DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret firmaları için ileri seviye Pokemon GO pazarlama yöntemleri

E-ticaret firmaları için ileri seviye Pokemon GO pazarlama yöntemleri

Son zamanların en popüler oyunları arasına hızlı bir giriş yapan Pokemon GO oyunu, tüm dünyada yediden yetmişe herkes tarafından oynanmaya devam ediyor. Bir mobil oyun uygulamasının küresel anlamda bu denli etki yaratabileceğini öngören firmalar çoktan oyun konseptine uyum sağlamaya başladılar bile. Bir zamanların efsanevi çizgi filmi Pokemon’u artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde mobil oyun olarak yeniden ortaya çıkan geliştiricileri oyunun bir çılgınlık halini alabileceğini tahmin etmişler miydi bilinmez, ancak oyun hemen sektörde geniş yankı uyandırdı.

E-ticaret sektörü, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi tüketici davranışlarını analiz ettikten sonra ortaya çıkan ihtiyaçları değerlendirerek varlığını sürdürüyor. Doğal olarak Pokemon GO çılgınlığı, sonunda e-ticaret firmalarını da etkisi altına alıyor. Peki yalnızca mobil bir oyun olan Pokemon GO, e-ticarette kendisine nasıl bir yer bulabiliyor? İşte e-ticaret markaları için oyuna uyum sağlayarak uygulayabileceği 5 pazarlama taktiği…

1) Promosyon günleri

Pokemon GO’da oyuncular 3 takımın rengi altında birbirleriyle mücadele ediyorlar. E-ticaret sitenizde bu takımlara özel promosyon günleri belirleyerek takımın oyuncularına oyun dışında da rekabeti yaşama keyfi sunabilirsiniz. Bu şekilde oyunu gerçek hayata taşıyarak geniş kitlelerin ilgisini çekebilirsiniz. Ayrıca belli bir süre sınırı bulunan kampanyalarla kullanıcılarda acele etme duygusu yaratabilir ve satın alma kararlarında etkili olabilirsiniz.

2) Özel ürünler

Oyuncuların yaş ortalamasına bakıldığında özellikle ilk yetişkinlik ve orta yaş dönemindekilerin ağırlıklı olduğu ortaya çıkıyor. Oyun içi satın almaların da yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda hedef kitlenizin oyunla ilgisi bulunan ürünlere karşı ilgili olabileceğini tahmin etmek yanlış olmaz. Siz de yaş gruplarına uygun Pokemon GO tasarımlı ürünleri satışa sunabilir ve bu şekilde kullanıcılarınızla aranızdaki bağı daha da güçlendirebilirsiniz.

3) Sadakat programları

E-ticaret sitenizde marka sadakati yaratmak için yürüttüğünüz sadakat programına ek olarak Pokemon GO oyuncuları için yeni bir program başlatabilirsiniz. Böylece web sitenize çok daha fazla trafik çekebilir ve Pokemon eğitmenlerinin e-ticaret mağazanızdaki ürünleri takip etmelerini sağlayabilirsiniz. Hatta belli ürün ve kategorilerde yapılan alışverişlere özel olarak Pokemon GO sadakat programındakiler için yeni kampanyalar ya da indirim bedeli oluşturabilirsiniz.

4) Sosyal medya içerikleri

Pokemon Go oyuncularının sosyal ağları yoğun olarak kullandığı biliniyor. Ayrıca oyunla ilgili paylaşımların ve etkileşimlerin sosyal medya platformlarında yoğun olarak gerçekleştirildiği ge su götürmez gerçekler arasında yer alıyor. E-ticaret sitenizin sosyal medya hesapları üzerinden Pokemon GO ile ilgili içerikler paylaşarak güncel konuları yakından takip ettiğinizi gösterebilir ve kullanıcılarınızla aranızda özel bir bağ oluşturabilirsiniz.

5) Abone listesi

Pokemon GO ile ilgili haberler, yeni kampanyalar, Pokemon GO’ya özel ürünler ve diğer duyurular için e-posta listesi oluşturabilirsiniz. Bunun için öncelikle oyunsever kullanıcılarınızın e-postalarını bırakmalarını sağlamalı ve sonrasında onlara hitap edecek e-posta içerikleri oluşturmalısınız. Kullanıcıların e-posta adreslerini bırakmalarını teşvik edecek çalışmalar yaparak listenizi kalabalıklaştırabilirsiniz. Örneğin, e-posta adresini bırakan kullanıcılara Pokemon Go ürünlerine özel indirim tutarları sunabilirsiniz.

E-ticaret firmalarının kullanıcıların gündemini takip etmeleri ve buna uygun pazarlama çözümleri üreterek dikkatleri çekmeleri satış oranlarını artırmalarında etkili olabiliyor. Bunun yanında müşteri beklentilerini karşılayacak bir e-ticaret sitesine sahip olmakta da fayda var. Eğer siz de müşterilerinizin istediği gibi bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin ve kullanıcı kitlenizle zaman kaybetmeden buluşun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: abone listesiartırılmış gerçeklike-postae-ticaret mağazasıe-ticaret müşterileriindirimkampanyamobil oyunmüşterioyun kullanıcılarıoyun uygulamalarıPazarlamapazarlama yöntemleriPokemonPokemon Gopromosyonsadakat programlarıSosyal medyateknolojiürün satışı
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!