DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta pazarlama ile Kurban Bayramı’nda satışlarınızı katlayın

E-posta pazarlama ile Kurban Bayramı’nda satışlarınızı katlayın

Diğer özel günlerde olduğu gibi Kurban Bayramı öncesinde de birçok tüketici hem kişisel hazırlıklarını tamamlamak hem de yakın çevresini sevindirecek hediye alışverişlerine başlıyor. E-ticaret siteleri, Kurban Bayramı sürecinde doğru pazarlama yaklaşımlarıyla hedefledikleri başarıya kolayca ulaşabiliyor. Bu imkanı değerlendirip daha yüksek satış oranlarına erişmek içinse bazı e-posta pazarlama stratejileri geliştirmeleri gerekebiliyor. İşte Kurban Bayramı ve diğer özel günler için mutlaka uygulanması gereken e-posta pazarlaması önerileri…

Segmentasyon

Detaylı bir segmentasyon e-posta pazarlamasının olmazsa olmazlarından. Birçok e-ticaret sitesi kullanıcılarının alışveriş alışkanlıklarını öğrenebileceği çok sayıda veriye sahip. Aynı zamanda anlaşmalı firmalar sayesinde bu veriler çeşitli ajanslardan satın alınabiliyor. Ancak tüm müşterilere tek bir kişiymiş gibi yaklaşmak, bu devasa veri bütününü anlamsız kılabiliyor. Müşterileri yaşlarına, yaşadıkları bölgelere, cinsiyetlerine, daha önceki alışveriş eğilimlerine ve diğer faktörlere göre sınıflandırmak, kime hangi e-postayı göndermenin beklenen sonucu verebileceğini etkileyebiliyor. Örneğin, kadın olduğu halde sürekli erkek gömleği alan bir müşterinin eşine ya da babasına hediye alıyor olduğunu tahmin edebilmek mümkün. Bu kullanıcıya kadınların ağırlıklı kullandığı ürünler yerine erkeklerin kullanabileceği ürünlerin gösterimini yapmak, satış yapabilme olasılığınızı artırmak anlamına gelebilir.

Hazırlık

Bayramlar her ne kadar belirli tarihlerde de olsa kullanıcıların önemli bir kısmı son dakikada hediye alışverişine yönelebiliyor. Bu da stokları kontrol edebilmeyi zorlaştırabiliyor. Son dakika alışverişlerini kontrol altına alabilmek adına müşterileri bayramın yaklaşmakta olduğu, hediyeler ve ağırlama gereksinimleri için kısıtlı zaman kaldığı konusunda uyarmak faydalı olabilir.

Bayram öncesinde herhangi bir kampanya e-postası beklenen sonucu karşılamayabilir, ancak özellikle Kurban Bayramı için oluşturulan içerikler e-ticaret sitenizin abonelerine ihtiyaçlarını hatırlatacak ve alışveriş planlarını oluşturmaya teşvik edecektir. Bu nedenle bayramı ve bayram gereksinimlerini öne çıkaran e-postalar göndermek için hazırlık yapmak, son dakika alışverişlerini önemli ölçüde kontrol altına alabilmeyi sağlayabilir ve dolayısıyla stokların hazırlıksız yakalanmasının önüne geçebilir. Aksi halde bayramdan birkaç gün önce yığılan siparişler lojistik alanında soruların ortaya çıkmasına bile yol açabilir. Bunun önüne geçmek için e-posta pazarlama gönderilerine bir an önce başlamak akıllıca olabilir.

Öneriler

Bayramlarda ve özel günlerde kullanıcılar birçok kişiye hediye almak ve misafir ağırlamak için hazırlık yapmak durumunda kalabiliyorlar. Bu günler belli başlı ürünleri öne çıkartmak ve fazla sayıda seçenek arasında sıkışan müşterilere yol göstermek için ideal zamanlar. Bunun için en başta söylediğimiz segmentasyon da dikkate alınarak, bazı ürünler öne çıkarılabilir. Mümkünse döneme ya da kişiye özel kampanyalar üretilerek müşterinin satın alımı kolaylaştırılabilir. Halihazırda satın almaya eğilimli kişilerin önüne doğru ürün doğru kampanyayla koyulursa, satın alma ihtimalinin bir anda artacağı rahatlıkla öngörülebilir. İstenen ürünün, detaylarıyla birlikte e-postaya yerleştirilme imkanı ise e-mail marketing’in, yani e-posta pazarlamasının en verimli yanlarından biri.

E-posta pazarlaması, e-ticaret sitelerinin veritabanında yer alan abonelerine ulaşabilmelerini büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Özellikle bayram gibi özel zamanlarda e-posta pazarlamasından oldukça fazla verim alınabiliyor. Ancak yine de Kurban Bayramı gibi geniş kitlelerin önem verdiği günlerde satış oranlarını artırabilmek için e-ticaret mağazasının tüketici beklentilerini karşılayabilmesi gerekiyor. Eğer siz de kullanıcılarınızı memnun edecek bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanızi hemen şimdi IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: abone listesie-mail marketingE-posta pazarlamasıe-ticarete-ticaret mağazasıKurban BayramıKurban Bayramı’na özel hediyelerKurban Bayramı’nda e-ticaretmüşterilerÖzel günlersatın almasegmentasyonsınıflandırma
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!