz ilişkilerin kurulabilmesi adına oldukça önemli. Bu nedenle, kendi ekibinizin de seçtiğiniz PR ajansıyla ilişkileri ve onlar hakkında fikirlerini almayı unutmayın.

Birlikte çalışacağınız PR ajansı, dijital dünyada sizin yol arkadaşınız olacaktır. Dolayısıyla, doğru PR ajansıyla el sıkıştığınızdan emin olun. Eğer, dijital dünyayla ilgili hala soru işaretleriniz varsa, e-ticarete yönelik etkili stratejiler geliştirmek için fikirlere ihtiyaç duyuyorsanız, hemen IdeaSoft ile tanışın. IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri, alanında uzman ekiplerin görüşleri, sizi e-ticarette hedeflerinize ulaştıracak. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun; kazanmaya bugünden başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!