DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-alışverişte mobilin ve sosyal medyanın hakimi kim?

E-alışverişte mobilin ve sosyal medyanın hakimi kim?

Yeni araştırmalar, internetten en yoğun alışveriş yapan kullanıcı grubunun kadınlar olduğunu gösteriyor. Kendi aralarında şıklık yarışına giren ve her ayrıntıya önem veren kadınların mobil cihazlar ve sosyal medya yardımıyla sürdürdüğü tatlı rekabet, en çok e-ticaret şirketlerinin işine yarıyor.

Yapılan araştırmalara göre kadınlar, sosyal medyayı erkeklere oranla çok daha aktif kullanıyorlar. Söz konusu cinsiyetler arası farklılıklar olduğunda, kadınların ve erkeklerin sosyal medyayı kullanım amaç ve şekilleri de değişiklik gösteriyor. Özellikle görsel içeriğin öne çıktığı Facebook, Instagram, Pinterest ve Tumblr, kadınların en çok tercih ettiği sosyal ağlar arasında. Erkeklere gelince; onlar profesyonel sosyal ağları, kadınlara oranla daha yoğun kullanıyorlar.

Kadınlar sosyal medyada markalarla çok daha fazla etkileşimde bulunuyor, sosyal kaynaklardan daha fazla haber okuyor ve trendleri mobil üzerinden takip ediyor. Mobil dünyanın ve sosyal medyanın baskın gücü olan kadınların kullanım alışkanlıklarını, Finances Online verileri ışığında, sizler için inceledik.

Popüler sosyal ağlarda da kadınlar önde

Araştırma sonuçlarına göre kadınların yüzde 30’u sosyal medyayı gün içinde aktif bir şekilde kullanırken, erkeklerin sadece yüzde 26’sı bu kullanım alışkanlığına sahip. İnternetteki kadın kullanıcıların yüzde 76’sı Facebook’ta iken aynı oran, erkekler için yüzde 66 olarak belirlenmiş. En çok kullanılan sosyal ağlar arasında ikinci sırada olan Tumblr’da da kadın kullanıcılar, yüzde 54’lük bir oran ile başı çekiyor.

Markalarla etkileşim gerekçeleri

Modayı yakından takip eden kadınların markalarla etkileşim oranı da, tahmin edilebileceği üzere, erkeklere göre daha yüksek. Finances Online’nın araştırmasına göre kadınların yüzde 54’ü destek vermek amaçlı, yüzde 53’ü bir öneride bulunmak üzere, yüzde 39’u güncel kalmak ve yüzde 28’i de yorum yapmak için markalarla etkileşime geçiyor.

Sosyal medya erişiminde öncelikli mecra mobil

Kadın kullanıcılar sosyal medyada özellikle mobil cihaz kullanımında aktifler. Sosyal medyayı takip eden kadın kullanıcıların yüzde 46’sının akıllı telefonlar, yüzde 32’sinin ise tabletler üzerinden bu ağlara bağlandığı belirtiliyor.

Kadınlar haberleri de sosyal medyadan takip ediyorlar

Haberlerin sosyal medya platformlarından takibinde de, cinsiyete göre farklılıklar gözleniyor: Kadın kullanıcıların yüzde 58’i, erkek kullanıcıların ise yüzde 42’si, sosyal ağlar üzerinden haber paylaşımında bulunuyor. Haber paylaşımı için en çok tercih edilen sosyal ağlar olan Facebook ve Google Plus’ta da, bu oran çok fazla değişmiyor.

Görsel sosyal ağlar kadınlara hitap ediyor

Geçtiğimiz sene içerisinde hızlı bir büyüme göstererek 10 milyon yeni kullanıcıya ulaşan Instagram, Pinterest ve Tumblr’da da, tam bir kadın hakimiyeti göze çarpıyor. Araştırma sonuçları, kadınların görsel sosyal medya ağlarını daha fazla kullandığını doğrular nitelikte. Cinsiyetler arası en çarpıcı farkın gözlemlendiği Pinterest’te, çevrim içi kadın kullanıcı penetrasyon oranı yüzde 33 olarak belirlenmiş. Aynı oran, erkekler için yalnızca yüzde 8 seviyesinde.

Kadınların sosyal medya kullanım alışkanlıkları, modayı olduğu kadar, e-alışverişi de yakından ilgilendiriyor. Sosyal ve mobil mecrada kadın hakimiyeti, pazarlama çalışmalarınızda göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz türden bir bilgi olabilir. Siz de e-ticaret siteniz için konusuna hakim ve bilgili bir iş ortağı arayışındaysanız siz de IdeaSoft demo hesabınıza başvurarak e-ticarete güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz. Deneyin ve farkı kendi gözlerinizle görün.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!