DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta pazarlamada hangi metrikleri ölçümlemelisiniz?

E-posta pazarlamada hangi metrikleri ölçümlemelisiniz?

E-posta pazarlamasından yararlanan e-ticaret şirketlerinin, yaptıkları çalışmaların analizini yapmaları ve belli metrikler üzerinde durmaları gerekiyor.

Yapılan çalışmalardan en yüksek verimi almak ve hem abone sayılırını artırmak hem de üyelikten çıkma oranlarını düşürmek için bu analizlerin yapılması gerekiyor. E-posta çalışmalarınızda ölçümlemeniz gereken metrikler bulunuyor ve bu metrikler, yaptığınız çalışmaların nasıl bir sonuç verdiğine dair size ipuçları verir.

Açılma oranı

Gönderdiğiniz e-postaların açılma oranları ilk öncelikle bakmanız gereken metriklerden biri. Gönderdiğiniz e-postalar kaç kişi tarafında açıldığı, kampanyanızın başarısını ölçümlemek için önemli unsurlardan biridir. Bu oran, e-posta listenizdeki kişilerin yüzde kaçının gönderilen e-postayı açtığını gösterir.

Tıklama oranı

Bir diğer metriklerden biri de tıklama oranı. E-postalarınızın açılma oranlarının yanı sıra listenizdekilerin kaçı e-postanız içindeki linklere tıkladığı da oldukça önemli. E-postalarınızın açılması önemli olsa da geri dönüşümü sağlayacak unsurlardan biri de e-postanızdaki linklere tıklanmasıdır. Bu nedenle kampanyalarınızdaki tıklama oranlarını da iyi bir şekilde incelemelisiniz.

Terk etme oranı

Yüksek terk etme oranlarınız varsa bu e-posta kampanyalarınızda bir sıkıntı olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle terk etme oranlarınız (bounce rate) da oldukça önemli. Eğer bu oran yüksekse, gönderim yaptığınız listedeki kullanıcılar bu kampanyalarla ilgilenmiyor olabilir. Bu nedenle ya e-posta içeriklerinizi değiştirmeniz ya da listelerinizdeki kullanıcı daha iyi bir şekilde kategorilere ayırmanız gerekiyor.

Kazanılan abone sayısı

Zaman içinde e-posta listenize kaç kişi abone oluyor? Bu oran yüksekse, bülten abonelik çalışmalarınızı doğru yapıyorsunuz diyebiliriz. Ancak bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız, “Abone Ol” butonunuzun yerini değiştirmeniz ve farklı alternatifler denemeniz gerekebilir.

Abonelikten çıkma oranı

Ölçümlenmesi gereken bir diğer metrik de abonelikten çıkma oranıdır. E-posta listenizden ayrılanların sayısı çok fazlaysa yaptığınız çalışmalarda ciddi anlamda bir sıkıntı olabilir. Doğru hedef kitleye doğru e-posta gönderimi yapamıyor olabilirsiniz. Bunun yanı sıra çok sık e-posta gönderimi yaparak kullanıcılara spam yapıyor olabilirsiniz. Bu nedenle e-posta gönderim sıklığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra yaptığınız çalışmaları da gözden geçirerek, hangi alanlarda sıkıntı olabileceğini analiz etmelisiniz.

Aktif olmayan kullanıcı sayısı

E-posta listenizdeki kullanıcıların kaçı gönderdiğiniz e-postalarla etkileşime girmiyor? E-postaları açmıyor ya da tıklamıyor? Bu kullanıcıları belirleyip, onlara farklı bir e-posta çalışması yaparak onları etkileşime yönlendirmeye çalışmanız, bu çalışmalardaki başarılarınızı artırır.

Geri dönüşüm oranı

E-posta pazarlama çalışmalarınız hangi hedefleri belirlediniz ve bu hedefler ne kadar gerçekleşiyor. Başka bir deyişle geri dönüşüm oranlarınız ne kadar? E-posta kampanyalarınızdan satışa ne kadar yönlendirme oluyor? Bu oranların analizi yapmak, yaptığınız çalışmaların ne kadar etkili olduğunu gösterir. Geri dönüşüm oranlarınız azsa e-posta çalışmalarınızı tekrar gözden geçirerek bazı geliştirmeler yapmanız gereki.

E-posta başına elde edilen gelir

E-posta çalışmalarınızın geri dönüşümleri size ne kadar gelir sağlıyor? E-posta başına elde ettiğiniz geliri ölçümlemeniz, çalışmalarınız için harcadığınız çabanın ne kadar karşılık bulduğunu gösterir. Bu gelirleri artırabilmek için farklı e-posta şablonları üzerinde testler yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!