DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Dijital pazarlamada video kullanımı neden önemli bir yere sahip?

Dijital pazarlamada video kullanımı neden önemli bir yere sahip?

Video, en hızlı şekilde gelişen ve popülerliğini artıran içerik türü olarak öne çıkıyor. İnternet kullanıcılarının video içerikleri çok hızlı bir şekilde tüketiyor olması ve talebin de videoya kayıyor olması da doğal olarak dijital pazarlama çalışmalarında video kullanımını artırıyor.

Video içerikler neden önemli?

Videoların, pazarlama çalışmalarına kattığı artılara geçmeden önce bazı rakamlarla video içeriklerin neden önemli olduğu üzerinde duralım.

 • Bir ay içerisinde internete yüklenen videoların sayısı, 30 yılda televizyonların ürettikleri video içeriklerden daha fazla.
 • Her gün 500 milyon Facebook kullanıcısı, Facebook üzerinde video izlemekte.
 • Twitter kullanıcılarının yüzde 82’si Twitter üzerinde video içerikleri izliyor.
 • Snapchat kullanıcılarının günlük toplam video izleme sayısı 10 milyar.
 • Youtube, Google’dan sonra en büyük ikinci arama motoru olma özelliğini koruyor.
 • Şirket yöneticilerinin yüzde 75’i, işle ilgili videolar haftada en az bir kez izliyor.
 • Üst düzey yöneticilerin yüzde 59’u aynı sayfa üzerinde konuyla ilgili bir video varsa, yazıyı okumak yerine videoyu izlemeyi tercih ediyor.

 • Üst düzey yöneticilerin yüzde 54’ü haftalık olarak meslektaşlarıyla işle ilgili videolar paylaşıyor.
 • Markaların yüzde 81’i, kendileriyle ilgili videoları internet sitelerinde kullanıyor.
 • Pazarlamacıların yüzde 93’ü videoları dijital pazarlama, satış ve iletişim için kullanıyor.
 • E-posta başlığında “video” kelimesinin geçmesi, açılma oranlarını yüzde 19 artırıyor.
 • Videolar e-postaların tıklama oranlarını yüzde 65 oranında artırıyor.

Bu veriler ışında video içeriklerin şu an olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da önemli bir role sahip olacağını dile getirebiliriz. Etkileşim ve geri dönüşüm oranlarını artırması nedeniyle video içerikler, dijital pazarlamada önemli bir yere sahip. Peki, videoların ne gibi katkıları oluyor?

SEO etkisi

Site üzerinde videoların olması, sayfa değerini artıran faktörlerden biri. İçerik pazarlama çalışmalarının yanı sıra ana sayfada ya da ürün sayfalarında video içeriklere yer vererek; sayfa değerinizi önemli ölçüde artırabilirsiniz. Video içeriklerin de kendine ait bir SEO yapısı olması ve bu yapının doğru bir şekilde kurgulanması videoların arama motorlarında daha iyi indekslenmesini sağlar.

Kullanıcıların dikkatini çekme

Yazılı içeriklerle kullanıcıların dikkatini çekmek artık biraz zor olmaya başladı. Kullanıcılar bir şeyleri okumak yerine izlemeyi daha çok tercih ediyor. Blog çalışmalarında ya da ürünle ilgili paylaşımlarda (ya da ürün sayfalarında) video kullanımı, kullanıcıların daha fazla dikkatini çekmeyi sağlıyor.

Daha yüksek etkileşim

Videolar kullanıcıların dikkatini daha fazla çektiği için de etkileşim oranları daha yüksek oluyor. Videoların tüketimi diğer içerik formatlarına kıyasla daha kolay olduğu için, videolar daha fazla tercih ediliyor ve kullanıcıların da bu videoları paylaşma oranları daha fazla artıyor.

Daha yakından iletişim kurma imkanı

Video içerikler aracılığı ile kullanıcılarla daha yakından bir iletişim kurmak da mümkün. Yazılı dilde kurulamayan samimiyet videolarda kurulabilir. Doğrudan kullanıcılara seslenmenin yanı sıra iletişim dilinizi güçlendirerek, video serileri oluşturarak sosyal mecralardaki topluluğunuzla daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz.

Son dönemlerde özellikle canlı yayınların daha erişilebilir olması, takipçilerle iletişim kurmanın yollarını bir hayli açmaya başladı. Bu sebeple de dijital pazarlama da video iletişimi güçlendirmek için de kullanılmakta.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!