DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Dünya çapında bir e-ticaret şirketi olmanın püf noktaları

Dünya çapında bir e-ticaret şirketi olmanın püf noktaları

​Bu başlık bir test sorusu olsaydı, muhtemelen cevap şıkları;

 

a)   Ürünler

b)   Karlılık

c)   Büyüme hızı

d)   Müşteri hizmetleri

e)   Zamanında teslimat

f) Farklı kampanyalar ve sürdürülebilirlik olarak sıralanırdı.

 

Fakat bunlar yeterli değil. Bu seçeneklerin altında bir “g” şıkkının yazılması ve bu seçeneğin de “yukarıdakilerin hepsi” olması gerekiyor.

 

Dünya çapında bir şirket denildiğinde insanın aklına genellikle McDonalds, Samsung ya da Ikea gibi gerçek anlamda dev dünya markaları geliyor. Fakat online hizmet veren dev firmaların da olduğunu aklımıza çok nadir getiriyoruz. Peki, dünya liginde oynamayı başaran e-ticaret siteleri var olan rekabetçi ortamda nasıl ayakta kalabiliyorlar?

 

Bugünkü çapları sizi yanıltmasın, küçük ölçekli pek çok e-ticaret sitesi dünya devleri ile yarışacak özelliklere sahip olabilir…

 

Dünya standartlarında e-ticaretin formülü

Büyümeye odaklı her şirketin izlemesi gereken kurallar birbirinden ayrılamaz bir yapı oluştururlar. Bunu bir bina inşa etmeye de benzetebiliriz. Temelden çatıya kadar geçerli olan kuralları takip ederek dünya çapında bir işletme olmaya yolunda ilerlemek mümkün.

 

Birinci halka: İş gücü

Her şeyden önce sizi hedeflerinize ulaştırabilecek bir ekip kurmanız gerekiyor. Ekip ilk günden kalabalık olmasa bile işe alımlarda doğru yaklaşım sergileyerek personeli sizinle aynı hedefe doğru hareket edecek ve aynı vizyona sahip kişilerden seçebilirsiniz. Çalıştıkları işletmeyi sahiplenen çalışanlar, büyük hedefleri olan e-ticaret şirketleri için önemli bir değerdir.

 

Şirket kültürü

Doğru personel ile oluşturacağınız şirket kültürü, gerçekten dünya çapında bir firma hedefinde olan tüm e-ticaret siteleri için son derece önemli. Çalışanlarla şeffaf bir şekilde iletişim kuran, müşteri memnuniyetini birinci hedef olarak benimsemiş ve çözüme odaklı bir firma olmak hem Türkiye’de alanınızda, hem de yurt dışında önemli oyunculardan biri olmanız için olmazsa olmaz özellikler arasında yer alıyor.

 

Ürünler

E-ticareti bir tek siz yapmıyorsunuz. Piyasada rakipleriniz olduğunun da farkındasınız elbette. Peki onlarla rekabet içerisindeyken siz piyasaya nasıl bir farklılık getiriyorsunuz? Neden sizi tercih etmelerini bekliyorsunuz? Bu sorulara cevap vermeye başladığınız noktada uluslararası rekabetin en önemli gerekliliği olan “yenilikçilik” veya “inovasyon” anlamında doğru adımları atmaya başladınız demektir.

 

Altyapı

Bu noktadan sonra zincirin ikinci halkasına; altyapıya geçebiliriz. Gerçekten yetenekli işçilerin eline kalitesiz iş aletleri vermek istemezsiniz çünkü bu onların potansiyellerini kullanamamalarına neden olur. Her yönden gelişmiş ve teknolojinin son ürünü olan bir altyapı e-ticaret sitenizin gelişmesi için en önemli unsurlardan biri. Bu noktada IdeaSoft’un her çaptan e-ticaret sitesinin beklentilerini karşılayabilecek gelişmiş altyapısı tam olarak aradığınız çözüm olabilir. Gelin siz de IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleriyle bugünden tanışın ve dünya çapında büyüme potansiyeline sahip işinizi kurmak yönündeki ilk adımınızı ücretsiz demo hesabı ile atın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüSektör Analizi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!