DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta pazarlamada kişiselleştirmenin önemi

E-posta pazarlamada kişiselleştirmenin önemi

E-ticaretteki en etkin pazarlama faaliyetlerinden birinin e-posta pazarlaması olduğu uzun zamandır biliniyor. Ancak artan spam e-posta oranları nedeniyle tüketicilerin bu konudaki ilgisini çekmek zorlaşabiliyor.

E-ticaret firmaları e-posta pazarlamayla karlılıklarını artırmaya çalışıyorlar; fakat e-posta pazarlamada daha verimli olmak için bazı taktikleri de uygulamaları gerekiyor. Gönderilen e-postalarda açılma oranlarını artırmak için şirketlerin, kişiselleştirilmiş e-postalara önem vermeleri gerekiyor.

Experian Marketing Sevices’ın 2014’te yaptığı araştırmaya göre, kişiselleştirilmiş e-postaların açılma ve geri dönüşüm oranları ele alındığında, kişiye özel gönderilmeyen e-postalara kıyasla 6 kat daha fazla verimli olduğu görülüyor.

Araştırmada öne çıkan diğer verilere baktığımızda ise, kişiselleştirilmiş e-postaların açılma oranlarının yüzde 29, tıklanma oranlarının da yüzde 41 daha fazla olduğu görülüyor.

Kişiselleştirilmiş e-postaların geri dönüşüm oranları yüksek olsa da markaların yüzde 70’lik bir oranı çalışmalarını bu şekilde yapmıyor. Bu veriler ışığında, e-posta pazarlamanızda daha yüksek geri dönüşüm oranları alabilmek için neler yapmanız gerekiyor?

E-postalarınızı nasıl kişiselleştirebilirsiniz?

Kişiye özel e-postalar göndermeden önce yapmanız gereken bazı ön çalışmalar bulunuyor. Bu çalışmaları yaparak, veritabanınızı güncellemenize gerekebilir.

Kullanıcılarınızın bilgilerini toplayın

Kullanıcılarınızın site üzerindeki kişisel bilgilerini toplamanız gerekiyor. Bunun için hangi ürünleri sepetine eklediğini ve satın aldığını ya da satın almaktan vazgeçtiğiniz araştırmanız gerekiyor. Bunun için de işin içine “Big Data” yani “Büyük Veri” kavramı giriyor. Big data analizlerini yaparak, kullanıcılarınızın profilini oluşturmalısınız.

Alışveriş alışkanlıkları dışında kullanıcılarınızın, yaşadıkları bölge, yaşları, cinsiyetleri, iş pozisyonları gibi bilgileri de elde etmeniz gerekebilir. Tabii ki kullanıcılar bu bilgilerin bir kısmını size vermek istemeyebilirler.

Bu durumda da satış sonrası e-postalardan faydalanabilirsiniz. Satış sonrası gönderdiğiniz e-postada, onlara ilerleyen zamanlarda daha verimli ve kişiselleştirilmiş bir hizmet vermek için bazı bilgilere ihtiyaç duyduğunuzu söyleyebilir ve onlardan bir anket doldurmalarını isteyebilirsiniz.

Sizin daha önceki hizmetlerinizden memnun kalan bir tüketici, sizden daha iyi hizmet alabilmek için bu bilgileri doldurmak isteyecektir ve siz de bu bilgiler doğrultusunda veri tabanınızı güçlendirebilirsiniz.

Hazırladığınız formlarda doğru soruları sorun

Kullanıcılardan hangi bilgileri alırsanız, onlara daha iyi hizmet sunabileceğinizi belirleyerek sorularınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Gereksiz sorulardan kaçınmanız oldukça önemli. Mümkün olduğunca bu bilgileri az tutmaya çalışın, çünkü gereksiz sorular sorduğunuz takdirde kullanıcılar bu bilgilerin hepsini sizinle paylaşmak istemeyecektir.

Dış kaynaklardan da bilgiler edinmeye çalışın

CRM ve pazarlama birimlerinizin birbiriyle etkileşim halinde olması, dış kaynaklardan da bilgiler almanıza yardımcı olur. Kullanıcıların yaptığı telefon görüşmelerinde alınan bilgilere, daha önceki alışverişlerine, Facebook ya da Twitter ile sitenize giriş yaptıysa buradaki bilgilerine erişerek dış kaynaklardan da kullanıcı bilgisi elde edebilirsiniz.

Veritabanınızı segmentlere ayırın

E-postalarınızı göndermeden önce farklı segmentler, başka bir deyişle kategoriler oluşturun. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler sonrasında ilgi alanları, cinsiyet, yaş gibi kriterleri baz alarak farklı e-posta grupları oluşturabilirsiniz. Böylelikle e-postalarınızı kategorilendirmeniz ve kişilerin daha çok ilgisini çekebilecek e-postalar göndermeniz mümkün olur.

Kullandığınız dili kurumsallıktan çıkartın

Kullanıcılara ulaşırken kullandığınız dil de oldukça önemli. Tüketicilerle bir bağ kurabilmek için kurumsal bir dilden kaçınmaya çalışın. Markanıza uygun bir dil belirleyin ve yolladığınız e-postalarda şirket olarak değil de bir kişinin ağzından yazıyor gibi bir dil kullanabilirsiniz.

Tüketiciler bu durumda otomatik bir mesaj almadıklarını ve kendilerine özel bir mesaj yazıldığı algısına kapılacakları için e-postanızın içeriğine daha çok dikkat edecekler.

E-postalarda kişilerin isimlerini kullanın

Gönderdiğiniz e-postalarda, kişilerin bu hesap için kayıt oldukları isimleri kullanabilirsiniz. Kullandığınız e-posta programında basit bir kod ile kişilerin isimlerini mailin girişine ekleyebilirsiniz.

Tüketicilerin gün içinde birçok markadan e-posta aldığı gerçeğini göz önünde bulundurursak ve birçoğuna da spam e-posta gözüyle bakıldığı için, yaptığınız çalışmaların sonuç bulabilmesi için markanızın bu kalabalık arasından sıyrılması gerekiyor.

Bunu yapabilmek için de kişiye özel gönderilen e-postaların önemi daha da artıyor. Yapılması kolay bir yöntem olmasa da, doğru bir şekilde yapıldığında e-posta pazarlama geri dönüşümlerinizde bir artış sağlayabilecek bir yöntem olduğunu da unutmamak gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!