E-ticaret firmaları için ileri seviye Pokemon GO pazarlama yöntemleri

Son zamanların en popüler oyunları arasına hızlı bir giriş yapan Pokemon GO oyunu, tüm dünyada yediden yetmişe herkes tarafından oynanmaya devam ediyor. Bir mobil oyun uygulamasının küresel anlamda bu denli etki yaratabileceğini öngören firmalar çoktan oyun konseptine uyum sağlamaya başladılar bile. Bir zamanların efsanevi çizgi filmi Pokemon’u artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde mobil oyun olarak yeniden ortaya çıkan geliştiricileri oyunun bir çılgınlık halini alabileceğini tahmin etmişler miydi bilinmez, ancak oyun hemen sektörde geniş yankı uyandırdı.

E-ticaret sektörü, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi tüketici davranışlarını analiz ettikten sonra ortaya çıkan ihtiyaçları değerlendirerek varlığını sürdürüyor. Doğal olarak Pokemon GO çılgınlığı, sonunda e-ticaret firmalarını da etkisi altına alıyor. Peki yalnızca mobil bir oyun olan Pokemon GO, e-ticarette kendisine nasıl bir yer bulabiliyor? İşte e-ticaret markaları için oyuna uyum sağlayarak uygulayabileceği 5 pazarlama taktiği…

1) Promosyon günleri

Pokemon GO’da oyuncular 3 takımın rengi altında birbirleriyle mücadele ediyorlar. E-ticaret sitenizde bu takımlara özel promosyon günleri belirleyerek takımın oyuncularına oyun dışında da rekabeti yaşama keyfi sunabilirsiniz. Bu şekilde oyunu gerçek hayata taşıyarak geniş kitlelerin ilgisini çekebilirsiniz. Ayrıca belli bir süre sınırı bulunan kampanyalarla kullanıcılarda acele etme duygusu yaratabilir ve satın alma kararlarında etkili olabilirsiniz.

2) Özel ürünler

Oyuncuların yaş ortalamasına bakıldığında özellikle ilk yetişkinlik ve orta yaş dönemindekilerin ağırlıklı olduğu ortaya çıkıyor. Oyun içi satın almaların da yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda hedef kitlenizin oyunla ilgisi bulunan ürünlere karşı ilgili olabileceğini tahmin etmek yanlış olmaz. Siz de yaş gruplarına uygun Pokemon GO tasarımlı ürünleri satışa sunabilir ve bu şekilde kullanıcılarınızla aranızdaki bağı daha da güçlendirebilirsiniz.

3) Sadakat programları

E-ticaret sitenizde marka sadakati yaratmak için yürüttüğünüz sadakat programına ek olarak Pokemon GO oyuncuları için yeni bir program başlatabilirsiniz. Böylece web sitenize çok daha fazla trafik çekebilir ve Pokemon eğitmenlerinin e-ticaret mağazanızdaki ürünleri takip etmelerini sağlayabilirsiniz. Hatta belli ürün ve kategorilerde yapılan alışverişlere özel olarak Pokemon GO sadakat programındakiler için yeni kampanyalar ya da indirim bedeli oluşturabilirsiniz.

4) Sosyal medya içerikleri

Pokemon Go oyuncularının sosyal ağları yoğun olarak kullandığı biliniyor. Ayrıca oyunla ilgili paylaşımların ve etkileşimlerin sosyal medya platformlarında yoğun olarak gerçekleştirildiği ge su götürmez gerçekler arasında yer alıyor. E-ticaret sitenizin sosyal medya hesapları üzerinden Pokemon GO ile ilgili içerikler paylaşarak güncel konuları yakından takip ettiğinizi gösterebilir ve kullanıcılarınızla aranızda özel bir bağ oluşturabilirsiniz.

5) Abone listesi

Pokemon GO ile ilgili haberler, yeni kampanyalar, Pokemon GO’ya özel ürünler ve diğer duyurular için e-posta listesi oluşturabilirsiniz. Bunun için öncelikle oyunsever kullanıcılarınızın e-postalarını bırakmalarını sağlamalı ve sonrasında onlara hitap edecek e-posta içerikleri oluşturmalısınız. Kullanıcıların e-posta adreslerini bırakmalarını teşvik edecek çalışmalar yaparak listenizi kalabalıklaştırabilirsiniz. Örneğin, e-posta adresini bırakan kullanıcılara Pokemon Go ürünlerine özel indirim tutarları sunabilirsiniz.

E-ticaret firmalarının kullanıcıların gündemini takip etmeleri ve buna uygun pazarlama çözümleri üreterek dikkatleri çekmeleri satış oranlarını artırmalarında etkili olabiliyor. Bunun yanında müşteri beklentilerini karşılayacak bir e-ticaret sitesine sahip olmakta da fayda var. Eğer siz de müşterilerinizin istediği gibi bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin ve kullanıcı kitlenizle zaman kaybetmeden buluşun.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)