DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Daha fazla “retweet” almak için 6 önemli ipucu

Daha fazla “retweet” almak için 6 önemli ipucu

​Dijital pazarlamada içeriğinizi güçlendirmenin iki yolu var. “Online dikkat satın almak” bu yollardan birisi ve bunun için bütçe ayırdıysanız bir e-posta listesi oluşturarak, Facebook’ta reklam vererek ya da bir Google AdWords kampanyası hazırlayarak hızla sonuç alabilirsiniz.

İçeriğinizi güçlendirmenin diğer ve daha düşük maliyetli bir yöntemi de; sosyal medyada paylaşılmasından geçiyor. Bunun için öncelikle ‘dikkat çekmeniz’, ardından Twitter ve Facebook takipçilerinizi artırmanız gerekiyor. Bu yolda süreç yavaş ilerlediğinden sürekli çaba göstermenin, sabretmenin ve ‘iyi içerik’ oluşturmanın önemi büyük.

Twitter’da içeriğinizin “retweet” edilmesi, yani tekrar paylaşılması, içeriğinizi güçlendirme sürecinin önemli parçalarından biri. Bunun için biz de e-ticaret sitenizin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilecek olan Twitter’da daha fazla retweet almanızın için basit ama önemli 6 ipucunu sizlerle paylaşıyoruz…

Araştırmanın şaşırtıcı bazı sonuçları

TrackMaven’ın,1423 twitter hesabında ve 1.7 milyon tweet ile yaptığı araştırmanın bazı sonuçları ezberinizi bozacak gibi görünüyor. Araştırma; Twitter’da görsel, büyük harf ve bazı noktalama işaretlerinin kullanımından; haftanın hangi gününde ve günün hangi saatinde daha fazla retweet alındığına kadar önemli detaylarda güçlü ipuçları sunuyor.

1. Görseller

Araştırmaya göre, görsel kullanılan tweetler ortalama 0.404 retweet; görsel kullanılmayan tweetler ise ortalama 0.133 retweet almış. Bu, Twitter’da görsel kullanmanın önemini gösteriyor. Rapora göre, eğer tıklamaya gerek kalmadan, tweet’teki görselin önizlemesini görebiliyorsanız bu da yüzde 25 daha fazla retweet edilmenizi sağlıyor.

2. Ünlem işaretleri

Rapora göre, 9 ünlem işareti kullanılması ortalama 0.484 retweet sağlarken; hiç kullanılmayan tweet’ler 0.15 retweet’te kalıyor.

3. Hashtag’ler

Hashtag’ler genellikle göz ardı ediliyor fakat bu araştırmada önemi bir kez daha ortaya çıkmış durumda. Rapora göre, 5 hashtag ortalama 0.301 retweet; hashtag olmayan tweet ise 0.116 retweet almış. Yani hashtag kullanıldığında yaklaşık yüzde 300 oranında bir gelişme söz konusu oluyor.

4. Bağlantıların konumu

Rapordaki ilginç bulunabilecek sonuçlardan birisi bağlantıların tweet’lerdeki konumuyla ilgili. İlginç çünkü çoğumuz bağlantıları, tweet’lerin sonuna ekliyoruz. Fakat raporda bağlantıyı, tweet’inizin başına veya ortasına gelecek şekilde konumlandırmanın, ortalama 0.2 retweet ile en fazla etkili olduğu sonucuna yer veriliyor.

5. En iyi gün ve saatler

Araştırmalar saat 22.00 ile 23.00 arasındaki zaman dilimininde atılan tweetlerin, “en fazla retweet” aldığını gösteriyor. Diğer yandan 03.00 ile 04.00 arasının, retweet alma bakımından “en kötü saatler” olduğu sonucu ortaya çıkmış. Günlere bakıldığında ise Pazar günü gönderilen tweet’ler daha fazla retweet alıyor. Ardından ise Perşembe geliyor.

6. “Retweet” sözcüğü

Araştırma, “retweet” sözcüğünün kısaltılmış versiyonu kullanıldığında (RT) sadece 0.17 retweet; kelimeyi tam kullandığınızda ise yaklaşık 2,5 retweet alındığı gibi çarpıcı bir sonucu ortaya çıkarmış. Yani; sözcüğün uzun halini kullanmak kısaltmasını kullanmaktan yaklaşık yüzde 1500 daha etkili oluyor.

E-ticaret işinizi büyütmek ve bunun için de sosyal medyanın gücünden yararlanmak istiyorsanız IdeaSoft size yardımcı olabilir. Sosyal ağlarla entegre ve bu anlamda gelişmiş özellikler sunan IdeaSoft ile tanışmak için tek yapmanız gereken ücretsiz demo hesabınız için başvurmak

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!