DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta kişiselleştirme çalışmalarınızı bir adım öteye götürecek 5 ipucu

E-posta kişiselleştirme çalışmalarınızı bir adım öteye götürecek 5 ipucu

E-posta pazarlamasında kişiselleştirmenin öneminden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Kişiselleştirme yapılarak gönderilen e-postaların geri dönüşümleri, bu çalışmalar yapılmadan gönderilen e-postalara kıyasla daha yüksek. Bu nedenle de e-posta pazarlama çalışmalarından daha yüksek verim alınması için bu tür çalışmaların yapılması e-ticaret firmalarının yararına olmaktadır.

E-postalarınızda kişiselleştirme çalışmaları yapabilmek için büyük veriden (big data) yararlanmanız gerekiyor. Müşterilerinizin bilgilerini iyi analiz etmeniz ve bu analizler sonucunda doğru kişiselleştirme çalışmaları yapmanız gerekiyor.

E-posta kişiselleştirme çalışmalarında, tüketicilerinizin cinsiyeti, yaşı, oturduğu bölge, sizden yaptığı alışverişler ve sepette bıraktıkları ürünler gibi detaylara ihtiyacınız olacaktır. Bu konuyu biraz daha açarak e-posta kişiselleştirme çalışmalarınızı bir adım öteye götürmenizi sağlayacak birkaç ipucunu sizinle paylaşacağız.

Farklı platformlardaki bilgileri karşılaştırın

E-posta pazarlama çalışmalarınızı daha iyi bir hale getirmek için, şirket içinde kullandığınız 3. parti platformlarla işbirliği yapmanız gerekecektir. Burada bahsettiğimiz, pazarlama alanında kullandığınız tüm veriler, müşteri destek birinizde yer alan bilgiler, siteniz üzerindeki satış bilgileri, IT bölümü ve sosyal ağlar.

Tüm bu platformlardaki bilgilerin bir araya getirilerek bir büyük veri oluşturulması gerekmektedir. Bu büyük veri ve elde ettiğiniz analizler sonucunda e-posta çalışmalarınızda daha verimli kişiselleştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

Müşterilerinizin 360 derece profilini çıkartın

Yazının girişininde de bahsettiğimiz gibi, tüm müşterilerinizin ve üyelerinizin 360 derece profillerini çıkartmanız gerekiyor. Üyelerinizin doğum tarihleri, cinsiyetleri, oturdukları bölge, yaptıkları son alışverişler, sepette terk ettikleri ürünler, site üzerinde hangi ürünleri aradıkları e-posta kişiselleştirme çalışmalarınız için büyük önem taşıyor.

Tüm bu verileri toplayabilmek için bir önceki maddede de belirtiğimiz gibi şirketinizin tüm birimlerinin birbiriyle entegre bir şekilde çalışması gerekiyor. E-postada kişiselleştirme yapabilmek için, tüketiciler hakkında mümkün olan tüm bilgilere erişebilmeniz gerekmektedir.

Tüm bu bilgileri bir araya toparlayarak, bir veri tabanı oluşturmanız ve uzun vadede bu bilgileri geliştirerek daha kapsamlı kişiselleştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

E-posta listenizdekileri farklı segmentlere ayırın

Doğru kişiselleştirme çalışmaları yapabilmek için e-posta listelerinizde bulunan kişileri doğru segmentlere de ayırmanız gerekiyor. Tek bir e-posta listenizin olması bu çalışmaları yapmanızı zorlaştıracaktır. Bu nedenle farklı gruplara ayrılmış e-posta listeleri ile çalışmak daha verimli sonuçlar ortaya koyacaktır.

Yaş, cinsiyet, lokasyon, ilgi duydukları ürünler, son dönemde satın alınan ürünler, en çok aranan ürünler, en çok satın alınan ürünlerle ilgili farklı gruplar yapmanız ve bu kriterlerle eşleşen kullanıcılara uygun e-postalar hazırlayarak, e-posta segmentlerinizi oluşturabilirsiniz.

Doğru zamanda gönderim yapın

E-posta listelerinizi gruplara ayırdıktan sonra yapılacak işlemlerden biri de doğru zamanda gönderim yapabilmek. Bazı tüketiciler günün ilk saatlerinde e-postalarını kontrol etmeyi severken bazıları günün farkı saatlerinde gönderiler kontrol ediyor olabilir. Bu durumda da kategorilere ayırdığınız e-posta listeleriniz içindeki kullanıcıların e-postaları açtıkları gün ve saatlere göre ayrımlar yapmanız gerekiyor.

Bu grupları da kendi içlerinde zaman kategorilerine ayırabilirsiniz. Zamanlara göre bir ayrım yapmak, tüketicilerin e-postalarını kontrol ettikleri saatlere göre gönderim yapmanıza olanak sağlayacağı için e-postalarınızın açılma ve okunma oranları daha yüksek olacaktır.

Kişiselleştirilmiş e-postalarınızla uyumlu landing page’ler hazırlayın

Kişiselleştirme çalışmalarının daha etkin olabilmesi için gönderdiğiniz e-postalarla uyumlu landing pagelere de sahip olmak gerekiyor. E-postalarınızda bir kişiye hitap etmeniz tek başına yeterli olmayacaktır. Bu nedenle de gönderdiğiniz e-postayla eşleşen bir landing page’e de ihtiyacınız olacaktır.

Bu şu nedenle önemlidir: tüketici e-postada gördüğü bilgilere ve ürünlere siteniz üzerinden de aynı şekilde erişebilmeli. Bu nedenle de e-postanızdaki linklere tıklayarak sayfanıza geldiğinde, bu e-postayla ilgili bir landing page’in olması gerekmektedir. Böylelikle tüketici, doğrudan kendisine sunulan avantajlarla karşılaşabilmeli ve alışverişini yapabilmeli.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!